Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zwiększone ryzyko niepłodności wśród kosmetologów oraz fryzjerów
Według najnowszych wyników badań (o tyle nowych, że nie przedstawionych jeszcze w druku, a opublikowanych na razie online 28 stycznia na łamach "International Archives of Occupational and Environmental Health") wśród fryzjerów i kosmetologów występuje zdecydowanie wyższe ryzyko chorób oraz zaburzeń związanych z rozrodczością w porównaniu do populacji generalnej, czyli ogółu ludzi żyjących na świecie. Analiza przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu w Seulu oraz Instytutu ds. Badania Zdrowia oraz Bezpieczeństwa Pracy jest o tyle ważna, iż jest to metaanaliza - stanowi zestawienie (zebranie oraz podsumowanie) badań, które do tej pory ukazały się na świecie. Dohyung Kim wraz z grupą badaczy analizowali wszystkie dane opublikowane pomiędzy rokiem 1970 a 2015.

 

Dotychczasowe badania dla tej grupy zawodowej wskazywały jedynie na większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów płuc, krtani, pęcherza moczowego, astmy czy też przewlekłego zapalenia oskrzeli lub kontaktowego zapalenia skóry. W 2010 r. Claudia Peters  i współpracownicy z Uniwersytetu Medycznego w Hamburgu wskazali w badaniach, że nie można wykluczyć także problemów związanych z płodnością lub tych występujących w trakcie ciąży u osób, które wykonują zawód fryzjera.

W związku z tym koreańscy badacze pod lupę wzięli m. in. takie cechy jak: bezpłodność, poronienia, przedwczesny poród oraz niską wagę urodzenia. Naukowcy podają, że jest to pierwsza tego typu analiza przeprowadzona na świecie. Dla omawianej grupy wyniki wskazują na znaczne zwiększenie ryzyka niepłodności w wysokości 15%, wzrost ryzyka poronienia o 14% oraz 4% dla przedwczesnego porodu w porównaniu dla populacji generalnej czy też w zestawieniu z innymi zawodami.

W 2015 roku na świecie zaczęto coraz więcej interesować się tym zagadnieniem, ponieważ nie

była to jedyna i tym bardziej nie pierwsza publikacja dotycząca tego problemu, jak mylnie podają badacze. Temat ten zaintrygował również francuskich uczonych m. in. z National Research and Safety Institute oraz amerykańskich z Cancer Prevention Institute of California. W przypadku zaś badań pochodzących z Europy, na czele z Jean-Bernard Henrotin, była to również metaanaliza, którą można uznać za pierwszą opublikowaną w tym temacie ("Journal of Occupational Health"), natomiast drugą i najnowszą zarazem są właśnie wyniki koreańskich badań. Na nieporozumienie może wpływać fakt, że obydwie prace zostały zgłoszone do dwóch różnych czasopism naukowych w podobnym okresie czasu. W przypadku europejskich badań był to marzec z datą publikacji na sierpień ubiegłego roku, natomiast w przypadku tych pochodzących z Seulu zgłoszono je w kwietniu, a dostępne są dla świata od zaledwie kilku dni. Pomijając jednak kwestię związaną z kolejnością faktem jest, że w przypadku obu prac badacze stwierdzili zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych chorób związanych z płodnością oraz zaburzeń występujących w trakcie ciąży i każdy z naukowców dodaje, że niezbędnym jest prowadzenie dalszych badań temu poświęconych.               

Wyniki badań opublikowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat na łamach anglojęzycznych czasopism naukowych w niejednoznaczny sposób wskazywały na niekorzystny wpływ na układ rozrodczy środowiska pracy kosmetologów oraz fryzjerów. Kersemaekers w 1997 roku przy okazji badania tego tematu zwracała uwagę, że nie jest łatwo wysunąć jednoznaczne wnioski. Warunki pracy bardzo często różnią się między sobą, a wpływ ma tutaj: wentylacja powietrza, stosowanie rękawic ochronnych bądź maseczek, rodzaj preparatów wykorzystywanych w pracy, jak również to, jakie preparaty stosuje się poza pracą, w codziennej pielęgnacji. Jednocześnie badania naukowe prowadzi się często analizując zachowania, praktyki oraz wyciągając wnioski w odniesieniu do przeszłości czasami tej bardzo odległej, kiedy to obowiązywały inne przepisy dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków oraz składników w nich stosowanych, co nie do końca może odzwierciedlać rzeczywisty obraz sytuacji.  

Ostanie, najnowsze wyniki koreańskich, francuskich oraz amerykańskich badań są ważne, ponieważ jak podkreślają badacze m. in z Uniwersytetu w Seulu, w zdecydowanej większości pracownikami gabinetów kosmetologicznych, kosmetycznych czy salonów fryzjerskich są kobiety, bardzo często dopiero planujące założenie rodziny bądź jej powiększenie. 

Wzrost ryzyka wystąpienia różnych zaburzeń, związanych z zajściem w ciążę w przedziale 4-15% w porównaniu do populacji generalnej, jest istotnym zagadnieniem w obszarze zdrowia publicznego. Nie jest tajemnicą, że ma na to wpływ bardzo dużo składników, które są wykorzystywane w kosmetologii - już badania laboratoryjne na zwierzętach u Marksa i Moormana wykazały wpływ na zaburzenia rozrodczości wśród zwierząt.

Źródła

Literatura:

1. Dohyung Kim,  Mo‑Yeol Kang, Sungyeul Choi, Jaechan Park, Hye‑Ji Lee, Eun‑A. Kim: Reproductive disorders among cosmetologists and hairdressers: a meta‑analysis.  Int Arch Occup Environ Health.

2. Jean-Bernard Henrotin, Cyndie Picot, Myriam Bouslama, Dorothée Collot-Fertey, Anca Radauceanu, Marie-thérèse Labro, Béatrice Larroque, Alain-Claude Roudot, Nessryne Sater, Mostafa Ould Elhkim, Dominique Lafon:  Reproductive disorders in hairdressers and cosmetologists: a meta-analytical approach. J Occup Health 2015; 57: 485−496.

3. Thu Quach, Julie Von Behren, Debbie Goldberg, Michael Layefsky, Peggy Reynolds: Adverse birth outcomes and maternal complications in licensed cosmetologists and manicurists in California. Int Arch Occup Environ Health 2015: 88:823–833.

4. Claudia Peters, Melanie Harling, Madeleine Dulon, Anja Schablon, José Torres Costa, Albert Nienhaus: Fertility disorders and pregnancy complications in hairdressers - a systematic review. Journal of Occupational Medicine and Toxicology 2010, 5:24.

5. Kersemaekers WM, Roeleveld N, Zielhuis GA: Reproductive disorders among hairdressers. Epidemiology 1997: 8:396–401.

6. Marks TA, Gupta BN, Ledoux TA, Staples RE: Teratogenic evaluation of 2-nitro-p-phenylenediamine, 4-nitro-o-phenylenediamine, and 2, 5-toluenediamine sulfate in the mouse. Teratology 1981: 24(3):253–265.

7. Moorman WJ, Ahlers HW, Chapin RE, Daston GP, Foster PM, Kavlock RJ: Prioritization of NTP reproductive toxicants for field studies. Reprod Toxicol 2000: 14(4):293–301.

KOMENTARZE
Newsletter