Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjność i bezpieczeństwo w medycynie estetycznej - rozwój rynku w Polsce i w Europie
Innowacyjność i bezpieczeństwo w medycynie estetycznej - rozwój rynku w Polsce  i w Europie
Rynek medycyny estetycznej na całym świecie rozwija się dynamicznie. W związku z tym producenci produktów wykorzystywanych do zabiegów medycyny estetycznej nie tylko muszą zadbać o coraz lepszą jakość produktów, ale także o maksymalne bezpieczeństwo pacjentów, które staje się najistotniejszą kwestią. Wyprzedzając wdrożenie nowych regulacji, które wkrótce zaczną obowiązywać, Laboratoires Vivacy wprowadza nowy system kontroli dystrybucji produktów. Nasze produkty są najwyższej jakości, a teraz dodatkowo mamy i my, i lekarz pełną kontrolę nad tym, gdzie jest i do kogo trafia nasz produkt. – mówi Joanna Szendzielorz, prezes LEA Vivacy.

Kobiety, a także coraz częściej mężczyźni, znacznie bardziej interesują się zabiegami medycyny estetycznej, co wpływa na szybki rozwój tego rynku. W 2015 i 2016 roku rynek w skali globalnej rocznie zanotował wzrost o około 8,2%. Szacuje się, że do 2020 roku będzie utrzymywał dotychczasowe tempo rozwoju. Największą popularnością w 2016 roku cieszyły się zabiegi bazujące na wypełniaczach, m.in. kwasie hialuronowym, które stanowiły 21% wszystkich wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Jednakże szacuje się, że równie dużą popularnością będą cieszyły się zabiegi konturowania ciała – zainteresowanie tego typu zabiegami wzrośnie o 16,4% do 2020 roku. W Polsce coraz bardziej popularne stają się zabiegi gwarantujące naturalny wygląd, tzw. „French look” i potraktowanie twarzy pacjenta jako całości, a nie pod kątem jednego obszaru. Najczęściej z zabiegów medycyny estetycznej korzystają osoby w przedziale wiekowym 45-55 lat, a łącznie 36,4% pacjentów jest w wieku powyżej 50 lat. Można powiedzieć, że te zabiegi są domeną kobiet – aż 98% zabiegów jest wykonywanych właśnie dla pacjentek. Te proporcje jednak stopniowo się zmieniają, dzięki coraz szerszej gamie typowo „męskich” zabiegów.

Sama branża medycyny estetycznej nie zatrzymuje się jednak na oferowaniu zabiegów upiększających twarz i ciało. Zdobycze medycyny estetycznej oraz wyniki badań laboratoryjnych coraz częściej przyczyniają się do sukcesu innych dziedzin medycyny, jak na przykład ginekologii estetycznej lub urologii. Przykładem tutaj może być Desirial - specjalistyczny kwas hialuronowy przeznaczony do ginekologii estetycznej. Jest on odpowiedzią na bardzo często występujący problem u kobiet w wieku rozrodczym, okołomenopauzalnym i enopauzalnym, czyli atrofię warg sromowych większych. Jest to uciążliwa dolegliwość, która może dotyczyć nawet 50% kobiet w wieku menopauzalnym.

Wobec tak szybko zachodzących zmian na rynku i zwiększenia popularności wspomnianych usług, pojawia się naturalna potrzeba zadbania o maksymalne bezpieczeństwo pacjentek korzystających z produktów LEA Vivacy. Dlatego dostosowując się do planowanych regulacji dotyczących bezpieczeństwa dostarczania produktów zastosowania medycznego, Laboratoires Vivacy opracowało nowy system śledzenia dystrybucji produktów. Opiera się on na odpowiednim oznakowaniu produktu, które zawiera jego nazwę, datę ważności oraz unikalny kod pozwalający na jego identyfikację.

Do odczytu pełnej informacji o produkcie jest dedykowana specjalna aplikacja, ułatwiająca zapoznanie się ze szczegółami produktu oraz danymi odbiorcy. Dzięki temu produkt można zidentyfikować na każdym etapie jego dostarczenia, a zarówno lekarz, jak i pacjent ma pewność, że otrzymał oryginalny i sprawdzony wyrób medyczny z zaufanego źródła.

KOMENTARZE
Newsletter