Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w leczeniu rumienia towarzyszącego trądzikowi różowatemu!
FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła Mirvaso®- 0,33% żel zawierający brimonidynę opracowany przez Laboratorium Galderma. Lek przeznaczony jest do miejscowego leczenia rumienia występującego u pacjentów z trądzikiem różowatym (Rosacea). Jest to pierwszy lek zwalczający tego typu objawy u chorych na Rosacea.

Trądzik różowaty- objawy

Trądzik różowaty jest przewlekłą dermatozą dotyczącą zwykle osób dojrzałych, w większości kobiet, z I i II fototypem skóry. Charakteryzuje się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych, powstających na podłożu łojotokowym i zmian naczyniowych, przewlekłym przebiegiem z okresami remisji i zaostrzeń oraz umiejscowieniem typowo na twarzy. Wystąpienie choroby na wiele lat może być poprzedzone występowaniem stanu określanego jako prerosacea, obserwowanego często u kobiet około 20 r.ż. i charakteryzującego się wzmożoną reaktywnością naczyń bez utrwalonych zmian skórnych. W przebiegu choroby wyróżnia się 3 fazy:

  • Faza rumieniowa

Jest to wczesne stadium choroby, w którym występuje okresowe czerwienienie się skóry pod wpływem czynników emocjonalnych (stres), pokarmowych (alkohol, pikantne potrawy), czy atmosferycznych (słońce, wysoka lub niska temperatura), z towarzyszącym uczuciem palenia, pieczenia i napięcia skóry. Z czasem rumień przemijający przechodzi w postać utrwaloną, na której podłożu powstają teleangiektazje.

  • Faza grudkowo- krostkowa

Oprócz rumienia i teleangiektazji występują zmiany grudkowo- krostkowe oraz niewielkie złuszczanie naskórka. Objawy te świadczą o większym nasileniu choroby, nie występują jednak zaskórniki charakterystyczne dla trądziku pospolitego.

  • Faza przerostowo- naciekowa

Jest to zaawansowana postać choroby, występują guzki i blaszki powstałe w wyniku zlewania się zmian zapalnych, oraz przerost i włóknienie gruczołów łojowych. Najbardziej charakterystyczne są zmiany przerostowe nosa- rhinophyma, występujące wyłącznie u mężczyzn. Rzadziej lokalizacja dotyczy czoła (metophyma), podbródka (gnatophyma), powiek (blepharophyma), czy uszu (otophyma).

Zmiany w Rosacea mogą być wyzwalane pod wpływem pikantnej żywności, alkoholu, stresu, ekspozycji na słońce oraz gorących kąpieli.

Czym jest żel Mirvaso®?

Brimonidyna jest silnym, selektywnym agonistą receptora alfa-2 adrenergicznego wskazanym w leczeniu przewlekłego trądziku różowatego u dorosłych. Zatwierdzenie leku zostało oparte na badaniach klinicznych przeprowadzonych na ponad 550 pacjentach przez okres jednego miesiąca. Badania wykazały istotną poprawę w redukcji zaczerwienienia twarzy u dorosłych stosujących żel Mirvaso®. Badania dowiodły, że lek jest skuteczny i dobrze tolerowany. Sporadycznie (≥ 1%) występowały działania niepożądane: rumień, zaczerwienienie, pieczenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry. W długoterminowym badaniu (12 miesięcy) najczęściej występowały (≥ 4% pacjentów): zaczerwienienie, rumień, zapalenie nosa i gardła, uczucie pieczenia skóry, zwiększone ciśnienie śródgałkowe i bóle głowy.

Mirvaso® przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 18 roku życia. Stosowany raz dziennie na czoło, brodę, nos i policzki pozwala szybko zmniejszyć rumień, a efekt terapeutyczny utrzymuje się do 12 godzin.

Rumień jest najczęstszym objawem towarzyszącym Rosacea i jednocześnie przyczyną frustracji i stresu emocjonalnego u pacjentów. Do tej pory lekarze pozostawali bezsilni wobec leczenia tych objawów. Dzięki Mirvaso® jestesmy w stanie zapewnić pacjentom skuteczną terapię- mówi Mark Jackson, profesor medycyny klinicznej na Uniwersytecie w Louisville, dermatolog i główny badacz 3 fazy badań nad Mirvaso.

Zalecane środki ostrożności: żel Mirvaso® należy stosować ostrożnie u pacjentó z depresją, niewydolnością mózgu lub naczyń wieńcowych, chorobą Raynauda, hipotonia ortostatyczną, twardziną, zespołęm Sjögrena. Lek może obniżać ciśnienie krwi, w związku z tym lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką niewydolnością układu krążenia. Leku nie należy stosować u dzieci.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter