Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy warto dodawać ozon do kosmetyków?
Ozon, to gaz występujący w przyrodzie w atmosferze ziemskiej na wysokości od 17 do 35 km. Jest odmianą alotropową tlenu, powstającą podczas wyładowań atmosferycznych w czasie burz. Dzięki niemu, na ziemię nie dociera szkodliwe promieniowanie kosmiczne. Stosowany jest w ozonoterapii. Jest drugim co do mocy działania sterylizatorem znanym człowiekowi. Potrafi zniszczyć bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Czy warto zatem jest dodawać ozon do kosmetyków?

 

 

Właściwości fizykochemiczne ozonu

Ozon O3, zawiera 3 atomu tlenu. W warunkach normalnych jest niebieskim, niepalnym gazem, o gęstości większej od gęstości powietrza. Podtrzymuje proces palenia. W temperaturze -193°C do -111°C jest fioletową cieczą. Może występować w dwóch stanach elektronowych tj. tripletowym i singletowym. Posiada silne właściwości aseptyczne i toksyczne. Pełni ważną rolę w pochłanianiu promieniowania UV dochodzącego ze Słońca do Ziemi. Tworzy się podczas wyładowań elektrycznych np. podczas burzy. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, jest jednak nietrwały termicznie i rozpada się do tlenu już w temperaturze pokojowej. Jest silnym utleniaczem.

 

Toksyczność ozonu

Ozon jest gazem drażniącym, który na skutek reakcji rodnikowych z substancjami powoduje nawet uszkodzenie błon biologicznych. Jego najwyższe dopuszczalne stężenie w miejscu pracy to 0,1mg/m3. Do objawów podrażnienia i zatrucia ozonem zalicza się: kaszel, drapanie w gardle, senność, bóle głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc prowadzący do zgonu.

 

Do czego stosowny jest ozon?

Ozon stosuje się do wyjaławiania wody pitnej, dezynfekcji pomieszczeń np. w szpitalach. Działanie bakteriobójcze ozon wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm3. Proces dezynfekcji ozonem (ozonowania) nie jest pozbawiony wad. Podczas procesu powstaja takie produkty uboczne jak aldehydy i oznoki. Ozon jest nietrwały a co za tym idzie, ryzyko wtórnego skażenia wody czy pomieszczenia jest wysokie. Ozon stosuje się także do utleniania paliwa rakietowego, a także w reakcjach chemicznych.

 

Ozon w kosmetologii

Ozon w kosmetologii i medycynie stosowany jest od początków XX wieku, jednak w kosmetologii w przeciwieństwie do medycyny formy podania ozonu są ograniczone. Ograniczenia te wynikają w dużej mierze z trudności technicznych. Jednym z najszerzej wykorzystywanym zastosowaniem ozonu w kosmetologii jest właściwość łączenia się ozonu z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi obecnymi w olejach roślinnych, szeroko używanych w kosmetykach. Ozon łącząc się z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi tworzy ozonki, będące naturalnymi i trwałymi połączeniami tego gazu. Związki te pod wpływem temperatury ciała, ale także płynów fizjologicznych, jak pot, uwalniają ozon, który działa dobroczynnie na skórę. Dochodzi do natlenienia, rewitalizacji i regeneracji skóry. Biologicznie czynny ozon poprawia również penetrację w głębsze warstwy naskórka niektórych składników kosmetyku, dzięki czemu wykazują one lepsze, silniejsze działanie w porównaniu do tych kosmetyków bez ozonu. Mocniejsze działanie kosmetyku wykorzystuje się wspomagająco w niektórych schorzeniach dermatologicznych jak np. atopowe zapalenie skóry czy zmiany łuszczycowe. Preparaty z ozonem zalecane są także do pielęgnacji skóry podrażnionej z odparzeniami i odleżynami.

Kosmetyki zawierające ozonowana oliwę ma w swojej ofercie firma The Secret Soap Store, seria produktów pod nazwą Ozon Vita Spa przeznaczona jest do gabinetów kosmetycznych i Spa.  Kosmetyki z ozonem to: peelingi do ciała, maski i balsamy do ciała, maski do włosów. Z produktów do stosowania w domu polecany jest ozon z algami i grysikiem w formie kostki do masażu oraz mydło na bazie wiór mydlanych z ozonowanej oliwy.

Kosmetyki z ozonem ze względu na swoje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe stosowane są przy leczeniu grzybicy i trądziku.

Ozon jest także polecany w pielęgnacji włosów i podrażnionej skóry głowy. Trójatomowa forma tlenu dotlenia i wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu są one mocniejsze, wypada ich mniej i rosną nowe.

Źródła

1. Ozon w kosmetyce, dostępne on line: 27.10.2017, https://secret-soap.com/content/ozon-w-kosmetyce-63

2. K.KIimas, Kosmetyki z uderzeniem pioruna, Beauty Inspiration 4/2015, dostępne on line:  27.10.2017

http://beautyinspiration.pl/kosmetyki-z-uderzeniem-pioruna/

 

KOMENTARZE
Newsletter