Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cysteina i glutation – unikalne rozjaśnianie i wybielanie

Trend jasnej karnacji dobrze znany jest w kulturze azjatyckiej. To tam blada skóra była oznaką zamożności i bogactwa. Ponieważ uroda Azjatek jest tą, do której dąży wiele kobiet, trend ten zawitał także do Europy. Wobec tego coraz bardziej popularne stają się surowce kosmetyczne o działaniu wybielającym. Do takich surowców należą właśnie cysteina i glutation, a także hydroksyapatyt. Surowce te rozjaśniają skórę twarzy, zapobiegają powstawaniu plam i przebarwień na cerze oraz wyrównują jej koloryt.

 

 

Cysteina i glutation – czym są?

Cysteina i glutation są aminokwasami obecnymi w organizmie ludzkim. Oprócz tego, że w organizmie człowieka pełnią wiele funkcji biologicznych, są też składnikami aktywnymi w kosmetykach, ponieważ skutecznie rozjaśniają skórę.

Cysteina jest to endogenny aminokswas zawierający siarkę, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Zawiera grupy tiolowe, co jest cechą warunkującą korzystny wpływ na skórę i włosy, a w połączeniu z kolejnym aminokwasem cysteiny, tworzą się mostki siarczkowe. Jest obecna w keratynie oraz bierze udział w procesie syntezy kolagenu. Poprawia elastyczność i jędrność skóry. Występuje w postaci białego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Oprócz działania rozjaśniającego świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry i włosów w celu odbudowy, odnowy i odżywienia. Ze względu na niewielką masę cząsteczkową, cysteina jest łatwo wchłaniana, wobec czego sprawdzi się w odbudowie komórek skóry. Cysteina wykazuje silne działanie antyoksydacyjne oraz chroni skórę przed skutkami szkodliwego wpływu promieniowania UV.   

Glutation zaś jest tripeptydem otrzymywanym z cysteiny, glutaminy i glicyny i to on odgrywa dużą rolę w decydowaniu o życiu i śmierci komórek. W tkankach organizmu ludzkiego występuje w formie redoksowej. Poza organizmem ludzkim glutation samodzielnie jest bardzo nietrwały. Cysteina limituje szybkość biosyntezy glutationu. Sam glutation wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, które polega na detoksykacji nadtlenku wodoru, nadtlenków organicznych oraz innych reaktywnych form tlenu. Różne rodzaje redoksowe glutationu, które występują w organizmie człowieka, warunkują aktywność biologiczną w organizmie ludzkim. Ponadto, glutation bierze udział w procesach naprawczych cząsteczek białek, kwasów nukleinowych i lipidów, które zostały uszkodzone w procesach peroksydacyjnych oraz regeneruje utlenione antyoksydanty takie jak witamina C lub witamina E. Chroni też komórki przed działaniem toksyn. Działanie rozjaśniające glutationu polega na aktywacji procesu inhibicji melaniny, przez co skóra się rozjaśnia. Warto również zaznaczyć, że poziom glutationu w skórze zmniejsza się z wiekiem, zatem należy dbać o to, aby uzupełniać go w skórze, opóźniając tym samym proces jej starzenia. Mechanizm działania rozjaśniającego glutationu polega na bezpośredniej aktywacji enzymu tyrozynazy, pośrednictwie zmiany mechanizmu z produkcji eumelaniny na produkcję feomelaniny, wygaszaniu aktywności wolnych rodników, które aktywują tyrozynazę i powodują tworzenie melaniny.  

 

Idealne połączenie stosowane przez producentów surowców kosmetycznych

Zarówno cysteina, jak i glutation chętnie są więc stosowane w preparatach kosmetycznych o działaniu rozjaśniającym, zapobiegającym przebarwieniom skórnym, a także w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Często surowce te są łączone, aby razem wykazywały synergistyczny efekty wybielający. Taki zabieg zastosowała jedna z firm produkujących surowce kosmetyczne, tworząc innowacyjny składnik aktywny z cysteiną, glutationem i hydroksyapatytem o działaniu rozjaśniającym, przeciwstarzeniowym i redukującym plamy skórne. Cały kompleks wykazuje takie działanie poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy. Ponadto, efekt rozjaśniający daje zabieg zmniejszania ilości eumelaniny odpowiadającej za ciemny pigment skóry oraz zwiększania ilości feomelaniny odpowiadającej za jasny pigment skóry. Wykonano także badania, podczas których jedna z grup badanych osób stosowała krem z zawartością opisywanego surowca, natomiast druga badana grupa stosowała krem bez opisywanego składnika. Okazało się, że po sześciu tygodniach stosowania w grupie osób stosujących krem z zawartością składnika aktywnego o działaniu rozjaśniającym zaobserwowano zmniejszenie ilości obecnych plam skórnych oraz spowolnienie powstawania kolejnych przebarwień na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Wniosek z tego taki, że połączenie cysteiny i glutationu daje dobry efekt wybielający i rozjaśniający skórę.

KOMENTARZE
Newsletter