Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co kryją ubrania z tanich platform modowych? Niepokojący raport Federacji Konsumentów

W dobie rosnącej popularności taniej mody online platformy, takie jak SHEIN czy Temu, zdobywają coraz większe grono klientów. Najnowsze wyniki raportów budzą jednak poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa oferowanych przez nie produktów. Federacja Konsumentów przeprowadziła badania, które ujawniły obecność i przekroczone normy niebezpiecznych substancji chemicznych w wielu artykułach zakupionych na tych stronach. Nie są to pierwsze tego typu doniesienia.

 

 

Organizacje konsumenckie z UE, w tym polska Federacja Konsumentów, wielokrotnie badały produkty pochodzące z popularnych platform online. Najnowsze wyniki wskazują na niepokojąco niski poziom bezpieczeństwa oraz brak przejrzystości i zgodności z unijnym prawem odnośnie do oferowanych produktów.

Niepokojące wyniki badań

W sierpniu 2024 r. Laboratorium Nawozów i Wyrobów Chemicznych w Pile, działające przy Polskim Centrum Badań i Certyfikacji, przeanalizowało 29 produktów zakupionych na platformach SHEIN i Temu. Na zlecenie Federacji Konsumentów zbadano ubrania, bieliznę, obuwie, biżuterię, torebkę i ładowarkę, wykorzystując metodę ED-XRF (fluorescencyjnej spektrometrii rentgenowskiej z dyspersją energii) do wykrycia niebezpiecznych pierwiastków. Co wykazały analizy? Z 16 analizowanych produktów tekstylinych (ubrań i bielizny) aż 10 zawierało metale ciężkie, takie jak chrom, nikiel, ołów, kobalt i antymon, w stężeniach przekraczających dopuszczalne limity. Podobne nieprawidłowości stwierdzono w obuwiu, biżuterii oraz akcesoriach, gdzie wykryto podwyższone poziomy niklu, chromu i ołowiu. Szczególnie alarmujące były wyniki dotyczące dziecięcej odzieży zakupionej na platformie Temu, gdzie w jednej z kurtek stwierdzono obecność ftalanów w ilości aż 622 razy przekraczającej dopuszczalny limit oraz podwyższone poziomy ołowiu i kadmu! Łącznie aż 57,6% badanych produktów zawierało szkodliwe metale ciężkie. Pełen raport z przeprowadzonych badań można znaleźć TUTAJ

Zagrożenia dla zdrowia – co mówią eksperci?

Jacek Finster, kierownik Laboratorium Nawozów i Wyrobów Chemicznych z siedzibą w Pile, sygnalizuje: – W rozmaitych elementach ponad połowy badanych produktów została wykryta na różnym poziomie obecność takich pierwiastków, jak: nikiel, chrom, kobalt, ołów, kadm. Zaznaczyć należy, że elementy wyrobów, w których została wykryta obecność metali, mają bezpośredni kontakt z ciałem. W połączeniu z kwaśnym środowiskiem skóry i potu istnieje duże ryzyko uwalniania się metali szkodliwych i ich migracji. U niektórych osób kontakt z przedmiotami zawierającymi nikiel, chrom lub kobalt prowadzi do stanów zapalnych, w tym wystąpienia ciężkich reakcji uczuleniowych z wypryskiem kontaktowym (alergii kontaktowych).

 – Metale ciężkie, takie jak nikiel, ołów i chrom, obecne w tekstyliach, mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia. Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów, mogącym wywoływać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry charakteryzujące się rumieniem, świądem i nadwrażliwością. Ołów, jako neurotoksyna, akumuluje się w organizmie, wpływając na funkcje neurologiczne, układ krążenia i rozwój poznawczy, szczególnie u dzieci. Chrom, zwłaszcza w formie sześciowartościowej, wykazuje właściwości toksyczne i kancerogenne. Z tego względu kluczowe jest monitorowanie składu chemicznego odzieży i wybór certyfikowanych produktów wolnych od szkodliwych substancji – komentuje Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Z kolei ftalany to substancje chemiczne stosowane w tworzywach sztucznych, by nadać im elastyczność i ułatwić obróbkę. Mają one jednak negatywny wpływ na zdrowie – zaburzają gospodarkę hormonalną, osłabiają funkcjonowanie narządów i mogą prowadzić do problemów z płodnością, a nawet – komplikacji w przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Jak podkreślają eksperci, związki te mogą obniżać liczbę plemników oraz zwiększać ryzyko bezpłodności i przedwczesnego porodu.

Reakcje platform i dalsze działania

W odpowiedzi na publikację najnowszego raportu SHEIN oświadczyło, że wszyscy dostawcy są zobowiązani do przestrzegania rygorystycznych zasad kontroli bezpieczeństwa oraz polityki zgodnej z europejskimi i międzynarodowymi standardami. Platforma zapowiedziała również inwestycje w systemy testowania i zgodności oraz usunęła ze swojej oferty produkty, w których wykryto niebezpieczne substancje. – To najwyższy czas, aby spojrzeć realnie na sytuację i podjąć konkretne działania. Testowanie produktów przez organizacje konsumenckie, choć spektakularne, nie rozwiąże problemu na stałe. Potencjalnie niebezpieczne produkty trafiają do naszych gospodarstw domowych i stanowią realne ryzyko dla zdrowia obywateli państw członkowskich UE – ostrzega Monika Kosińska-Pyter, prezes Federacji Konsumentów.

Wnioski dla konsumentów

W obliczu tych niepokojących doniesień konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność przy zakupach dokonywanych na platformach oferujących tanie produkty. Warto zwracać uwagę na certyfikaty jakości i bezpieczeństwa oraz unikać produktów niewiadomego pochodzenia, zwłaszcza jeśli mają one bezpośredni kontakt ze skórą. Monitorowanie raportów i ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa oferowanych produktów pozwala być świadomym potencjalnych zagrożeń – zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem przy dokonywaniu wyborów zakupowych. 

Źródła

1. https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Rakotworcze-i-uczulajace-produkty-z-Temu-i-Shein-Jest-szokujacy-raport-8921349

2. https://kobieta.rp.pl/biznes-i-prawo/art41507181-ubrania-z-shein-temu-i-aliexpress-przekroczyly-normy-bezpieczenstwa-kilkaset-razy-wyniki-kontroli?

3. https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/temu-aliexpress-i-shein-sie-tlumacza-toksyczne-substancje-w-ubraniach-dla-dzieci/89bkhzk?

4. https://geekweek.interia.pl/lifestyle/news-nowy-raport-ujawnia-rakotworcze-substancje-w-produktach-shei%2CnId%2C21394364

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rozne-ubrania-996329/

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter