Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Frakcjonowana melanina pierwszym składnikiem kosmetycznym chroniącym skórę przed światłem widzialnym o wysokiej energii!
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że światło widzialne o wysokiej energii (ang. High Energy Visible Light) może być tak szkodliwe, jak skumulowane działanie promieniowania UVA i UVB. Jest to promieniowanie o wysokiej częstotliwości i długości fali 400- 500 nm. Mało kto zdaję sobie sprawę z faktu, że penetruje ono głębiej, niż UVA i UVB, sięgając tkanki podskórnej i naczyń krwionośnych. Dodatkowo generuje powstawanie 50% wolnych rodników, przyczyniając się do indukcji fotostarzenia i kancerogenezy.

Dotychczas ochrona przeciwsłoneczna  skupiała się na stosowaniu filtrów UVA i UVB. Firma Lipo opracowała pierwszy kosmetyczny składnik aktywny oparty na frakcjonowanej melaninie dla ochrony komórek skóry przed promieniowaniem widzialnym o wysokiej energii (HEV).  LiposhieldTM HEV Melanin jest tarczą ochronną przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim i fioletowym, przepuszczając natomiast korzystne dla skóry promieniowanie czerwone, które pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych.

 

HEV a UVA i UVB- różnice w działaniu

W przeciwieństwie do promieniowania UVA i UVB światło o wysokiej energii nie powoduje natychmiastowego zaczerwienienia skóry i reakcji zapalnej. Skutki jego działania kumulują się w czasie, co jest bezpośrednio związane z generowaniem powstawania wolnych rodników. Przyczynia się to do pośredniego uszkodzenia DNA oraz aktywacji metaloproteinaz, a tym samym przedwczesnego starzenia się skóry. Ponadto przyczynia się do powstawania przebarwień i pokrzywek słonecznych. Natomiast promieniowanie UVB bezpośrednio uszkadza DNA komórek, ponieważ jest przez nie absorbowane.

Mechanizm działania  LiposhieldTM HEV Melanin

Mechanizm działania tego składnika oparty jest na działaniu frakcjonowanej melaniny, która absorbuje światło o wysokiej energii oraz zmiata wolne rodniki. Melanina fizjologicznie występuje w skórze i jest uwalniania z melanocytów jako pierwsza linia działania obronnego przed promieniowaniem. Działanie ochronne składnika zostało udowodnione w testach na sztucznej skórze, w której zaobserwowano ochronę przed zmianami w genach po ekspozycji na światło HEV. Wielkość cząsteczki rzędu 5.000 – 10.000 Daltonów nie penetruje zdrowej, nieuszkodzonej skóry.

Wprowadzanie do receptury

Jest to brązowy płyn, rozpuszczalny w wodzie. Należy go wprowadzać w temp. poniżej 40 stopni Celsjusza. Dozowanie na poziomie 0,1- 0,5%. Barwi recepturę na brązowo.

 

Surowiec otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Innovation Zone Best Ingredient na targach In-Cosmetics w Mediolanie.

 

 

 

Źródła

Informacje dostarczone przez firmę HSH Chemie

KOMENTARZE
Newsletter