Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Im więcej zmarszczek, tym słabsze kości
07.12.2011

Amerykańscy naukowcy zakładają, iż ilość i głębokość zmarszczek może stanowić istotny związek ze stanem naszych kości. Zmarszczki u Pań mogą być oznaką słabych kości.

Czy stan naszego szkieletu niedługo będzie można zdiagnozować już na pierwszy rzut oka a konkretnie patrząc na czyjąś twarz?

Naukowcy wysnuwają przypuszczenia iż, im więcej zmarszczek ma kobieta w pierwszych latach po menopauzie, tym bardziej jest narażona na rozwój osteoporozy i złamania w przyszłości co przedstawiono na 93-dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie. Zasugerowano, iż wygląd twarzy może być odzwierciedleniem stanu naszych kości.

 

Stan skóry prawdę ci powie?

 

Okazuje się, że u kobiet po menopauzie wygląd skóry może odzwierciedlać stan szkieletu, o czym wcześniej nie wiedzieliśmy. W przyszłości to odkrycie może pomóc w szybkim wytypowaniu kobiet szczególnie narażonych na ryzyko osteoporozy i złamania kości, bez konieczności wykonywania drogich badań oraz testów. Jak pokazują badania, jedna trzecia kobiet po menopauzie cierpi na osteoporozę. Jest to choroba, która stopniowo, nie dając początkowo jakichkolwiek objawów może doprowadzić do takiego osłabienia kości, że łamią się one z błahej przyczyny, np. przy zwykłym potknięciu, delikatnym uderzeniu.

Najnowsze badania objęły grupę 114 kobiet tuż przed lub tuż po pięćdziesiątce, które w ciągu ostatnich trzech lat przeszły menopauzę i które nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej. Z badań wykluczone zostały panie, które poddawały się zabiegom medycyny estetycznej.

Oceniano u nich liczebność i głębokość zmarszczek na twarzy i szyi. Jędrność skóry sprawdzano na czole i na policzku przy pomocy urządzenia o nazwie durometr. Kobietom zmierzono też gęstość tkanki kostnej metodą podwójnej absorpcjometrii fotonowej (DEXA) oraz z użyciem przenośnego urządzenia USG.

 

Jak ilość i głębokość zmarszczek odzwierciedla gęstość kości

 

Istnieje wyraźny związek między liczebnością i głębokością zmarszczek a gęstością tkanki kostnej. Im większe zmarszczki miała kobieta, tym słabsze były jej kości. Analogicznie: im jędrniejsza była jej skóra na policzkach - tym mocniejszy kościec. Zależność dotyczyła różnych części szkieletu: kości udowej, lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz kości pięty i nie miała związku z wiekiem, ilością tkanki tłuszczowej i innymi czynnikami wpływającymi na zdrowie kości.

Kolejne badania to ostateczne dowiedzieć się i sprecyzowanie, czy na podstawie intensywności (tj. głębokości, ilość) zmarszczek będzie można identyfikować kobiety bardziej narażone na złamanie kości, zwłaszcza szyjki kości udowej i kości miednicy, które u starszych ludzi może być zdarzeniem groźnym dla życia.

 

Źródło:

„Science”

 

Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter