Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Metody ochrony przed blue light
Szkodliwy wpływ promieniowania UVA i UVB na stan skóry jest znany od dawna. Co roku przed sezonem urlopowym dermatolodzy i kampanie społeczne w mediach przypominają zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych. Mimo ostrzeżeń przed szkodliwymi następstwami nieracjonalnego opalania się, statystyki zużycia produktów promieniochronnych przez gospodarstwa domowe w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Tymczasem w atmosferze czai się kolejny niebezpieczny dla naszej skóry wróg – promieniowanie niebieskie.

 

Światło niebieskie, określane również mianem światła widzialnego o wysokiej energii (HEV High Energy Visible Light), obejmuje zakres światła widzialnego o długości fali 435-500 nm, ale też emitowane jest przez ekrany telefonów, komputerów, tabletów. Promieniowanie HEV generuje podobną ilość wolnych rodników jak połączone promieniowanie UVA i UVB, penetruje skórę głębiej niż promieniowanie UV, skraca żywotność i proliferację fibroblastów, może wywoływać uszkodzenia DNA i przedwczesne starzenie się skóry.

O ile w przypadku promieniowania UVA i UVB ochronę skórze zapewniają kosmetyki z SPF uzyskiwanym dzięki odpowiednio dobranym układom filtrów chemicznych lub fizycznych, to w przypadku HEV nie istnieją efektywne substancje promieniochronne. Potencjał ochronny upatrywany jest w związkach o działaniu antyoksydacyjnym, tlenku tytanu, frakcjonowanej melaninie, bogactwie składników aktywnych pozyskiwanych z wybranych gatunków roślin.

Metodą ochrony przeciwko szkodliwemu działaniu HEV na skórę są kosmetyki zawierające w składzie substancje zwiększające tolerancję skóry na stres oksydacyjny. Kompleks składników Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Ethyl Ferulate, Polyglyceryl-5 Trioleate, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Disodium Uridine Phosphate, Tocopherol, przeciwdziała generowaniu wolnych rodników zachodzącemu pod wpływem HEV. Kwas karnozolowy zawarty w ekstrakcie rozmarynu i ferulan etylu zmiatający wolne rodniki, chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem.

Kompleks ekstraktu z kiełków słoneczników i tanin z rośliny Caesalpinia spinosa wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz wspomaga funkcjonowanie mitochondriów. Królestwo roślin oferuje ochronne właściwości jaśminu wielkolistnego. Ekstrakt z kwiatów jaśminu w połączeniu z γ-mangostyną chroni „serca komórek”, czyli DNA przed uszkodzeniami i mutacjami wywołanymi działaniem promieniowania, a także kolagen, elastynę i kwas hialuronowy przed aktywnością metaloproteinaz.

Luteina pozyskiwana z kwiatów aksamitki Tagetes erecta (zwanej również francuskim nagietkiem), dzięki obecności w cząsteczce dwóch grup hydroksylowych na obu jej końcach, wykazuje potencjał oksydacyjny. Surowiec zmniejsza narażenie keratynocytów i fibroblastów na wpływ promieniowania HEV, redukuje ilość wolnych rodników, absorbuje światło niebieskie, poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, zmniejsza ryzyko jej przedwczesnego starzenia.

Mechanizm działania frakcjonowanej melaniny opracowanej przez laboratoria Vantage polega na pochłanianiu światła o wysokiej energii i długości fali 400-500 nm, a jednocześnie minimalnym blokowaniu korzystnego dla skóry światła czerwonego, stymulującego fibroblasty do produkcji włókien kolagenu i elastyny.

Jak pokazują powyższe przykłady, lekarstwa na szkodliwy wpływ  wytworów myśli technologicznej XXI wieku (tabletów, smartfonów, ekranów itd.) na nasz organizm możemy szukać w niezawodnym i nieprzebranym bogactwie przyrody.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter