Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy chusteczki nawilżane znikną z handlu?
Po polietylenowych mikrogranulkach, patyczkach do uszu i słomkach, chusteczki nawilżane to kolejna grupa produktów, za którą zabrał się brytyjski rząd. Dlaczego chusteczki nawilżane mają zniknąć z handlu?

Chusteczki nawilżane to produkty, zaraz po pieluszkach, najczęściej kupowane przez rodziców. W głównej mierze przeznaczone są do higieny dzieci. Ich atrakcyjna forma i niski koszt sprawiły jednak, iż wykorzystywane są one obecnie w wielu aspektach naszego życia. Nikogo już więc nie dziwią chusteczki nawilżane do usuwania makijażu, czyszczenia łazienki czy mebli, a także chusteczki dla dzieci służące do czyszczenia butów, mycia klawiatury czy laptopów.

 

Skąd więc problem?                            

Niska cena produktu niesie za sobą niekiedy kiepskiej  jakości materiały. Obecne na rynku produkty w ponad 90% nie ulegają biodegradacji i przyczyniają się do zanieczyszczenia wód. Kolejnym problemem jest nagminne wrzucanie ich do toalet, gdzie powodują zatory w kanalizacjach (tzw. góry tłuszczowe). Zanieczyszczone wody negatywnie wpływają na populację zwierząt w rzekach i jeziorach. Badania wskazują, że nawet 70% ryb żyjących w Tamizie ma już w sobie plastik. Ale to nie wszystko. W perspektywie wielu lat obserwuje się, że chusteczki nawilżane dryfują na dnie rzek, zatykają się błotem, kijami czy innymi odpadkami zmieniając niekiedy kształt koryt rzecznych.

 

Kiedy w Polsce zabraknie chusteczek?

Widoczne działania brytyjskiego rządu i innych krajów UE mające na celu ochronę środowiska zaczynają już być powoli widoczne także w Polsce. Obowiązują już opłaty za sprzedaż reklamówek czy zakaz stosowania mikrogranulek syntetycznych w kosmetykach. Kolejnym etapem mogą być zatem chusteczki, których to sprzedaż bądź produkcja mogą zostać uregulowane na szczeblu międzynarodowym w rozporządzeniu kosmetycznym. 

 

Czy jest rozwiązanie?

Stosowany do produkcji poliester mógłby być zastąpiony materiałami przyjaznymi środowisku jak np. pulpa drzewna. I w pierwszej kolejności podjęte zostaną właśnie takie kroki, aby zmienić produkcję, a nie całkowicie zakazać produkcji chusteczek nawilżanych. Planowane są także działania mające na celu uświadomienie konsumentów o zagrożeniach, jakie wynikają z nieprawidłowej utylizacji takich odpadów.

Źródła
  1. K. Olejniczak, Brytyjski rząd chce wycofać z handlu nawilżane chusteczki, https://portalkomunalny.pl/brytyjski-rzad-chce-wycofac-z-handlu-nawilzane-chusteczki-374297/, dostępne online: 10.05.2018
  2. inews.co.uk

 

 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter