Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dermotekstylia, czyli zastosowanie nanotechnologii w produkcji inteligentnych tkanin
Dermotekstylia, czyli zastosowanie nanotechnologii w produkcji inteligentnych tkanin
Poprzez życie w nieustannym biegu wiele kobiet ma coraz mniej czasu na codzienne rytuały pielęgnacyjne. Jednocześnie każda z nich dąży do tego, aby ich ciało było nawilżone, jędrne i pozbawione cellulitu. Innowacyjnym i skutecznym rozwiązaniem są inteligentne tkaniny, które – dzięki najnowszej technologii – wypełnione są płynem z mikrokapsułkami, uwalniającym się i wnikającym w skórę podczas naturalnych i swobodnych ruchów naszego ciała.

 

 

Zasada działania materiałów włókienniczych do zastosowań kosmetycznych opiera się na wykorzystaniu technologii enkapsulacji. Obecnie technika ta jest szybko rozwijającą się metodą w dziedzinie chemii, ze względu na wielokierunkowość zastosowań. Mikrokapsułki, w których zamknięta jest cenna substancja aktywna, ochraniają ją przed zajściem niekorzystnych reakcji, takich jak: utlenianie, ogrzewanie, zakwaszanie, odparowanie. Ponadto zamknięcie substancji w mikrokapsułkach chroni je przed zachodzeniem reakcji z innymi komponentami układu. Metoda ta w kontrolowany sposób pozwala na uwalnianie substancji aktywnej. Mikrokapsułki powstają przez nakładanie polimerowej osłonki na cząstkę ciała stałego czy też cieczy, dzięki czemu powstaje warstwa ochronna. Zawartość rdzenia zostaje uwalniana w kontrolowany sposób, poprzez m.in.: zmianę temperatury, ciśnienia, dyfuzję, powlekanie, biodegradację, tarcie, rozpuszczanie ścianek polimeru. Warstwa zewnętrzna może być naturalna, półsyntetyczna lub syntetyczna, a mechanizmy uwalniania zawartości rdzenia mikrokapsułki różnią się, w zależności od pochodzenia materiału ściennego oraz w zależności od przeznaczenia.

W mikrokapsułkach mogą być zamknięte witaminy, olejki eteryczne, substancje o działaniu nawilżającym na skórę, środki chłodzące, przeciwstarzeniowe. Dlatego technika enkapsulacji wykorzystana do produkcji inteligentnych tkanin odnajduje zastosowanie zarówno w celach kosmetycznych, ale także leczniczych i ochronnych.


Dermotekstylia na cellulit

Innowacjnym materiałem kosmetycznym jest termoaktywna dermotkanina wyszczuplająca. Zasada działania jej opiera się na tym, iż – poprzez codzienne czynności – wytwarza się ciepło, które zostaje zużyte do wywołania działania, takiego jak podczas zabiegów kosmetologicznych. Kryształy obecne w tkaninie obsorbują ciepło ciała, po czym przetwarzają je i oddają w postaci promieniowania w zakresie dalekiej podczerwieni. Dzięki temu pobudzone zostają mikrokrążenie i metabolizm. Tego rodzaju tkaniny stosowane są do redukcji cellulitu, ujędrnienia skóry i wyszczuplenia danych partii ciała.


Dermotekstylia dla sportowców

Zespół amerykańskich naukowców opracował specjalne inteligentne ubrania dla sportowców, które bez prania pozostają czyste i bezwonne przez kilka tygodni. Nanocząsteczki zostają umieszczone w tkaninie dzięki mikrofalom. Z nimi wiązane są specjalne substancje chemiczne, które odpychają wodę, tłuszcz i bakterie. Dzięki temu ciecze spływają po powierzchni ubrania, zamiast wnikać w skórę ciała. Ponadto ubrania te wykazują działanie antybakteryjne.

Natomiast dla miłośników sportów zimowych oraz niektórych letnich opracowane zostały specjalne ubrania termoochronne. Struktura takiej tkaniny jest podwójna. Wewnętrzna warstwa tworzy specjalny mikroklimat dla skóry oraz odprowadza pot na zewnątrz. Natomiast warstwa zewnętrzna zapewnia naturalną temperaturę ciała oraz chroni przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi.


