Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dobór rutyny pielęgnacyjnej do rodzaju i potrzeb skóry

Rutyna pielęgnacyjna to nic innego jak występujące kolejno po sobie etapy w pielęgnacji cery. Ilość tychże etapów jest ściśle uzależniona od potrzeb i rodzaju skóry. Najważniejsze jest to, aby kolejne kroki rutyny pielęgnacyjnej oraz ich ilość były odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb cery i składały się z produktów zawierających konkretne składniki aktywne dostosowane do jej rodzaju. 

 

 

Krok 1 – oczyszczanie

Pierwszym etapem pielęgnacji zawsze jest oczyszczanie. Może być ono jednoetapowe, np. przy użyciu żelu myjącego do twarzy. Może też być dwuetapowe i składać się np. z płynu micelarnego i emulsji do mycia twarzy lub oleju/masełka do demakijażu i żelu do mycia twarzy lub emulsji do demakijażu i pianki do mycia twarzy. Rodzaje produktów są dostosowane do rodzaju skóry (olejek, emulsja, masełko do demakijażu wskazane są dla cer wrażliwych, suchych, żel do mycia twarzy, pianka – do cer normalnych, tłustych, mieszanych), natomiast ilość etapów dopasowana jest do potrzeb (czy jest potrzeba zmycia makijażu i jak trudny jest do zmycia). Zawsze produkty te powinny mieć pH zbliżone do naturalnego, czyli 4,5-6, aby nie naruszać fizjologicznego pH skóry. Wszelkiego rodzaju masełka do demakijażu czy oleje nie zaburzają naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, a dodatkowo redukują szorstkość skóry, wygładzają i nawilżają. Płyn micelarny jest oczyszczającym produktem dla skór, które nie potrzebują delikatnego demakijażu i mycia i nie reagują uczuciem ściągnięcia czy swędzenia. Po tym kroku ważne jest zastosowanie produktu myjącego, aby usunąć resztki zanieczyszczeń, oczyścić pory skóry. 

Krok 2 – tonizacja

Głównym zadaniem tego etapu pielęgnacji jest przywrócenie naturalnego odczynu pH skórze. Użycie toniku po zakończeniu etapu oczyszczania skóry jest istotne chociażby z tego względu, iż woda stosowana do mycia ma odczyn obojętny. Tonik, który skutecznie spełnia swoją funkcję, powinien mieć pH w okolicach 4-5 (nieco niższe niż pH fizjologiczne skóry). W przypadku tonizacji produkt powinien być dostosowany do typu skóry. W przypadku cery suchej warto, aby znalazły się w nim składniki nawilżające: trehaloza, betaina, sól PCA, kwas hialuronowy, w przypadku cery tłustej – składniki redukujące wydzielanie sebum, a w przypadku cery naczynkowej – ekstrakty wzmacniające naczynka. Tonik powinien wzmacniać naturalny mikrobiom skóry i zawierać pre-, pro- lub postbiotyki.

Krok 3 – peeling

Peeling skóry jest trzecim krokiem pielęgnacji, który nie odbywa się codziennie. Częstotliwość tego etapu pielęgnacji jest uzależniona od potrzeb. Jest to ważny etap, ponieważ służy do złuszczania nadmiernej warstwy rogowej naskórka. Regularnie wykonywany sprawia, że skóra jest gładsza, pełna blasku, poprawia się jej koloryt, rozjaśniają się przebarwienia, a także zmniejszają się problemy z zaskórnikami i niedoskonałościami skóry. W zależności od rodzaju skóry stosuje się peelingi mechaniczne, enzymatyczne, kwasowe. Peeling dobrze przygotowuje skórę do przyjęcia kolejnych etapów pielęgnacyjnych.

Krok 4 – maska do twarzy

Maska do twarzy nie jest stosowana każdego dnia. Zazwyczaj aplikuje się ją w połączeniu z peelingiem do twarzy tak, aby składniki maski zostały lepiej przyjęte przez skórę. Maska do twarzy może być w formie kremowej, żelowej, w płacie. Również w zależności od potrzeb skóry zawiera różne składniki aktywne.

Krok 4 – serum do twarzy

Serum do twarzy jest produktem zawierającym maksymalne stężenie składników aktywnych. Zwykle są one ściśle dostosowane do określonych potrzeb skóry. I tak na rynku znaleźć można sera o działaniu anti-aging, rozjaśniającym przebarwienia, przeciwtrądzikowe, nawilżające itp. Sera można stosować zamiennie w zależności od potrzeb, np. serum z retinolem wieczorem, serum z witaminą C  rano.

Krok 5 – krem pod oczy

Krem pod oczy ze względu na szczególne potrzeby delikatnej skóry w okolicach oczu musi zawierać wysoką dawkę składników aktywnych. I tak kremy pod oczy zawierają składniki, takie jak peptydy, kofeina, kolagen i inne. Zazwyczaj jest to forma emulsyjna, w przypadku skór wymagających dużego nawilżenia stosuje się także produkty w formie gęstych kremów lub masełek.

Krok 6 – krem do twarzy

Krem do twarzy stanowi ostatni etap rutyny pielęgnacyjnej i nie wolno go pominąć. Rano niezbędne jest zastosowanie kremu do twarzy z filtrem UV. Wieczorem dobrym uzupełnieniem pielęgnacji jest zastosowanie kremu do twarzy odbudowującego płaszcz lipidowy z ceramidami i innymi składnikami regenerującymi oraz takimi, jakich w danym momencie najbardziej potrzebuje nasza skóra.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-reka-twarz-szczesliwy-6560318/

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter