Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowsze trendy badawcze w pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry zmierzają w kierunku rozwoju nowych surowców i ekstraktów roślinnych – takich, które opierają się na ich tradycyjnym zastosowaniu leczniczym. Obecnie obserwuje się bardzo duże ożywienie preferencji dla produktów pochodzenia naturalnego, jak również zauważa się wzrost zainteresowania badaniami dotyczącymi składników, których korzenie sięgają Azji.

 

Związek pomiędzy Ajurwedą, medycyną przeciwstarzeniową i kosmeceutykami/kosmetykami nabiera coraz większego znaczenia w branży urody, zdrowia i dobrego samopoczucia. Spoglądając z tej perspektywy, nowoczesne trendy badawcze skoncentrowane są w większości właśnie wokół działania przeciwstarzeniowego, opisanego w Ajurwedzie m.in. działania rozjaśniającego oraz rozświetlającego skórę, pielęgnacyjnego, przeciwzapalnego, poprawiającego metabolizm skóry czy też opóźniającego jej starzenie.

 

INNOWACYJNOŚĆ

Jak podaje czasopismo „Journal of Ayurveda and Integrative Medicine” – ostatnie czasy dla kosmetologii, to okres wzrostu zainteresowania niekonwencjonalnymi rozwiązaniami w dążeniu do innowacyjności.

 

ALE …

W trakcie 4-tygodniowych badań zsyntezowanego neuropeptydu SYN-AKE, który odpowiada za zdolność do rozluźniania skurczu mięśni,  wykazano widoczne zniwelowanie zmarszczek mimicznych przy jednoczesnym wysokim poziomie bezpieczeństwa toksykologicznego, co przemawia na jego korzyść w porównaniu do obecnie promowanych, naturalnie występujących w przyrodzie jego odpowiedników pochodzących z jadu żmii, które nie są w stanie dać nam tej gwarancji.

Obiecującym dla producentów kosmetyków wydają się być wyniki badań Rodrigues’a z Uniwersytetu w Porto opublikowane na łamach „Pharmaceutical Biology” w minionym roku. Zdaniem badaczy wykorzystanie jako składnika kosmetyków cienkiej zewnętrznej warstwy osłonowej zielonych ziaren kawy, która jest głównym produktem ubocznym podczas jej prażenia, może się okazać bardzo korzystną alternatywą do usuwania jej ze środowiska. Wyniki badań były podstawą do wysunięcia przez naukowców stwierdzenia, że surowiec ten mógłby stać się bardzo użytecznym w kosmetyce, ponieważ jest nie tylko bezpiecznym źródłem naturalnych antyoksydantów, ale również posiada właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, nie wykazując przy tym właściwości cytotoksycznych.

Pisze się również o ekstrakcie z jadalnego gniazda jaskółczego, które składa się z samej śliny samców jaskółki z gatunku Salangane, bogatego w wartości odżywcze i w związku z tym cieszącego się dużą popularnością w kuchni chińskiej. Oprócz badań przeprowadzonych przez samego azjatyckiego producenta tego ekstraktu, brak jest jednak niezależnych dowodów naukowych dotyczących zastosowania go w luksusowych preparatach kosmetycznych, które potwierdzałyby jego aktywność oraz wskazywały mechanizmy działania.

 

OCENA POTENCJALNYCH WŁAŚCIWOŚCI TERAPEUTYCZNYCH

Dr Albert Kligman, kiedy jest proszony o ocenę nowego produktu będącego kosmeceutykiem, a który ma rzekomo wykazywać sugerowany pozytywny efekt fizjologiczny, zadaje 3 pytania:

1. Czy wiadomo, że substancja aktywna może przeniknąć przez warstwę rogową i zostać dotransportowana do celu w wystarczającym stężeniu?

2. Czy substancja aktywna ma znane mechanizmy biochemiczne w komórce lub tkance ludzkiej skóry?

3. Czy zostały opublikowane istotne statystycznie prace przeglądowe, badania z podwójną ślepą próbą lub z wykorzystaniem placebo, które będą stanowiły uzasadnienie oświadczenia o skuteczności?

 

W pracy badawczej, opublikowanej na łamach „Journal of Cosmetic Dermatology” w 2010 r. dwójka amerykańskich uczonych wytypowała 10 najczęściej stosowanych ekstraktów roślinnych w kremach przeciwstarzeniowych. Jednocześnie okazało się, że oprócz nielicznych badań biochemicznych, nie ma wystarczająco dużo randomizowanych, istotnych statystycznie badań z podwójną ślepą próbą, które potwierdzałyby właściwości przeciwstarzeniowe tych najbardziej znanych ekstraktów.  

Jak podają autorzy na chwilę obecną substancjami o udokumentowanych właściwościach przeciwstarzeniowych wydają się być retinoidy oraz filtry przeciwsłoneczne, jednak ze względu na zainteresowanie konsumentów naturalnymi składnikami przeciwstarzeniowymi wskazane jest zapoznanie się z sugerowanymi mechanizmami działania oraz konsekwencjami użytkowania substancji naturalnego pochodzenia.

 

NAGRODY

W Europie, podczas organizowanego corocznie Międzynarodowego Kongresu Kosmetycznego „Nouvelles Esthetiques” w Paryżu, przyznawana jest prestiżowa nagroda Prix H. Pierantoni de I’Innovation w zakresie innowacyjności. Zdobywcą tej nagrody była kilkukrotnie niemiecka firma Janssen Cosmetics. W Polsce z kolei rok rocznie z ramienia Kapituły „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego dodatku dystrybuowanego wraz z „Dziennikiem Gazeta Prawna”, przyznawany jest tytuł Rynkowy Lider Innowacji – Jakość, Kreatywność, Efektywność, którego zdobywcą była m.in. firma Bielenda.

Źródła

1. Rodrigues F, Palmeira-de-Oliveira A, das Neves J, Sarmento B, Amaral MH, Oliveira MB: Coffee silverskin: a possible valuable cosmetic ingredient. Pharm Biol. 2015 Mar;53(3):386-94.
2. Narita Y, Inouye K: High antioxidant activity of coff ee silverskin extracts obtained by the treatment of coffee silverskin with subcritical water. Food Chem. 2012 Dec 1;135(3):943-9.
3. Toschi TG, Cardenia V, Bonaga G, Mandrioli M, Rodriguez-Estrada MT: Coffee silverskin: characterization, possible uses, and safety aspects. J Agric Food Chem. 2014 Nov 5;62(44):10836-44.
4. Saima Jadoon, Sabiha Karim, Muhammad Hassham Hassan Bin Asad, Muhammad Rouf Akram, Abida Kalsoom Khan, Arif Malik, Chunye Chen, Ghulam Murtaza: Anti-Aging Potential of Phytoextract Loaded-Pharmaceutical Creams for Human Skin Cell Longetivity. Oxidative Medicine and Cellular Longevity 2015.
5. Kerscher M, Buntrock H: Anti-aging creams. What really helps. Hautarzt 2011:62:607-613.
6. Stephen C. Davis, Robert Perez: Cosmeceuticals and natural products: wound healing. Clinics in Dermatology (2009) 27, 502–506.
7. Hema Sharma Datta, Rangesh Paramesh: Trends in aging and skin care: Ayurvedic concepts. J Ayurveda Integr Med. 2010 AprJun; 1(2): 110–113.
8. Jacquelyn Levin, James Q. Del Rosso, Saira B. Momin: How much do we really know about our favorite cosmeceutical ingredients? The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology:2010: Volume 3: Number 2.
9. Hyland Cronin, Zoe Diana Draelos: Top 10 botanical ingredients in 2010 anti-aging creams. Journal of Cosmetic Dermatology:2010:9:218–225.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter