Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak dbać o skórę dłoni zimą?

Każdego dnia skóra naszych dłoni jest narażona na wiele negatywnych czynników, które powodują powstawanie nieprzyjemnych podrażnień. Zimą musimy chronić ręce przed niską temperaturą, wiatrem i mrozem. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry rąk o tej porze roku?

 

 

 

 

 

Czynniki przyczyniające się do pogorszenia stanu skóry rąk

Mówiąc o pielęgnacji skóry rąk zimą, należy wspomnieć o czynnikach, które powodują pogorszenie jej stanu. Częste mycie rąk jest jedną z podstawowych zasad higieny. Słyszymy ją już od najmłodszych lat i jest ona nam niejednokrotnie powtarzana. Wykonywanie tej czynności w prawidłowy sposób nie wpływa negatywnie na stan skóry, jednakże bardzo wiele osób myje ręce w zbyt gorącej wodzie. Za wysoka temperatura wody przyczynia się do powstawania zaczerwienień, które w konsekwencji mogą prowadzić do bolesnych podrażnień. Warto wspomnieć też, że wiele z nas nie wyciera dokładnie rąk po umyciu, co dodatkowo sprzyja powstawaniu podrażnień. Decydując się na konkretny kosmetyk, bardzo często kierujemy się zapachem, szczególnie w przypadku kremu do rąk. Substancje zapachowe są przyczyną kontaktowego zapalenia skóry. Nasze dłonie mogą zareagować negatywnie na dany krem już po jednokrotnym kontakcie z substancją zapachową lub po kilkukrotnej ekspozycji na dany składnik. By tego uniknąć, należy ograniczyć stosowanie kosmetyków z intensywnymi zapachami. Kolejnym czynnikiem, który wpływa negatywnie na skórę rąk, jest stosowanie preparatów chemii gospodarczej bez rękawiczek. Niepożądane działanie jest wyczuwalne i zauważalne praktycznie od razu.

Pielęgnacja skóry rąk

Zimą dochodzi do zwiększonej utraty wody z naskórka. W konsekwencji skóra staje się bardziej szorstka i sucha, co powoduje niedostateczną ochronę i wzmocnienie, co przyczynia się do zwiększonej podatności na podrażnienia i uczulenia. Niektórzy borykają się nawet z niewielkimi rankami, które pojawiają się zazwyczaj na grzbiecie palca. Jest to spowodowane przesuszeniem skóry, która staje się za bardzo napięta, a ze względu na dużą ruchomość – łatwo ulega uszkodzeniu i pęknięciu.

Nasza rutyna pielęgnacyjna jest zazwyczaj nakierowana tylko na skórę twarzy. Zwracamy szczególną uwagę na składniki kosmetyków, by zachować jak najdłużej młody wygląd. Zapominany jednak o skórze dłoni. Warto natomiast poświęcić im szczególną uwagę, ponieważ to właśnie na dłoniach i szyi widać najbardziej i najszybciej przemijający czas. Stosowanie każdego dnia kremów regenerujących i nawilżających do rąk zimą jest obowiązkowe! Utrata jędrności skóry spowodowana zaniedbaniem pielęgnacji dłoni sprawia, że staje się ona wiotka oraz pomarszczona. Należy w tym miejscu wspomnieć, że budowa skóry w okolicy dłoni jest specyficzna, ponieważ nie ma gruczołów łojowych w wewnętrznej części dłoni, na stronie grzbietowej zaś posiada ich niewielką ilość.

Jak zatem powinniśmy pielęgnować skórę rąk zimą? Myjąc dłonie, warto wybierać preparaty, które zawierają łagodne środki powierzchniowo-czynne o pH neutralnym dla skóry. Po umyciu należy delikatnie i dokładnie wycierać ręce. W okresie zimowym powinniśmy sięgać po kremy do rąk z bogatszą formułą oraz składem. Warto wybierać preparaty, które w swym składzie mają naturalne oleje roślinne, tj. masło shea, olej z orzechów babassu, arganowy czy z awokado. Warto wybierać kremy do rąk, które w składzie mają masła roślinne, będące emolientami. Do ich funkcji zaliczamy m.in. odbudowę cementu międzykomórkowego, wzmocnienie bariery lipidowej oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W recepturach preparatów do rąk możemy spotkać także witaminy A i E, których obecność jest bardzo istotna, gdyż wzmacniają barierę ochronną dłoni, nawilżają oraz wykazują działanie kojące. Skutecznie sprawdzają się w preparatach regenerujących popękaną i przesuszoną skórę. Dla rąk, które są przesuszone, warto stosować krem regenerujący, który będzie łagodził podrażnienia.

W rutynie pielęgnacyjnej niezwykle istotna jest systematyczność. Już po kilku dniach regularnego stosowanie preparatów na dłonie można zauważyć dużą zmianę. Usuwanie martwego naskórka jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji dłoni. Utrudnia on wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry, dlatego należy się go regularnie pozbywać, wykonując peeling. Działanie kremu nałożonego na skórę po złuszczaniu jest skuteczniejsze. Peelingu nie możemy wykonywać, jeśli nasza skóra jest podrażniona lub popękana. By pielęgnacja dłoni była kompletna, warto pamiętać o regularnym stosowaniu masek na dłonie. Najlepiej nakładać je na noc, kiedy to proces regeneracji naskórka jest intensywniejszy. Oprócz kremu nie można zapominać o odpowiednich rękawiczkach, które powinno się zakładać, wychodząc na zewnątrz w mroźne dni oraz podczas codziennych czynności porządkowych, kiedy używamy preparatów czyszczących. W przypadku podrażnionej już skóry rąk należy zaopatrzyć się w kosmetyk hipoalergiczny, który nie będzie dodatkowo pogłębiał istniejącego problemu. Dłonie warto nie tylko nawilżać, ale także regenerować.

Podsumowując, lepiej zapobiegać niż leczyć, również w przypadku pielęgnacji rąk. O skórę dłoni należy dbać każdego dnia, nie tylko zimą, gdy dłonie stają się nadmiernie przesuszone czy popękane. Wybierając idealny kosmetyk do ich pielęgnacji, musimy pamiętać o regularności, dzięki czemu unikniemy bolesnych uszkodzeń czy spierzchnięcia i pękania skóry.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/person-holding-white-round-ornament-dFBhXJHKNeo

KOMENTARZE
Newsletter