Dermotkaniny o działaniu przeciwstarzeniowym

Każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak niekorzystny wpływ na skórę ma wystawianie jej na słońce. Dlatego też opracowana została unikalna koszulka, która ma za zadanie mierzyć poziom promieniowania UV, po czym ma wydzielać odpowiednią ilość witaminy E oraz enzymów, które chronią skórę przed jego niekorzystnym wpływem, dzięki czemu tkanina taka działa przeciwstarzeniowo.


Unikalne rajstopy na żylaki

Opracowane zostały także rajstopy jako dermoteksylia przeciwdziałające żylakom i obrzękom. Zasada działania ich polega na tym, iż wywołują one stopniowy ucisk nogi; w dolnych partiach wywołują silniejszy ucisk, natomiast uda uciskane są słabiej. Dzięki takiej zależności, pobudzone jest naturalne krążenie krwi – w kierunku serca, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu teleangiektazji, które prowadzą do żylaków. Taka metoda najlepiej sprawdzi się u osób wykonujących siedzącą oraz stojącą pracę oraz u tych, które mają tendencję do powstawania żylaków uwarunkowaną genetycznie. Takie inteligentne rajstopy dostępne są na receptę. Na początku lekarz mierzy obwód nóg, po czym dobiera odpowiedni rozmiar.

Specjalnie dla osób borykających się z problemem ciężkich nóg zostały opracowane rajstopy o działaniu chłodzącym. Rajstopy zawierają specjalny preparat, który – w kontakcie ze skórą – hydrolizowany jest – przez naturalne enzymy obecne na skórze – do produkcji mentolu. Substancja ta uwalniana jest w kontrolowany sposób, co zapobiega nieprzyjemnemu i zbyt intensywnemu uczuciu chłodu.

 

Dermotkaniny – opis wyrobu

Jak każde ubranie, dermotekstylia również posiadają swoją etykietę z opisem odpowiednich wskaźników. Powinien znaleźć się na niej współczynnik oddychania (RET), gramatura, poziom wodoszczelności oraz komfortu cieplnego. Współczynnik RET wskazuje na efektywność odprowadzania wilgoci na zewnątrz; dlatego im niższy, tym lepszy. Gramatura odpowiada masie jednego metra kwadratowego tkaniny, im mniejszy ten wskaźnik, tym tkanina lżejsza. Wodoszczelność mierzona jest przez milimetry słupa wody, którego nacisk w ciągu jednej godziny spowoduje przemoknięcie tkaniny. Ostatnim wskaźnikiem jest komfort cieplny, który stanowi informację o tym, do jakiej temperatury otoczenia tkanina utrzymuje się przy ciele.

Problem technologiczny stanowi przedłużenie trwałości dermotekstyliów. Dotychczas naukowcom udało się opracować tkaniny, które będą działały od 20 do 40 prań. Po tym czasie substancja czynna zostaje wypłukana.

Koreańscy naukowcy jak dotąd opracowali metodę zwiększenia trwałości tkanin zawierających substancje aromatyczne, poprzez zastosowanie niskiej temperatury plazmy przy wytwarzaniu dermotkaniny.

Rynek dermotekstyliów rozwija się obecnie w bardzo dynamiczny sposób. Ogrom zastosowań, jakie mogą mieć inteligentne tkaniny, pobudza naukowców do opracowywania i ulepszania odpowiednich dermotkanin. Skuteczna współpraca z firmami zajmującymi się sprzedażą środków pielęgnacyjnych i leczniczych z ośrodkami badawczo-rozwojowymi może przynieść wprowadzenie na rynek coraz większe ilości unikalnych tkanin. Szeroki wachlarz zastosowań, jakie niesie za sobą zastosowanie techniki enkapsulacji w produkcji dermotkanin, pozwala naukowcom na osiąganie porządanych rezultatów. Przemysł włókienniczy musi stale badać i rozwijać tkaniny funkcjonalne, aby sprostać wymaganiom współczesnych konsumentów.

 

 

Źródła

1. S.Y. Cheng, C.W.M. Yuen, C.W. Kan, K.K.L. Cheuk, Development of Cosmetic Textiles Using Microencapsulation Technology, RJTA, 12(4), 2008.
2. A.R. Kumar, Y.N. Rane, Encapsulation techniques, International Dyer, 189(7), 2004, str 14-21.
3. Achwal W.B. 2003, Textiles with Cosmetics Substances, Colourage, 50(3), 2003.

KOMENTARZE
Newsletter