Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Znane i mniej znane oblicze hydroksyapatytu
Znane i mniej znane oblicze hydroksyapatytu
Hydroksyapatyt jest minerałem z grupy fosforanów wapniowych, składnikiem kości i zębów, skał osadowych i metamorficznych. Minerał ten od dłuższego czasu stosowany jest w medycynie i kosmetologii i stale budzi zainteresowanie badaczy. O popularnych i mniej znanych możliwościach zastosowania hydroksyapatytu przeczytacie poniżej.

 

 

Minerał znalazł zastosowanie w: stomatologii jako materiał uzupełniający ubytki kości i umożliwiający niwelowanie ubytków szkliwa, w chirurgii ortopedycznej do powlekania endoprotez w celu ich lepszego scalenia z kością, w okulistyce, inżynierii biomateriałowej. W kosmetologii i medycynie estetycznej jest popularnym (obok kwasu polimlekowego, kwasu hialuronowego) wypełniaczem tkankowym niwelującym objawy starzenia się skóry.

 

Medycyna estetyczna

Lekarze medycyny estetycznej wykorzystują hydroksyapatyt w zabiegach mających na celu wypełnienie fałd skóry, blizn, zwiększenie objętości tkanek miękkich, redukcji bruzdy nosowo-wargowej, kącików ust, linii marionetki. Wypełniacz stosowany bywa również w zabiegach przywracających objętość grzbietowej strony dłoni. Preparat jest w 100% biokompatybilny, dlatego nie wymaga wykonania testów alergicznych przed zastosowaniem. Ma postać gęstego celulozowego żelu, w którym zawieszone są cząsteczki hydroksyapatytu wapnia. Preparat wprowadzony do skóry stymuluje produkcję włókien kolagenowych przez fibroblasty, co skutkuje poprawą jędrności i elastyczności skóry. Cząsteczki hydroksyapatytu wapnia tworzą rusztowanie dla nowo powstających włókien kolagenu. Z upływem czasu preparat rozpada się i jest w bezpieczny sposób wchłaniany przez organizm.

 

Działanie promieniochronne i wybielające

Jak dowodzą testy przeprowadzone przez włoskiego producenta surowców kosmetycznych, hydroksyapatyt zastosowany w kosmetykach do opalania wykazuje przyjemniejsze odczucia aplikacyjne w porównaniu do dwutlenku tytanu – powszechnie stosowanego filtru mineralnego, odbijającego promieniowanie UV. Hydroksyapatyt nie pozostawia na skórze białej warstewki, która jest typowa dla produktów przeciwsłonecznych na bazie filtrów mineralnych. Co więcej, hydroksyapatyt wykazuje porównywalne właściwości promieniochronne do mikronizowanego dwutlenku tytanu. Dodatkową zaletą surowca jest efekt soft-focus, dający optyczne wrażenie spłycenia zmarszczek. W badaniach wykorzystano hydroksyapatyt o indeksie refrakcji: 1.636, ciężarze 3.08 i twardości w skali Mohsa równej 5.

Hydroksyapatyt funkcjonalizowany cysteiną i glutationem to innowacyjny składnik aktywny zapobiegający hiperpigmentacjom i przebarwieniom skóry powstającym w wyniku działania promieniowania UV, bądź zmian hormonalnych w organizmie. Skoro mowa o aminokwasach, warto wspomnieć że jednym z popularnych kierunków badań biochemików, z którym wiąże się spore nadzieje, jest modyfikacja struktury omawianych minerałów cząsteczkami związków bioorganicznych m.in.: aminokwasów, kwasów organicznych o małej masie cząsteczkowej, polipeptydów i białek.

Warto pamiętać również o tym, iż hydroksyapatyt w kontakcie ze skórą, pod wpływem jej lekko kwasowego pH uwalnia jony wapnia. Wapń jest istotnym pierwiastkiem z punktu widzenia skóry bowiem zapewnia jej integralność, stanowi sygnał do rozpoczęcia procesów naprawczych i regeneracyjnych. Utrata wapnia skutkuje zmniejszeniem odporności skóry na uszkodzenia wywoływane czynnikami zewnętrznymi i wzrostem suchości. Zdrowy naskórek charakteryzuje się tzw. gradientem stężenia jonów wapnia, który zanika wraz z wiekiem i jest oznaką starzenia się skóry.  Wapń wpływa na proces różnicowania keratynocytów i utrzymanie ich spójności.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter