Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czym jest certyfikat Halal i co nam mówi o produktach?

Rynek kosmetyczny ciągle się zmienia. Podobnie jak w przypadku produktów organicznych i naturalnych, uznawanych początkowo jedynie za element określonego stylu życia, a następnie impuls do dynamicznego rozwoju branży kosmetycznej, idea Halal (wywodząca się z nakazów religijnych) również jest niezwykle perspektywiczna pod względem wielkości sprzedaży i liczby kategorii produktowych.

 

 

Ogólnie o Halal

Pojęcie religijne „halal” oznacza „dozwolone”, natomiast „haram” – „zakazane”. Oba odnoszą się do różnych dziedzin ludzkiego życia. Zgodnie z zasadami tej ideologii produkty nie mogą zawierać alkoholu oraz innych niedozwolonych surowców, takich jak wieprzowina oraz krew zwierząt. Certyfikat Halal potwierdza zgodność kosmetyku z wymaganiami islamu, dotyczącymi produkcji, pakowania, przechowywania i dystrybucji wyrobów. Ponadto certyfikowane produkty muszą być składowane z dala od innych, które nie nadają się do konsumpcji przez muzułmanów. Wszystkie zasady oraz procesy produkcji podlegają ścisłym restrykcjom oraz kontroli.

 

Misja kosmetyków Halal

Kosmetyki z certyfikatem Halal są wyrazem etycznego sposobu pozyskiwania produktów. Firmy wykorzystują surowce organiczne i wegańskie. W ten sposób dodatkową misją kosmetyków Halal jest zrównoważony rozwój społeczny oraz środowiskowy. Ich rynek się rozrasta, ponieważ kosmetyki te kojarzą się z „czystością”. Certyfikat Halal stał się światowym symbolem wyboru odpowiedzialnego stylu życia i wysokiej jakości, a więc certyfikowane wyroby są konotowane z produktami ekskluzywnymi. Kosmetyki posiadające certyfikat Halal są uważane za zgodne z prawem muzułmańskim, ponieważ pochodzenie każdego ze składników i komponentów w łańcuchu dostaw gwarantuje przestrzeganie zaleceń religijnych. Ponadto w niektórych krajach certyfikacja Halal stanowi wymóg celny przy wprowadzaniu produktów kosmetycznych na rynek i ich późniejszej sprzedaży. Certyfikat Halal, co ważne, dotyczy nie tylko składników kosmetyków i tego, aby nie zawierały one śladów materiałów niedozwolonych, ale każdego etapu ich produkcji (zakupów, pakowania, przechowywania, transportu i dystrybucji). W całym łańcuchu dostaw kosmetyki są chronione przed możliwością zanieczyszczenia.

 

Bardzo dobry skład kosmetyków Halal

W składzie produktów kosmetycznych nie znajdziemy również alkoholu. Produkcji kosmetyków Halal przyświeca także podejście holistyczne. Producenci, aby spełnić określone standardy, wykorzystują jedynie organiczne substancje, w większości pochodzenia roślinnego. Zarówno składy kosmetyków, jak i ich opakowania nie mogą stanowić zagrożenia dla środowiska – wykorzystuje się materiały biodegradowalne. Wynika z tego, że kosmetyki Halal są przyjazne nie tylko środowisku, ale też człowiekowi i jego skórze.

 

Rynek kosmetyków Halal

W Polsce, choć można bez problemu znaleźć produkty Halal w drogeriach lub zamówić za pomocą sklepów zagranicznych, rynek ten póki co nie jest duży, ale globalnie – jest ogromny. Źródła podają, że roczne zapotrzebowanie na te kosmetyki wynosi ok. 200 mld USD. Uzyskanie certyfikatu nie należy do najtańszych i z pewnością niektóre małe oraz średnie przedsiębiorstwa nie mogą sobie na niego pozwolić.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/woman-in-black-hijab-standing-MrRUgFfSjBA

KOMENTARZE
Newsletter