Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dlaczego warto stosować resweratrol?

Popularność resweratrolu w kosmetologii i dermatologii wiąże się przede wszystkim z jego udowodnioną zdolnością do przenikania przez barierę skórną i działaniem przeciwstarzeniowym. Stymuluje on proliferację fibroblastów i przyczynia się do wzrostu gęstości kolagenu. Korzyści ze stosowania resweratrolu nie kończą się na wspomnianych właściwościach.

 

 

Resweratrol po raz pierwszy został wyizolowany w 1940 r. z korzeni ciemiężycy białej, a następnie w 1963 r. z korzeni rdestowca ostrokończystego. Od tamtego czasu został wyodrębniony z 70 różnych gatunków roślin. Jest naturalnie występującym polifenolem z grupy stilbenów. Co ciekawe, wytwarzany jest przez rośliny w odpowiedzi na stres, uszkodzenie bądź podczas infekcji patogenów. Największa jego  ilość  zawarta jest w pestkach oraz skórce ciemnego winogrona. Znajdziemy go również w malinach, morwie, orzechach ziemnych, czarnej porzeczce, borówce amerykańskiej, aronii oraz truskawkach.

Zastosowanie w farmacji

Resweratrol zyskuje dużą popularność ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne dla funkcjonowania całego organizmu. Badania sugerują, że może on pomóc zmniejszyć stan zapalny, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić przepływ krwi. Zmniejsza ryzyko powstania niektórych chorób, np. miażdżycy. Badano go również pod kątem jego potencjalnych efektów przeciwstarzeniowych i zdolności do ochrony przed niektórymi chorobami, w tym rakiem.  

Zastosowanie w kosmetologii

Do formulacji kosmetycznych resweratrol dodawany jest w formie czystego proszku, substancji produkowanej przez szczepy drożdży lub w formie ekstraktu z winogron. Dobrze łączy się z innymi składnikami w formulacjach kosmetycznych, dzięki czemu w efekcie zwiększa ogólną skuteczność rutyny pielęgnacyjnej. Ta kompatybilność pozwala również na jednoczesne leczenie wielu problemów skórnych, ale jak w przypadku wszystkich aspektów związanych z pielęgnacją skóry, nie jest to magiczny składnik, który zdziała cuda od razu. Potrzeba systematyczności i czasu, aby zobaczyć korzyści z jego stosowania. Rezultaty różnią się też w zależności od problemu dermatologicznego danej osoby.

Należy przypomnieć, że wraz z wiekiem elastyczność skóry maleje, przez co staje się ona obwisła, pomarszczona i sucha. W starzejącej się skórze liczba melanocytów stopniowo się zmniejsza, ale aktywność melanogenna może nieregularnie wzrastać. W walce ze wspomnianymi problemami przychodzi resweratrol. Stosując preparaty z reseratrolem, nasza skóra może znacznie skorzystać ze względu na wielokierunkowe działanie tego składnika. Jego duża moc antyoksydacyjna pomaga w neutralizacji wolnych rodników, potencjalnie zmniejszając stres oksydacyjny i uszkodzenia spowodowane czynnikami środowiskowymi. Wykazuje działania przeciwstarzeniowe poprzez stymulację produkcji kolagenu – kluczowego białka odpowiedzialnego za utrzymanie elastyczności i jędrności skóry. Może to pomóc poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii. Resweratrol ma działanie przeciwzapalne, które może łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia skóry, dzięki czemu jest korzystny dla osób z trądzikiem młodzieńczym lub trądzikiem różowatym. Substancja ta przyczynia się również do wyrównania kolorytu skóry, potencjalnie zmniejszając w ten sposób widoczność ciemnych plam lub przebarwień. Cenną właściwością resweratrolu jest jego wpływ na produkcję glikozaminoglikanów, które są odpowiedzialne za odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Cecha ta zostanie szczególnie doceniona przez osoby ze skórą suchą. Ponadto hamuje proces glikacji, chroniąc włókna kolagenu oraz elastyny przed zniszczeniem.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/r%C4%99ka-rami%C4%99-ludzie-dziewczynka-2602312/

https://www.czytelniamedyczna.pl/7219,resweratrol-budowa-wlasciwosci-i-wplyw-na-organizm-ludzki.html

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter