Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Filtr przeciwsłoneczny w tabletce – nowa perspektywa dzięki koralowcom
16.09.2011

Naukowcy z King’s College London odkryli mechanizm, który odpowiada za ochronę koralowców przed promieniami UV. Wytwarzana w rafach koralowych substancja może zostać wykorzystana do produkcji tabletek, które zapewniałyby ochronę przeciwsłoneczną.

Analizy przeprowadzono na koralowcach z australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej zebranych przez prof. Malcolma Schicka z University of Main oraz dr. Waltera Dunlapa z Australian Institute for Marine Science. Jak się okazuje, wspomniany mechanizm opiera się na idealnej symbiozie korali i alg. Żyjące wewnątrz raf glony w procesie fotosyntezy produkują żywność dla koralowców, wykorzystując do tego wytwarzane przez nie odpady. Jednak aby fotosynteza była możliwa, konieczny jest dostęp światła słonecznego, co z kolei niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia i poparzenia korali. W tym miejscu ujawnia się korzystny wpływ zamieszkujących je glonów.

Jak mówi kierownik projektu dr Paul Long: „Wiedzieliśmy, że rafy i niektóre glony mogą się chronić przed ostrymi promieniami UV operującymi w tropikalnym klimacie, wytwarzając własny filtr przeciwsłoneczny, lecz do tej pory nie wiedzieliśmy, jak to robią. Odkryliśmy, że żyjące wewnątrz rafy algi wytwarzają związek, który transportowany jest do organizmu koralowca modyfikującego go następnie dla ochrony i glonów, i rafy”. 

Naukowcy ustalili również, że z powstających w ten sposób filtrów korzystają również ryby żywiące się koralowcami. Odkrycie to daje nadzieję na zsyntetyzowanie substancji w warunkach laboratoryjnych i wykorzystanie jej nie tylko dla ochrony przeciwsłonecznej ludzi, ale również w celu osłony przed promieniami upraw w krajach rozwijających się.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

red. Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter