Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bezpieczeństwo klientki w zabiegach medycyny estetycznej
Bezpieczeństwo klientki w zabiegach medycyny estetycznej
Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej niosą za sobą pewne niebezpieczeństwo powikłań. Dlatego tak ważne jest zachowanie wszystkich standardów jakości przeprowadzanych zabiegów, które wykonane w sposób profesjonalny, będą bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Duże zagrożenie w gabinecie kosmetycznym stanowią zabiegi, w których dochodzi do iniekcji. Bardzo istotna w tego typu zabiegach jest jakość podawanego preparatu. Muszą to być substancje, które zarejestrowane są jako substancje medyczne lub leki. Wstrzykiwana substancja musi pochodzić od znanego z praktyki medycznej, renomowanego producenta. Jeśli wstrzykiwana jest substancja o nieudokumentowanym działaniu i pochodzeniu, istnieje duże niebezpieczeństwo wystąpienia alergii. W przypadku zabiegów, w których dochodzi do iniekcji istnieje także ryzyko związane z samym etapem nakłuwania skóry. Jeśli proces ten przeprowadzany jest niehigienicznie, istnieje obawa powstawania nadżerek skóry, ropni i innych chorób skóry. Przed wykonaniem zabiegu mezoterapii, bezwzględnie ważne jest przeprowadzenie wywiadu z klientką, w której wyeliminowane zostaną: ciąża, okres laktacji, choroby krwi, choroby nowotworowe, stany zapalne, choroby wirusowe i bakteryjne, alergie na składniki preparatów stosowanych podczas zabiegu.

Poza zabiegiem mezoterapii, duże ryzyko niosą także zabiegi złuszczania chemicznego kwasami. Średniogłębokie peelingi kwasami w wyższych stężeniach muszą być przeprowadzane przez lekarzy medycy estetycznej lub pod ich kontrolą. Ważny jest staranny wybór rodzaju i agresywności produktu złuszczającego, czasu działania i stężenia. Dlatego przed wykonanym zabiegiem musi zostać przeprowadzony wywiad z klientem, który wykluczy aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, alergie na składniki preparatów złuszczających, świeże blizny, leczenie światłem i izotretynoiną, przebyte choroby takie jak łuszczyca, wypryski, atopowe zapalenie skóry. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy klientka jest w ciąży, ma ciemną karnację, widoczne przerwania ciągłości naskórka lub gdy jest po przebytych kuracjach pochodnymi witaminy A. Nieprawidłowo wykonany zabieg złuszczania kwasami chemicznymi może prowadzić do powstawania odbarwień. Wykonywanie peelingów chemicznych wymaga dużej odpowiedzialności osoby przeprowadzającej zabieg.

Duże ryzyko powstania powikłań przy wykonywaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest związane z niewiedzą i niedostatecznym doświadczeniem osoby wykonującej zabieg. Na skutek tego, może dojść do tego, iż sprzęt, narzędzia, preparaty i metody mogą być źle dobrane. Ponadto, nieodpowiednia diagnoza skóry przez kosmetologa może doprowadzić do nieodpowiednich zaleceń. Profesjonalista przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu wykona dokładny wywiad z klientką, który będzie zawierał informacje o przebytych i aktywnych chorobach, alergiach, skłonnościach do powstawania krwiaków, siniaków, blizn. Ważne jest wypełnienie karty pacjenta oraz wyrażenie przez niego pisemnej zgody na zabieg. Klient powinien mieć też świadomość tego, jakie działania nieporządane mogą wystąpić po zabiegu.

Bardzo ważna jest higiena i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym. Wszystkie narzędzia, które używane są podczas zabiegów, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek muszą być profesjonalnie sterylizowane. Dlatego gabinet musi być wyposażony w profesjonalny autoklaw, który spełnia wszystkie normy dotyczące sterylizacji. Takie usługi można również zlecać innym firmom. Należy dbać o stosowanie rękawiczek jednorazowych oraz często je wymieniać. Należy również znać zasady postępowania z odpadami medycznymi. Zachowanie odpowiednich zaleceń dotyczących przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej zapobiegnie występowaniu powikłań pozabiegowych. 

KOMENTARZE
Newsletter