Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Food-inspired beauty – smaczne innowacje w kosmetykach
Moda na wellness i zdrowy styl życia jest równoznaczna z tym, że skrupulatnie sprawdzamy skład produktów spożywczych, pochodzenie warzyw, które kupujemy itd. Wszak mówi się, „że jesteś tym, co jesz”. Stosowanie w kosmetykach ekstraktów warzywnych nie jest rozwiązaniem nowym, ale na fali powrotu do natury ostatnimi czasy na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej produktów opartych o warzywa, zboża, przyprawy czy zioła.

 

 

Apetyt  rynku

Z analizy rynku przeprowadzonej przez Mintel w maju 2018 r. (David Tyrrell, The 3 Skin Care Claims Your Customers Want to Hear) wyczytać można m.in., iż w okresie od 2012 do 2016 r. ilość wdrożeń produktów do twarzy z claimem gluten-free wzrosła o 7%. Inne badanie Mintela (On-the-Go Formats Make a Splash with Female Skincare Users, styczeń 2018 r.) wskazuje, że 41% użytkowników kosmetyków jest zainteresowanych produktami zawierającymi ocet jabłkowy, a 38% – probiotyki. Z czego wynika rosnące zainteresowanie surowcami „spożywczymi” w kosmetykach? Oprócz mody na naturalne kosmetyki, wartość odżywcza warzyw i owoców jest wszystkim doskonale znana i nie podlega dyskusji, stąd to zaufanie niejako przekłada się na kosmetyki zawierające w składzie wspomniane składniki.

 

Rolnictwo biodynamiczne

Idea rolnictwa biodynamicznego sięga czasów przed Chrystusem, kiedy to ludzkość zaczęła uprawiać rośliny, natomiast za oficjalne początki przyjmuje się wiek XX, a twórcę – Rudolfa Steinera. Uprawy biodynamiczne funkcjonują zgodnie z rytmem natury, istotne są np. fazy Księżyca, uwzględnia się też w płodozmianie sąsiedztwo roślin. Rolnictwo biodynamiczne łączy w sobie elementy antropozofii, kosmologii i filozofii. W związku z naszą obecną modą na produkty ekologiczne, koncept holistycznych kosmetyków naturalnych czy kosmetyków biodynamicznych nie powinien być dla nas zaskoczeniem.

 

INCI od kuchni

* Matcha 

Matcha tea – „zielone złoto Japonii” – to zielona herbata w proszku, o charakterystycznym intensywnym aromacie i głębokim smaku, ceniona ze względu na właściwości prozdrowotne i dietetyczne. Cechą wyróżniającą matcha tea jest zawartość antyoksydantów 137 razy większa niż w zwykłej zielonej herbacie. Matcha jest bogata w katechiny – najsilniejsze antyoksydanty, działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także wzmacniające układ odpornościowy. Matcha tea to bogactwo EGCG (galusanu epigallokatechiny) – związku będącego pochodną katechiny, o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Indeks ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu, w przypadku matcha jest około 25 razy większy niż dla jagód acai, 6 razy większy niż jagód goji i 7 razy większy niż ciemnej czekolady. Jest również bogata w witaminy C, E i β-karoten, wapń, cynk i potas. Matcha tea będzie redukować stres oksydacyjny, chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem, szkodliwym wpływem zanieczyszczenia środowiska, aktywować proces odnowy komórkowej. Niektóre publikacje wskazują, że matcha tea poprawia metabolizm i wspomaga odchudzanie.

* Komosa ryżowa

Komosa ryżowa, określana również jako quinoa lub ryż peruwiański, jest uprawiana od niemal 5000 lat w Ameryce Południowej. Znana jest także w USA, Kanadzie, Indiach i Wielkiej Brytanii, w Polsce jej odpowiednikiem jest komosa biała i wielonasienna. Określa się ją jako „święte zboże Inków” (choć tak naprawdę nie jest zbożem, porównuje się ją do zbóż ze względu na to, iż wytwarza nasiona bogate w skrobię). Komosa ryżowa jest bogata w białko, witaminy, minerały, błonnik i flawonoidy – kwercetynę i kampferol. Białko komosy ryżowej zawiera dużo lizyny i izoleucyny, czym przypomina białko zwierzęce. Quinoa Milk – surowiec będący ekstraktem z komosy – wykorzystywany jest w odżywkach do włosów, szamponach, balsamach do ciała, kremach do twarzy. Hydrolizowane proteiny komosy wspomagają regenerację suchych i zniszczonych włosów, przywracają włosom połysk i sprężystość.

* Amarantus

Amarantus (inaczej szarłat wyniosły) reguluje biosyntezę cholesterolu, dzięki czemu pomaga zapobiegać chorobom serca. Zawartość błonnika w ziarnach amarantusa jest dwukrotnie wyższa niż w ziarnach pszenicy, pod względem zawartości żelaza przewyższa szpinak, a dawka 100 g nasion amarantusa pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na wapń. Dzięki tym wyjątkowym właściwościom roślina zyskała miano „zboża XXI wieku”. Charakterystyczną cechą oleju amarantusowego jest zawarty we frakcji niezmydlającej skwalen. Olej z amarantusa sprawdza się jako emolient redukujący transepidermalną ucieczkę wody. Działa przeciwstarzeniowo, przeciwzmarszczkowo, poprawia elastyczność skóry, ujędrnia i regeneruje.

* Ekstrakt z owsa

Jest bogaty w beta-glukan, łagodzi podrażnienia (m.in. po ekspozycji skóry na promieniowanie UV), nawilża, redukuje zmarszczki, ogranicza łamliwość włosów, nadaje im połysk.

* Ryż

Ma długą tradycję stosowania w kosmetyce. Związki aktywne wyizolowane z pędów ryżu to m.in.: fitosterole, γ-oryzanol (kompleks estrów kwasu ferulowego, steroli i stanoli), witaminy z grupy B. Ekstrakt z ryżu znaleźć można w kosmetykach do cery dojrzałej, wymagającej regeneracji.

* Kapusta

Medycyna ludowa od dawna wykorzystywała liście kapusty jako antidotum na stłuczenia, siniaki, owrzodzenia czy podrażnienia żołądka. Zielone liście kapusty stanowią źródło witaminy U (metylosulfoniometioniny), działającej ochronnie, usprawniającej zabliźnianie się skóry uszkodzonej w wyniku otarć, przyspieszającej jej regenerację. Witamina U wykorzystywana jest w kosmetykach do cery wrażliwej i alergicznej.

* Przyprawy

Zarówno pieprz biały, jak i czarny są owocami tej samej rośliny, z tą różnicą, iż pieprz biały jest owocem dojrzałym z usuniętą otoczką, natomiast czarny – niedojrzałym i wysuszonym. Olejek pieprzowy otrzymywany jest w procesie destylacji z parą wodną uszkodzonych i niepełnowartościowych owoców Piper nigrum L lub miału pieprzowego. Zarówno olejek pieprzowy, jak i owoce oraz liście pieprzu charakteryzują się właściwościami antyseptycznymi, przeciwbakteryjnymi, moczopędnymi, przeciwskurczowymi, zapobiegają zatruciom pokarmowym, łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kosmetyki zawierające ekstrakt z pieprzu działają na skórę przeciwbakteryjnie, przeciwutleniająco oraz oczyszczająco. Kłącze imbiru zaś wykorzystywane jest w kosmetykach wyszczuplających, antycellulitowych i modelujących, ze względu na zawartość m.in. 0,6-3% olejków eterycznych (głównie gingerolu) o działaniu rozgrzewającym i stymulującym.

* Śliwka Kakadu

Jest żółto-zielonym owocem drzewa spotykanego w Australii oraz krajach tropikalnych. Na przekór nazwie, przypomina kształtem nie śliwkę, a migdał. Drzewo Kakadu, zmagające się na co dzień z intensywnym promieniowaniem słonecznym, wykształciło mechanizmy ochronne pozwalające przetrwać trudne warunki atmosferyczne. Śliwka kakadu jest najbogatszym źródłem witaminy C w świecie roślin, zawiera od 3,5 do 5,5% witaminy, podczas gdy dla grejpfrutów stężenie wit. C to około 0,5%. Ekstrakt z kakadu wykorzystywany jest w kosmetykach do cery dojrzałej, zmęczonej, wymagającej regeneracji, rozjaśniających cienie pod oczami. Surowiec ma za zadanie redukować stres oksydacyjny, stymulować syntezę pro-kolagenu i kwasu hialuronowego, rozjaśniać skórę i nadawać jej zdrowy blask.

 

Trend superfood to szeroki wybór surowców kosmetycznych – od ekstraktów warzywnych, przez zboża, nasiona, napoje (woda kokosowa, różne rodzaje herbaty), algi (zielony kawior czy wakame), po superowoce (kumkwat, moroszka, goji, żurawina, rokitnik, granat itd.). Jak w wierszu Brzechwy – „na straganie w dzień targowy…”

Źródła
  1. L. Doyle: The next wave of foodie beauty, Global Cosmetic Industry,  November 2018.
  2. https://www.cosmeticsandtoiletries.com/marketdata/segments/The-Next-Wave-of-Foodie-Beauty-499166971.html.
  3. http://codziennikkosmetyczny.pl/2018/03/23/moda-na-matcha-tea/.
  4. http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-1-029.pdf.
  5. https://www.cosmeticsdesign.com/Article/2010/09/14/Quinoa-can-help-repair-hair-damage-says-Tri-K.
  6. https://www.newbeauty.com/slideshow/1466-why-you-need-quinoa-in-your-beauty-products/2/.
  7. http://nutrasorb.com/downloads/Product-Information-Quinoa-milk-CS.pdf.
  8. https://www.akademiadietetyki.pl/amarantus-zboze-xxi-wieku/.
  9. https://www.ulprospector.com/documents/1249723.pdf?bs=31554&b=366849&st=20&r=eu&ind=personalcare
  10. http://ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/639-644.pdf.
  11. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kosmetyczne-inspiracje-w-cieniu-tadz-mahal,17836.
  12. A. Kołaczek: Niby-witaminy?, Beauty Forum 12/2014.
  13. A. Kołaczek: Tajemnica młodości?, Beauty Forum 12/2016.
KOMENTARZE
Newsletter