Czym jest ektoina?
Ektoina jest kwasem 1,4,5,6-tetrahydro-2-metylo-4-pirymidynokarboksylowym, produkowanym przez ekstremofile, czyli bakterie żyjące w trudnych warunkach środowiska, tj. zasolenia, wysokiej bądź niskiej temperatury, małej zawartości wody bądź promieniowania UV. Należy do osmoprotektantów, czyli substancji wytwarzanych w celu ochrony przed różnego rodzaju czynnikami środowiskowymi. Po raz pierwszy została wyizolowana w 1985 r.
Ektoina jako surowiec kosmetyczny
Ektoina (INCI: Ectoin) jako surowiec kosmetyczny występuje w postaci drobnego, białego proszku. Jest stabilna w szerokim zakresie pH (1-9) oraz trwała w wysokich temperaturach. Stosuje się ją jako składnik aktywny w niemalże każdej kategorii preparatów kosmetycznych na bazie wody – kremów, balsamów, żeli. Zastosowanie w recepturze ektoiny estrów cholesterolu oraz niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego wyraźnie poprawi funkcje barierowe płaszcza hydrolipidowego naskórka. Takie połączenie składników stanie się nieocenionym kompleksem w recepturze kosmetycznej. Ektoinę ceni się jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej, a także pielęgnacji włosów.
Właściwości ektoiny
Bardzo ważną właściwością ektoiny jest zapobieganie wysuszaniu skóry, które jest jednym z czynników prowadzących do jej przedwczesnego starzenia się. Ektoina zmniejsza transepidermalną utratę wody (TEWL) z naskórka oraz działa nawilżająco na skórę. Wysokie powinowactwo ektoiny do wody związane jest z jej charakterem amfoterycznym. Ze względu na wyjątkową aktywność wiązania wody szczególnie przydatna może być w pielęgnacji skóry atopowej. Co więcej, ektoina może chronić skórę przed stresorami związanymi również z zanieczyszczeniem środowiska. Związane jest to ze zdolnością do ochrony skóry przed odwodnieniem, spowodowanym narażeniem na działanie środowiska. Przeprowadzone badania pomiaru przeznaskórkowej utraty wody in vivo wskazują na wzmocnienie funkcji barierowej skóry po zastosowaniu emulsji typu O/W, mającej w składzie ektoinę. Dzięki swoim właściwościom przyspiesza gojenie się uszkodzonej skóry, redukuje zaczerwienienie oraz zmniejsza stany zapalne. W związku z wysoką skutecznością ektoiny może być ona szeroko stosowana w kosmetologii jako składnik aktywny, dodawany do produktów myjących, nawilżających oraz chroniących skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oprócz wspomnianych wcześniej właściwości ektoina poprawia również elastyczność skóry, koi podrażnienia, bierze udział w regeneracji skóry, wspiera prawidłowe działanie jej bariery ochronnej, łagodzi świąd. Dzięki jej właściwościom ochronnym wydaje się przyjaznym dla skóry składnikiem aktywnym, dlatego warto przyjrzeć się jej w kontekście ochrony mikrobiomu skóry. Niezwykłe właściwości ektoiny sprawiają, że jest też wykorzystywana w medycynie i farmacji (np. przy produktach przeciwalergicznych).
KOMENTARZE