Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy przeszczep komórek tłuszczowych znajdzie zastosowanie w leczeniu nieprawidłowych blizn?
Czy przeszczep komórek tłuszczowych znajdzie zastosowanie w leczeniu nieprawidłowych blizn?
W wyniku nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia się ran może dojść do powstawania zgrubiałych i przebarwionych blizn, które niejednokrotnie mogą ograniczać normalne funkcjonowanie człowieka. Być może przeszczep komórek tłuszczowych okaże się w przyszłości najlepszym rozwiązaniem tego problemu.

Grupa naukowców z Mediolanu przeprowadziła doświadczenie, którego wynik pokazuje, że w leczeniu nieprawidłowych blizn skuteczne może się okazazać przeszczepienie komórek tłuszczowych.

W przeciągu 6 lat, badacze przeprowadzili swoje badania na niemal 700 pacjentach z widocznymi nieprawidłowymi bliznami, powstałymi w wyniku oparzenia lub zabiegów chirurgicznych oraz
w leczeniu których, standardowe metody nie przyniosły satysfakcjonujących efektów.

Używana do przeszczepu tkanka tłuszczowa pobierana była podczas zabiegu liposukcji, głównie z okolic brzucha lub bioder, a następnie wszczepiana pod skórę w okolicach blizny. Zabieg ten spowodował znaczną i długotrwałą poprawę wyglądu blizn, a skóra wokół nich stała się bardziej miękka, elastyczna i rozciągliwa. Zaobserwowano również wyraźną poprawę w funkcjonowaniu pacjentów, u których zdolności ruchowe były ograniczone z powodu przykurczów i sztywności blizn. Sam mechanizm działania tkanki tłuszczowej na blizny nie został jeszcze wyjaśniony. Naukowcy przypuszczają, że odpowiadają za to komórki macierzyste obecne w tkance, które mogą przekształcić się w komórki biorące udział w naprawie tkanek.

 

Red. Magdalena Bartosiak

Źródła

Journal of Craniofacial Burgery

KOMENTARZE
Newsletter