Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek?
Kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek?

Plastyka powiek, znana również jako blefaroplastyka, to zabieg chirurgiczny polegający na skorygowaniu powiek tak, aby poprawić ich wygląd i polepszyć funkcjonalność oczu. Blefaroplastyka jest popularnym rozwiązaniem nie tylko dla osób chcących odmłodzić swoją twarz, ale również dla tych, którzy doświadczają problemów z widzeniem z powodu opadających powiek.

 

 

Co to jest plastyka powiek?

Celem blefaroplastyki jest usunięcie nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz, jeśli występują, przepuklin tłuszczowych, w celu poprawy pola widzenia oraz estetyki okolicy oczu. Zabieg może zostać przeprowadzany zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu, że z upływem czasu techniki operacyjne znacznie udoskonalono, dziś zabiegi z zakresu plastyki powiek są realizowane z większą precyzją i bezpieczniej. Postęp w dziedzinie chirurgii plastycznej i technologii medycznych umożliwił wprowadzenie subtelniejszych procedur, z jednoczesnym zminimalizowaniem ryzyka i skróceniem okresu rekonwalescencji. Zabieg kosztuje przeważnie kilka tysięcy zł.

Plastyka powiek może znacznie poprawić wygląd twarzy i w efekcie sprawić, że pacjent będzie wyglądał młodziej i na bardziej wypoczętego. Zabieg pozwoli zmniejszyć uczucie ciężkości w okolicach oczu, co przełoży się na lepsze samopoczucie, podbuduje samoocenę i zwiększy pewność siebie. Blefaroplastyka  oprócz korzyści estetycznych niesie za sobą wydźwięk stricte medyczny – poszerza pole widzenia do tej pory ograniczone ze względu na opadające powieki. Opadanie powiek jest szczególnie uciążliwe dla osób spędzających wiele godzin za kierownicą lub wykonujących inne czynności wymagające dobrej kondycji wzroku.

Komu zabieg jest zalecany, a komu nie?

Blefaroplastyka jest zalecana osobom, które stale doświadczają problemów estetycznych lub funkcjonalnych związanych z powiekami, takich jak: opadające powieki, worki pod oczami, nadmiar skóry utrudniający widzenie czy też ogólnie zmęczony wygląd twarzy. Idealnymi kandydatami do zabiegu są osoby zdrowe, bez poważnych schorzeń oczu lub chorób przewlekłych mogących utrudnić gojenie. Przeciwwskazaniami do plastyki powiek są: suchość oka, zapalenie spojówek i jaskra, ponieważ po blefaroplastyce ich przebieg może się nasilić. Pacjenci z nieuregulowanymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy choroby serca, również nie mogą zostać poddani plastyce powiek ze względu na zwiększone ryzyko komplikacji.

Przed podjęciem decyzji o blefaroplastyce konieczna jest konsultacja z wykwalifikowanym chirurgiem plastycznym. Podczas wizyty lekarz oceni stan zdrowia pacjenta, zapozna się z jego historią medyczną i oczekiwaniami co do wyników zabiegu, dokładnie zbada powieki, oceni elastyczność skóry i ogólny stan zdrowia oczu. Zabieg wymaga precyzji, dlatego powinien być wykonywany przez kompetentnego, doświadczonego lekarza. Pacjent powinien być przygotowany na omówienie swoich potrzeb, oczekiwań oraz ewentualnych obaw związanych z zabiegiem. Przed plastyką powiek pacjenci powinni przestrzegać wskazań lekarza dotyczących m.in. nieprzyjmowania leków rozrzedzających krew. Należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i zażywania produktów zawierających nikotynę oddziałujących na przebieg gojenia. Przez 24 godziny po zabiegu należy nie obciążać oczu, czyli ograniczyć do maksimum oglądanie telewizji i korzystanie z komputera. Warto również zaplanować okres rekonwalescencji (około 7-10 dni przy plastyce powiek górnych i kilka dni dłużej po plastyce powiek dolnych), zarezerwować czas na odpoczynek i zorganizować pomoc w domu w pierwszych dniach po zabiegu.

Przebieg i rekonwalescencja po zabiegu

Plastyka powiek zwykle trwa od 1 do 2 godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przezskórna plastyka powiek dolnych wykonywana jest z cięć poniżej brzegów rzęsowych. Lekarz oddziela skórę i mięsień okrężny oka od przegrody oczodołu. Po rozpreparowaniu tkanka tłuszczowa zostaje uwolniona, a jej nadmiar usunięty. Mięsień okrężny oka jest napinany i mocowany do brzegu oczodołu; nadmiar skóry zostaje wycięty. Na koniec zabiegu lekarz dokładnie zamyka nacięcia i minimalizuje widoczność blizn. Bezpośrednio po zabiegu pacjenci czasami doświadczają dyskomfortu w okolicach oczu, w tym obrzęków i siniaków. By zminimalizować opuchliznę, należy bezwarunkowo przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki nad ranami. W okresie rekonwalescencji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i ekspozycji na światło słoneczne. Zazwyczaj szwy zostają zdjęte po upływie 5-7 dni od operacji. Jak każdy zabieg, tak i blefaroplastyka niesie za sobą ryzyko powikłań, takich jak: infekcje, krwawienia, asymetria powiek, trudności z zamykaniem oczu bądź uszkodzenia nerwów, wywinięcie powieki, zaburzenia widzenia, krwiaki w okolicach oczu czy zespół suchego oka. Ważne jest, aby przed zabiegiem omówić z lekarzem wszystkie potencjalne ryzyka i poprosić go o podzielenie się statystykami powikłań w jego praktyce. W razie wystąpienia komplikacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem operującym. Wczesna interwencja może zapobiec dalszym problemom i przyspieszyć gojenie. Największy obrzęk utrzymuje się do 14 dni, a obrzęk resztkowy jeszcze przez kilka miesięcy. Na zupełne zagojenie po zabiegu trzeba poczekać ok. roku.

Pacjenci powinni mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatu blefaroplastyki. Efekty mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech skóry, wieku i ogólnego stanu zdrowia. Trwałość wyników blefaroplastyki zależy od indywidualnych cech fizycznych pacjenta, takich jak genetyka oraz typ skóry. W niektórych przypadkach po upływie 10-15 lat może pojawić się konieczność przeprowadzenia kolejnego zabiegu z powodu ponownego nagromadzenia się tłuszczu. W takich sytuacjach chirurg często wykorzystuje wcześniej wykonane nacięcia, aby uniknąć tworzenia nowych blizn. By przedłużyć efekty zabiegu, warto prowadzić zdrowy tryb życia, chronić skórę przed słońcem i systematycznie ją pielęgnować.

Źródła

https://estetyczny-portal.pl/blefaroplastyka-korekta-powiek/

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Blefaroplastyka-powiek-na-NFZ-nie-dla-kazdego-Wzgledy-estetyczne-wykluczone-A-w-praktyce,245496,8.html

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/twarz-oko-powieki-rz%C4%99sa-brew-1282277/

 

KOMENTARZE
Newsletter