Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ekstrakty z kory dębu oraz wierzby – sprzymierzeńcy w pielęgnacji skóry trądzikowej

Ekstrakty z kory dębu oraz wierzby to surowce, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując receptury kosmetyczne dedykowane do pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ łączy je zmniejszanie wydzielania sebum oraz działanie antybakteryjne. Charakterystyczna cechą jest również łagodzenie stanów zapalnych.

 

 

 

Ekstrakt z kory dębu

Najcenniejszymi związkami obecnymi w ekstrakcie z kory dębu są garbniki. Surowiec ten wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Znajduje głównie zastosowanie w preparatach dedykowanych do pielęgnacji skóry wrażliwej ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Co więcej, bardzo często stosuje się go w preparatach przeznaczonych do higieny intymnej. Zapobiega najczęstszym problemom intymnym, takim jak pieczenie i świąd. Ponadto wykazuje działanie łagodzące przy istniejących stanach zapalnych. Obecne w korze dębu taniny świetnie sprawdzą się w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji stóp z nadmierną potliwością. Wykazuje działanie przeciwpotne oraz przeciwłojotokowe. W zauważalny sposób koi podrażnienia skóry, a także istniejące zaczerwienia. Systematyczne stosowanie preparatów z tym składnikiem  przynosi zadowalające efekty w szybkim czasie. Ważną cechą wspomnianego surowca jest zmniejszenie wydzielania sebum. W związku z powyższym składnik ten idealnie sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry osób, które borykają się z nadmiarem sebum. Kolejnym walorem ekstraktu z kory dębu jest działanie przeciwbakteryjne. Ponadto chroni skórę przed utratą wody z naskórka. Wartą podkreślenia cechą jest działanie przyciemniające oraz wzmacniające włosy. Co więcej, łagodzi świąd skóry głowy oraz wzmacnia cebulki włosów. Można go stosować do olejowania włosów. Oprócz wspomnianego działania ekstrakt z kory dębu działa oczyszczająco na skórę głowy.

Ekstrakt z wierzby

Ekstrakt z wierzby jest bogaty w substancje bioaktywne, które działają wielokierunkowo. Jedną z najcenniejszych substancji obecnych w tym surowcu jest salicyna. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w preparatach dedykowanych do pielęgnacji cery tłustej. Salicyna to prekursor kwasu salicylowego, który w wyniku przemian w skórze działa przeciwzapalnie, keratolitycznie oraz antybakteryjnie. Wykazuje działanie eksfoliujące poprzez rozluźnianie połączenia między keranocytami, prowadząc do złuszczenia martwych komórek naskórka. Wspomniane działanie kwasu przyczynia się do wygładzenia skóry oraz poprawienia kolorytu. Kolejną cechą, ważną z punktu widzenia pielęgnacji cery trądzikowej, jest działanie seboregulacyjne. Obecna w ekstrakcie salicyna ogranicza nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz zatykanie porów, dzięki czemu zostaje zapewniona równowaga w wydzielaniu sebum oraz zapobieganiu powstawania niedoskonałości. Kolejnym rodzajem związków, obecnym w ekstrakcie z wierzby, są flawonoidy. Wśród nich możemy wyróżnić: kwerctynę, kemferol oraz izoramnetynę. Kwercetyna jest silnym antyoksydantem, który odpowiada za neutralizację wolnych rodników oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Z kolei kemferol działa przeciwdrobnoustrojowo oraz przeciwutleniająco. Obecny w ekstrakcie   kwas elagowy zmniejsza uszkodzenia skóry, przyspiesza jej regenerację oraz działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie.  Ekstrakt  z wierzby wykazuje działanie przeciwutleniajace dzięki obecnym w nim flawonoidach i polifenolach, przyczyniając się do neutralizacji wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Dzięki temu ekstrakt ten pomaga w opóźnieniu procesu starzenia się, a także zmniejsza widoczność zmarszczek. Wysokie stężenie garbników działających ściągająco oraz regenerująco sprawia, że ten surowiec redukuje zaczerwienienia. Wspomniana właściwość jest wyjątkowo korzystna w preparatach dedykowanych do skóry wrażliwej oraz reaktywnej.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/d%C4%85b-li%C5%9B%C4%87-li%C5%9B%C4%87-d%C4%99bu-wiosna-drzewo-791737/

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter