Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Błędne przekonania na temat trądziku – razem z kosmetolog Justyną Dąbrowską obalamy mity
Błędne przekonania na temat trądziku – razem z kosmetolog Justyną Dąbrowską obalamy mity

Trądzik to bardzo powszechny problem skórny, wokół którego wciąż powstają nowe mity i niekiedy szkodliwe stwierdzenia, niepoparte żadnymi badaniami ani opiniami ekspertów. Przyjrzeliśmy się wybranym błędnym przekonaniom na temat tej przypadłości i poprosiliśmy o zdanie eksperta w tej dziedzinie – kosmetolog Justyny Dąbrowskiej. 

 

 

Mit 1: Trądzik dotyczy tylko młodych osób i jest związany z dojrzewaniem

Trądzik to bardzo powszechny problem skórny. Może dotykać nie tylko osoby w okresie dojrzewania, które doświadczają zmian hormonalnych prowadzących do wzrostu produkcji łoju przez gruczoły łojowe (to z kolei do powstawania zaskórników oraz rozwoju bakterii). Problemy z cerą często występują także u osób dorosłych, co może być związane z wieloma czynnikami. Starszy wiek nie predysponuje zatem to braku trądziku, ponieważ jest to choroba o wysokim stopniu złożoności.

Justyna Dąbrowska: Trądzik dotyczy aż 95% osób w wieku 16-21 lat. To powszechny problem, który dotyka coraz to młodsze osoby w okresie dojrzewania. Związany jest głównie ze zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą czy błędami w pielęgnacji. Natomiast w gabinecie coraz częściej spotykam się z trądzikiem u osób dorosłych, zwanym acne tarda. Trądzik u osób dorosłych może mieć różną etiologię, jak: nadmierny stres, niedobory żywieniowe, ale także wiele chorób współistniejących, np. Hashimoto, PCOS, niedoczynność czy nadczynność tarczycy. Acne tarda charakteryzuje się wykwitami w postaci grudek, krostek i zaskórników, przeważnie umiejscowionych na dolnej części twarzy – brodzie, żuchwie i szyi. Możemy zaobserwować także duże, bolesne zmiany zapalne.

Mit 2: Odpowiednio dopasowana do rodzaju skóry pielęgnacja to jedyny sposób na pozbycie się trądziku u dorosłych

Trądzik u osób dorosłych może mieć wieloczynnikowe podłoże i stanowi odzwierciedlenie tego, co dzieje się w środku organizmu. Często stanowi objaw różnych niedoborów minerałów, a w wielu przypadkach jest także wynikową różnych poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Pielęgnacja jest bardzo ważna w leczeniu trądziku, jednak przede wszystkim należy poznać podstawowe źródło problemu i skutecznie je wyeliminować. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i wdrożenie ukierunkowanego postępowania terapeutycznego. Dopiero po tych krokach właściwie dobrane kosmetyki będą mogły skutecznie zadziałać i przynieść zadowalające rezultaty.

Justyna Dąbrowska: Pielęgnacja jest bardzo ważna w leczeniu trądziku, zwłaszcza gdy jest wdrożona od razu po wyeliminowaniu źródła problemu. Trądzik u osób dorosłych może mieć wieloczynnikowe podłoże. Często wynika z różnych niedoborów minerałów, np. witamin, cynku czy żelaza, które stanowią skutek niezrównoważonej diety, nadużywania alkoholu czy nadmiernego spożywania cukrów i przetworzonej żywności. Ponadto w wielu przypadkach jest także symptomem różnych poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, m.in. zaburzeń poziomu hormonów płciowych (zmian hormonalnych związanych np. z menopauzą, stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych), nieprawidłowej pracy układu pokarmowego czy przyjmowania niektórych leków. Pielęgnacja domowa to jeden z niezbędnych elementów walki z trądzikiem. To właśnie ona pozwoli nam wyciszyć zmiany zapalne, a co najważniejsze – nie przyczynia się do pogorszenia stanu skóry. Zbyt agresywna pielęgnacja domowa może spowodować dodatkowo podrażnienie, pieczenie i nasilenie zmian zapalnych. W przypadku trądziku kluczowe jest, aby znaleźć przyczynę problemu. Zabiegi kosmetologiczne to tylko wisienka na torcie. W pielęgnacji trądziku powinniśmy postawić na takie składniki aktywne, jak: kwas azelainowy, kwas salicylowy czy retinoidy. Co jednak najważniejsze, nie powinniśmy zapominać o nawilżeniu. Kwas hialuronowy i ceramidy to składniki, które pokocha każda skóra.

