Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Borówka brusznica w kosmetyce – w jaki sposób chroni skórę przed promieniowaniem?
Borówka brusznica w kosmetyce – w jaki sposób chroni skórę przed promieniowaniem?

Tak jak promieniowanie UV oraz IR-A niekorzystnie wpływa na skórę człowieka, tak jego nadmiar nie jest dobry dla roślin. Rośliny potrzebują światła do życia i syntetyzują je dzięki fotosyntezie. Jednak jego nadmiar nie jest dobry dla ich tkanek, a więc musiały wykształcić odpowiednie mechanizmy obronne. W związku z tym wykształciły one zdolność do produkowania niefotosyntetycznych pigmentów oraz metabolitów wtórnych, które mają za zadanie blokowanie promieniowania UV. Są to pochodne kwasu cynamonowego, antocyjany, flawonoidy, a sam system ochrony przed nadmiernym promieniowaniem polega na rozproszeniu nadmiernej ilości fotonów oraz na wykazywaniu aktywności przeciwutleniającej i przeciwwolnorodnikowej. Jak się okazało, proces ten można wykorzystać w ochronie skóry, a jedną z roślin o bardzo bogatym składzie jest borówka brusznica.

 

Botanika borówki brusznicy

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) należy do grupy bylin i rodziny Ericaceae. Występuje w rejonach Eurazji i Ameryki Północnej, głównie w lasach iglastych i iglasto-liściastych. Jest to niski krzew, który przez cały rok jest zielony. Posiada okrągłe lub owalne liście, które ułożone są skrętolegle i czerwone owoce.

 

Cenny i bogaty skład borówki

Owoce borówki zaś bogate są w kwasy organiczne, cukry, pektyny, witaminy A i C oraz sole mineralne. Duża zawartość polifenoli (m.in. pochodne kwercetyny i kemferolu, antocyjany, związki flawonolowe) warunkuje wysoką aktywność przeciwutleniającą i przeciwrodnikową. Owoce bogate są także w dużą ilość tokoferoli, które także działają fotoochronnie i antyoksydacyjnie.

 

Borówka brusznica w lecznictwie

Liście borówki od lat stosowane były w lecznictwie ze względu na zawartość glikozydów fenolowych, garbników, flawonoidów, kwasów organicznych, soli mineralnych i dużej ilości mikro- i makroelementów. Borówka brusznica była wykorzystywana w medycynie przez Amerykanów, którzy uważali ją za dobry lek na cukrzycę i choroby układu krążenia. Poza tym bogactwo witamin i soli mineralnych powoduje, że borówka brusznica świetnie wzmacnia odporność oraz sprawdza się w leczeniu pierwszych oznak przeziębienia. Ze względu na obecność czerwonego barwnika pochodzącego ze związków antocyjanowych z borówki brusznicy produkuje się barwnik spożywczy. Dzięki wysokim zdolnościom przeciwrodnikowym uważa się też roślinę za surowiec, który potencjalnie może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, surowiec z borówki brusznicy wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe, bakteriobójcze.

 

Borówka brusznica w kosmetyce

Wykazuje właściwości antyseptyczne, ściągające dzięki obecności garbników, zatem świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Obecność arbutyny sprawia, iż jest to surowiec o działaniu wybielającym i rozjaśniającym (np. plamy pigmentacyjne). Bogactwo polifenoli, które w dużej ilości występują w owocach borówki, sprawia, że skutecznie chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu przedwczesnych oznak starzenia się skóry oraz regenerują ją. Dzieje się to za sprawą wykorzystania mechanizmów obronnych roślin w celu ochrony skóry przed słońcem.

KOMENTARZE
Newsletter