Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jaki wpływ na skórę mają choroby tarczycy?
Choroby tarczycy to często występująca dolegliwość wielu kobiet w różnym wieku. Wcześnie wykryte, pozwalają na szybkie rozpoczęcie leczenia oraz zapobieganie poważnym działaniom niepożądanym. Choroby tarczycy niosą przykre dolegliwości, takie jak wahania nastroju, zaburzenie metabolizmu, a także zmiany skórne.

 

 

 

Gruczoł tarczowy jest jednym z większych gruczołów wydzielniczych w organizmie człowieka. Wytwarza hormony zawierające jod, który odpowiada za prawidłową przemianę materii w organizmie. Zatem hormony tarczycy wpływają na prawidłową aktywność wszystkich komórek w organizmie. Większość zaburzeń pracy tarczycy ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to tyle, że układ odpornościowy naszego organizmu nie odróżnia komórek chorobotwórczych od komórek własnego organizmu, przez co atakuje własne narządy. Takimi chorobami są między innymi choroba Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa. W przeważającej części, choroby te dotykają kobiet. Często osoby dotknięte jedną chorobą autoimmunologiczną, popadają w kolejne, a są nimi między innymi: celiakia, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, łysienie plackowate, bielactwo nabyte.

Bielactwo nabyte jest chorobą, podczas której zniszczeniu ulegają melanocyty. Jest to dolegliwość towarzysząca głównie chorobie Hashimoto. Skóra z bielactwem ma jasne zabarwienie i nie jest skutecznie chroniona przed promieniowaniem UV. Osoby dotknięte bielactwem muszą być pod opieką doświadczonego dermatologa, który dobiera odpowiednią terapię wspomagającą uregulowanie hormonów tarczycy.

Różne problemy dotyczące skóry i włosów dotykają osoby z niedoczynnością oraz nadczynnością tarczycy. Mówiąc o niedoczynności, musimy mieć na uwadze to, co dzieje się z organizmem. Metabolizm staje się spowolniony, a skóra dostosowuje się do tych warunków. Dlatego staje się blada, zimna i sucha. Włosy są bardziej łamliwe i rzadkie. Stają się suche i pozbawione blasku. Paznokcie łatwo i szybko łamią się, stają się cienkie. Bardzo wolno rosną, a na ich powierzchni widoczne są podłużne bruzdy. Niedoczynność tarczycy często powoduje obrzęk tkanki łącznej, przez co powieki i dłonie stają się spuchnięte. Kobiety często też borykają się z problemem nadmiernego owłosienia typu męskiego.

Opisując nadczynność tarczycy, mówimy o wzmożonym metabolizmie, zwiększeniu poziomu hormonów tarczycowych. Wobec tego, skóra staje się ciepła, wilgotna, często występuje wzmożone wydzielanie potu oraz wzmożony łojotok, który obejmuje głównie skórę twarzy, klatki piersiowej, głowy. Nadczynności towarzyszy ogólna nadpobudliwość, co przenosi się na skórę przez wzmożony świąd skóry. Jeśli chodzi o paznokcie, ich struktura staje się rozluźniona, przez co czubki paznokci podwijają się, co wygląda nieestetycznie. Paznokieć staje się łamliwy, pomarszczony, o nierównej powierzchni. Pielęgnacja skóry z nadczynnością tarczycy sprowadza się głównie do wyciszania jej. Sprawdzają się tu zabiegi z użyciem IPL, mezoterapia bezigłowa ze środkami powodującymi uszczelnianie naczyń krwionośnych, a także lampy z niebieskim filtrem. Natomiast pielęgnacja skóry z niedoczynnością tarczycy sprowadza się do przeprowadzania zabiegów opartych na składnikach intensywnie nawilżających i odżywiających, takich jak masło Shea, alantoina, D-pantenol, kwas hialuronowy, proteiny, oleje.

KOMENTARZE
Newsletter