Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy stosowanie kosmetyków po upływie daty ważności jest bezpieczne?
Czy stosowanie kosmetyków po upływie daty ważności jest bezpieczne?
Zarówno kosmetyki, jak i produkty spożywcze maja określony czas przydatności do użycia. Po tym czasie w produktach zachodzą nieodwracalne zmiany. Najpierw zmieniają się konsystencja i zapach. Data ważności produktu ma zagwarantować bezpieczeństwo dla organizmu ludzkiego, a także, w przypadku kosmetyku, oczekiwany efekt działania. Co się może stać po upływie ważności kosmetyku? Czy takie kosmetyki należy bezwzględnie wyrzucić?

 

 

Jak długą datę ważności mają kosmetyki?

Każdy okres przydatności kosmetyku musi być wyraźne zaznaczony na opakowaniu. Czas (data) ważności liczony jest od momentu opuszczenia taśmy produkcyjnej do chwili zużycia przez klienta, i z godnie ze standardami europejskimi, powinien wytrzymać 30 miesięcy. Jeśli ten czas jest krótszy trzeba to szczególnie podkreślić. Data ważności kosmetyku uwzględnia tylko prawidłowe przechowywanie kosmetyku. W przypadku nieprawidłowego przechowywania kosmetyku czas ten drastycznie spada. To jak długo kosmetyk może być bezpiecznie stosowany po otwarciu informuje znak PAO (z ang. Period After Opening). Najczęściej dla kremów w słoiczkach jest to 9 miesięcy, kremów w tubce czy dozowniku - 24 miesiące, lakierów do paznokci - 12 miesięcy. Najkrótsze czasy przydatności  mają mleczka i balsamy do ciała i tusze do rzęs – 6 miesięcy, a najdłuższe pudry, róże i cienie do powiek w kamieniu – 30 miesięcy.

 

Warunki przechowywania kosmetyków

Kosmetyków nie należy przechowywać w lodowce – zbyt niska temperatura może powodować destabilizację takich kosmetyków jak kremy. Nie należy wystawiać ich także na skrajnie wysokie temperatury i działanie słońca. Oba te czynniki zdecydowanie przyspieszają psucie się produktu. Ze względu na możliwe zanieczyszczenia mikrobiologiczne opakowania powinny być zawsze szczelnie zamykane i nakładane na skórę twarzy, rąk całego ciała czy rzęsy czystymi rękami i przyrządami.

 

Po czym poznać, że kosmetyk jest zepsuty lub traci na jakości?

Objawy zepsucia kosmetyku zależne są od jego postaci fizykochemicznej. I tak najczęściej zepsuty krem zmienia zapach i kolor. Kremy ulegają rozwarstwieniu, co objawia się widoczną na wierzchu żółtą warstwą oleju (tłuszczu).

Puder w kamieniu po utracie swojej jakości rozkłada się nierówno, pozostawiając na twarzy ciemne smugi.

Zapach zmienia się także w przypadku perfum i dezodorantów - najczęściej nie jest już tak intensywny jak od razu po otwarciu opakowania. Brzydki zapach pojawia się natomiast w przypadku szminek – pochodzi on z rozkładu tłuszczów obecnych w produkcie.

Maskara do rzęs pozostawia grudki na rzęsach, a sam tusz staje się zbyt gęsty i uniemożliwia malowanie.

Gęstnienie i problemy z rozprowadzaniem charakterystyczne są już dla zbyt długo przechowywanych lakierów do paznokci. Zmiany konsystencji w lakierach do paznokci przedłużają czas jego wysychania.

 

Co zrobić aby przedłużyć żywotność kosmetyku?

W przypadku kremów można używać specjalnych szpatułek, które każdorazowo po zastosowaniu należy umyć i wytrzeć. Puder w kamieniu powinien być zawsze przykryty celofanowym krążkiem. Pędzle czy szczoteczki do tuszy do rzęs, stosowane do aplikacji kosmetyków powinny być myte często. Aby przedłużyć żywotność szminki zaleca się nie wysuwać jej całej i stosować do malowania pędzelek.  

 

Czym grozi stosowanie przeterminowanych kosmetyków?

Stosowanie przeterminowanych kosmetyków nie pomaga. Kosmetyki po dacie ważności nie mają działania deklarowanego przez ich producenta, co gorsza stwarzają realne możliwości wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Są nimi silne podrażnienia skóry, w tym odczyny zapalne. Przy drobnych ranach skóry może dojść nawet do zakażeń mikroorganizmami, które mogły się rozwinąć w kosmetyku. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dostania się ich do oka z zabrudzonej szczoteczki od tuszu do rzęs czy kontaktu z błonami śluzowymi jamy ustnej czy też okolic intymnych.

 

Pamiętaj!

Na zepsuty kosmetyk można także trafić kupując produkty na bazarach czy z niewiadomego źródła, a także używając dawno kupionych i zachomikowanych kosmetyków, o których zapomniałyśmy, a szkoda nam teraz wyrzucić.

Źródła

1. A. Zaborska, Data ważności – dlaczego nie wolno stosować przeterminowanych kosmetyków, dostępny on line: 10.06.2017

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/Data-waznosci-dlaczego-nie-wolno-stosowac-przeterminowanych-kosmetykow_35337.html

2.M. Wiosna, Używać czy wyrzucić, czy data ważności na kosmetyku jest naprawdę ważna? dostępny on line: 10.06.2017

http://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/uzywac-czy-wyrzucic-czy-data-waznosci-na-kosmetyku-jest-naprawde-wazna/qfsme

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter