Choć stosowanie kosmetyków z filtrem UV większości osób przywodzi na myśl przede wszystkim gorące letnie dni, powinno się ich używać przez cały rok. Emitowane przez słońce promieniowanie UV wpływa negatywnie na skórę nie tylko latem, ale także jesienią i zimą, gdy temperatura jest niska. Należy jednak pamiętać, że składniki w kosmetykach chroniących przed słońcem mają określony termin ważności, po którym ich działanie nie jest już tak efektywne, a nawet może przynieść negatywne skutki dla skóry. Zanim więc zdecydujesz się na użycie kremu z filtrem, który odnalazłeś/aś na dnie letniej torby lub głęboko w szafce, zastanów się, czy wciąż jest on w stanie odpowiednio chronić twoją skórę. Przekroczony termin ważności i niewłaściwe warunki przechowywania, tj. wysoka temperatura, mogą powodować, że produkt straci swoje właściwości. Dlatego należy dowiedzieć się, jak używanie przeterminowanych produktów może oddziaływać na skórę.
Negatywne skutki ekspozycji na słońce
Słońce, choć kojarzy się z letnim wypoczynkiem i umożliwia organizmowi wytwarzanie witaminy D3, może być też groźne. Promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) uszkadza włókna kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty jędrności oraz elastyczności. Długotrwała ekspozycja na słońce, bez odpowiedniej ochrony, może skutkować także przesuszeniem skóry i pojawieniem się nieestetycznych plam. Problem przebarwień posłonecznych dotyczy bardzo dużej ilości osób i wymaga często długotrwałego leczenia. Promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do szybszego starzenia się skóry, ale także pogorszenia jej kondycji. Ponadto może prowadzić do pojawienia się nowotworów skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka. By temu zapobiec, należy codziennie stosować kosmetyki z odpowiednim filtrem UV. Regularna ochrona przed promieniowaniem zmniejsza ryzyko wystąpienia czerniaka, chroni skórę przed utratą elastyczności i uszkodzeniami spowodowanymi słońcem, pomaga w profilaktyce przebarwień, zapewnia ochronę przed bolesnymi oparzeniami słonecznymi, a także wspiera terapię dermatologiczną różnych chorób skóry.
Kiedy preparaty przeciwsłoneczne mogą zaszkodzić naszej skórze?
Filtry słoneczne posiadają określoną trwałość. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej stosować je w ciągu jednego sezonu. Wyjęcie kremu przeciwsłonecznego z głębi szafy i zabranie go na następny letni wyjazd może negatywnie wpłynąć na naszą skórę. Używanie kosmetyków z filtrem po upływie roku, kiedy ich PAO (z ang. period after opening, trwałość produktu po otwarciu) już minęło, może prowadzić do wystąpienia oparzeń, które są niezwykle bolesne. Co więcej, stosowanie takich produktów po terminie powoduje, że preparat traci swoje właściwości ochronne. Żaden producent kosmetyczny nie zagwarantuje, że jego krem z filtrem będzie zapewniał taką samą ochronę, gdy PAO kosmetyku już minęło. W rezultacie nie dają one pełnej ochrony przed słońcem i nie dbają skutecznie o skórę w trakcie kontaktu z promieniowaniem UV. Zanim więc zdecydujesz się na użycie kremu przeciwsłonecznego, który kupiłeś/aś w ubiegłym sezonie, zwróć uwagę na dwa następujące oznaczenia na opakowaniu – datę ważności kosmetyku oraz symbol PAO.
Oprócz wymienionych wcześniej informacji bardzo ważna jest kwestia przechowywania kosmetyku. Może się zdarzyć, że niedawno otwarty produkt z aktualną datą ważności zmienił zapach oraz konsystencję. W takim przypadku nie powinno się go stosować – warunki przechowywania mogły negatywnie wpłynąć na produkt, co przyczyniło się do szybszej utraty jego pożądanych właściwości, w tym ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Użycie takiego preparatu może spowodować pojawienie się na naszej skórze groźnych poparzeń. Zatem jeśli zauważysz, że krem lub mleczko ma nieprzyjemny zapach, grudki lub jego formuła się rozwarstwiła, nie aplikuj go na skórę. Taki produkt jest zepsuty i nie tylko nie gwarantuje odpowiedniej ochrony, ale również może powodować problemy skórne.
KOMENTARZE