Barwniki naturalne
Oprócz barwników organicznych, istnieją inne barwniki, które są zwolnione z certyfikacji i mogą być stosowane w kosmetykach. Są to składniki pochodzenia naturalnego takie jak:
• kolor karmelu i oleju z marchwi;
• wyciąg z buraków;
• henna;
• soki z owoców i warzyw.
Wybór barwników w oparciu o regulacje prawne
Istnieje wiele czynników, które determinują odpowiedni wybór barwnika. Jeżeli pożądane jest uzyskanie produktu, który będzie miał kontakt z błonami śluzowymi lub będzie używany w okolicy oczu (np. szampon, odżywka, krem) należy użyć barwników FD&C, D&C lub Ext.D&C. Natomiast w recepturach produktów używanych w okolicy ust (np. pomadka, krem do twarzy) należy użyć barwników FD&C lub zatwierdzonych barwników D&C. Z kolei w formulacjach produktów używanych do makijażu oczu (np. tusz do rzęs, cień do powiek) należy użyć barwniki nieorganiczne, barwniki naturalne lub zatwierdzone barwniki organiczne (np. FD&C Yellow 5).
Wybór barwników na podstawie receptury
Wybór barwników zależy także od właściwości preparatu, jego konsystencji i zastosowania. Przy produkcji kosmetyków ciekłych takich jak szampony lub balsamy należy użyć rozpuszczalnych w wodzie barwników D&C lub FD&C. Natomiast przy produkcji kosmetyków mających konsystencję stałą stosuje się nieorganiczne lub organiczne barwniki nierozpuszczalne (laki).
Należy pamiętać, że barwniki są bardzo skuteczne i niewielka ilość jest niezbędna do nadania koloru. Na przykład do nadania koloru szamponowi tylko 0,00001% barwnika jest konieczne! W związku z tym, barwniki powinny być stosowane w formie rozcieńczonych roztworów (np. 0,1 %).
KOMENTARZE