Mit 3: Tylko antybiotykoterapia może pomóc w leczeniu trądziku

Leczenie trądziku zawsze powinno opierać się na wyeliminowaniu czynnika, który go powoduje. Nieprawidłowo stosowane antybiotyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić np. do lekoopornosci lub niepotrzebnie obciążyć układ pokarmowy, w dalszej perspektywie prowadząc do dysbiozy jelitowej.

Justyna Dąbrowska: Nie ma jedno skutecznego przepisu na trądzik – wszystko jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zdarzają się przypadki, kiedy antybiotykoterapia doustna będzie niezbędnym elementem w walce z trądzikiem. Natomiast nieodpowiednie dobranie leczenia może skutkować nawrotom trądziku. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem oraz kosmetologiem, aby kompleksowo dobrać terapię. Co ważne, gdy zdecydujemy się na antybiotykoterapię, musimy zadbać o mikroflorę jelit oraz mikrobiotę skóry. Podczas leczenia dermatologicznego powinniśmy postawić na kosmetyki hipoalergiczne, aby zminimalizować skutki uboczne działania leku, takie jak suchość czy podrażnienie skóry. Po skończonej terapii należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację domową w celu podtrzymania efektów jak najdłużej.

Mit 4: Kosmetyki nie powodują trądziku

Kosmetyki mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu cery w sytuacji, gdy są dobrane nieodpowiednio do rodzaju skóry, choć bardzo często główna przyczyna trądziku wynika z innych czynników lub ich współdziałania, np. niewłaściwie dobranej pielęgnacji i niezrównoważonej diety.

Justyna Dąbrowska: Kosmetyki, które stosujemy każdego dnia rano i wieczorem, mają ogromny wpływ na kondycję skóry. Zbyt agresywna pielęgnacja domowa może spowodować nasilenie się zmian zapalnych, podrażnienie, suchość, a nawet łuszczenie się skóry. Trądzik kosmetyczny został opisany już w 1972 r.! Objawy trądziku kosmetycznego przypominają klasyczne zmiany trądzikowe o charakterze zaskórników. Wykwity umiejscowione są głównie na brodzie i dolnej części policzków lub na czole. Natomiast, warto zaznaczyć, że trądzik może mieć różną etiologię i zależy od wielu czynników. W celu ustalenia podłoża zmian skórnych najlepiej udać się do specjalisty.

Mit 5: Jedzenie nabiału i czekolady zawsze przyczynia się do występowania trądziku

Przestrzeganie zrównoważonej diety w przypadku trądziku jest bardzo ważne. Uznaje się, że niektóre produkty żywnościowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zmian skórnych. Niemniej badania dotyczące korelacji między trądzikiem a spożywaniem nabiału czy czekolady często pozostają niejednoznaczne.

Justyna Dąbrowska: Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa każdej zdrowej, promiennej skóry. To właśnie skóra daje nam sygnały, co niepokojącego dzieje się wewnątrz organizmu! Niemniej produkty bogate w cukry proste mogą przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych czy zaostrzenia już istniejących wykwitów. Badania naukowe donoszą, że produkty mleczne zawierające kazeinę oraz białko serwatkowe mogą wpływać na rozwój trądziku. Nadmierne spożywanie produktów mlecznych zwiększa poziom IGF-1 – insulinopodobnego hormonu wzrostu, który zwiększa pracę gruczołów łojowych. Nie jest to jednak reguła, a szczególną uwagę na tego rodzaju produkty powinny zwrócić osoby, które mają nietolerancję lub alergię na dany pokarm. Jednym z objawów tego typu przypadłości może być pojawienie się u nich trądziku lub innych zmian skórnych, np. podrażnień czy wysypek, w odpowiedzi na dany składnik. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest dokładne obserwowanie skóry każdego dnia.

--

Justyna Dąbrowska – tytuł kosmetologa obroniła na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Jako pierwsza w Polsce została ambasadorką najpopularniejszego magazynu branżowego „Kosmetologia Estetyczna”. W swoich social mediach dzieli się darmową wiedzą z zakresu pielęgnacji i to właśnie jest jej konik!

Źródła

Fot. Justyna Dąbrowska, materiał własny 

KOMENTARZE
Newsletter