Miejscowe stosowanie ekstraktu z grzybów zawierających β-glukan w eksperymentalnym modelu zwierzęcym okazało się być skutecznym sposobem w zmniejszaniu objawów AZS, co udowodnił Hwang wraz z grupą badaczy w 2012 roku, jednak aż do tej pory brakowało takich danych w odniesieniu do populacji ludzkiej. Nowe badanie zostało zaprojektowane jako 6-miesięczna obserwacja pacjentów. W tym czasie osoby te stosowały standardowy emolient na całe ciało, natomiast po lewej stronie dodatkowo aplikowały krem zawierając 0,25% β-glukanu.
Co to jest β-glukan?
β-glukan należy do grupy biologicznie aktywnych polisacharydów i posiada udokumentowane działanie immunomodulujące. Może być pozyskiwany z różnych źródeł i w związku z tym wpływa na rodzaj połączeń, jakie w nim występują, sposób rozgałęzienia, jak również masę cząsteczkową. W 1941 r. został po raz pierwszy odkryty nierozpuszczalny produkt zbożowy o nazwie zymosan, który składał się w 50% z glukanu i innych polisacharydów.
Jak wynika z rezultatów badań Milosa Jesenaka, tym razem z 2014 r., najbardziej skuteczny jest beta-glukan pozyskiwany z grzybów, natomiast jego działanie w dużym stopniu zależy od czystości ekstrahowanych złóż. Jednocześnie badacz zaznacza, że z opublikowanych badań in vitro, jak również tych na zwierzętach i ludziach, wynika, iż jest coraz więcej dowodów na istotny wpływ beta-glukanu w leczeniu różnych chorób alergicznych.
Wpływ na skórę
W najnowszych doniesieniach z końca 2015 r. wykazano, że regularne stosowanie kremu z β-glukanem łagodzi objawy AZS oraz zmniejsza intensywność okresu, w trakcie którego następuje większe zaostrzenie choroby. Oprócz tego w istotny sposób przyczynia się do osłabienia świądu w czasie kilku dni regularnego stosowania.
β-glukan jest substancją stosowaną z powodzeniem w różnych chorobach skórnych jak również w celu przyspieszenia gojenia ran, owrzodzeń żylnych czy też rogowacenia słonecznego. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, odmładzające, regenerujące, nawilżające oraz immunomodulujące, co podkreślają w dwóch oddzielnych analizach z 2008 roku Brigitte Gautier dla „International Journal of Cosmetic Science” czy też Mayuree Kanlayavattanakul. Najnowsze doniesienia wydają się więc jednoznacznie podkreślać korzystny wpływ β-glukanu na skórę.
Przenikanie
Uznaje się, że duże polimery takie jak białko, glikozaminoglikany i glikoproteiny trudno wnikają w skórę, gdy stosuje się je w postaci kremu. Jednak badania Pillai, opublikowane w „International Journal of Cosmetic Science” w 2005 r. i przeprowadzone na ludzkiej skórze brzucha za pomocą pojedynczej aplikacji 0,5% roztworu β-glukanu w dawce 5mg na cm2, wykazały bardzo głęboką penetrację badanej substancji do naskórka oraz skóry właściwej.
Przyszłość…
Jak podkreśla Bin Du w przeglądzie opublikowanym na łamach „Phytotherapy Research” w 2014 r. niezbędne są badania naukowe, które pozwolą uzyskać nie tylko dodatkowe praktyczne aspekty zastosowania, ale również umożliwią lepsze zrozumienie wciąż niejasnych mechanizmów, które wpływają na pełnione funkcje β-glukanu.
KOMENTARZE