Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania nad bakterią S. aureus szansą na nowe terapie AZS

Naukowcy z Trinity College w Dublinie odkryli kluczowy mechanizm leżący u podstaw kolonizacji skóry przez bakterie w atopowym zapaleniu skóry (AZS), które dotyka miliony ludzi na całym świecie. AZS jest najczęstszą przewlekłą chorobą zapalną skóry u dzieci, na którą cierpi 15-20% osób w dzieciństwie. Podczas zaostrzeń choroby pacjenci doświadczają bolesnych zmian zapalnych skóry, którym towarzyszy silny świąd i nawracające infekcje skóry.

 

 

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) rozwija się na skórze dotkniętej AZS, nasilając stan zapalny i objawy choroby. Chociaż obecnie dostępna jest niewielka liczba terapii dla pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej postaci AZS, ważne jest, abyśmy zrozumieli, w jaki sposób S. aureus kolonizuje skórę z AZS, abyśmy mogli opracować nowe terapie bezpośrednio ukierunkowane na bakterię.

Naukowcy z Trinity College w Dublinie postanowili zidentyfikować czynniki ludzkie i bakteryjne, które umożliwiają S. aureus interakcję ze skórą, badając przyczepność bakterii do korneocytów, które są martwymi, spłaszczonymi, pozbawionymi jąder, wypełnionymi włóknami, zbudowanymi z białka keratynowego komórkami skóry zlokalizowanymi w warstwie rogowej naskórka. Odkrycia, opublikowane niedawno w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”, pokazują, że S. aureus wiąże się z określonym regionem ludzkiej korneodesmozyny, białka znajdującego się na powierzchni korneocytów pacjentów z AZS. Wiązanie bakterii z korneocytami w laboratorium jest zmniejszone, jeśli odpowiedni region korneodesmozyny jest zablokowany przeciwciałem, co wskazuje na znaczenie tej interakcji podczas przyczepiania się S. aureus do ludzkiej skóry.

Dr Aisling Towell, doktorantka mikrobiologii w Trinity College w Dublinie, wykazała w eksperymentach laboratoryjnych, że interakcje bakterii z korneodesmozyną zależą od dwóch białek przyłączonych do powierzchni S. aureus – FnBPB i ClfB.

Dr Joan Geoghegan, profesor nadzwyczajny mikrobiologii na Wydziale Mikrobiologii Trinity College w Dublinie, wyjaśnił: – Nasze odkrycia dostarczają nowych informacji na temat przyczepiania się bakterii S. aureus do korneocytów na powierzchni skóry, co jest kluczowym krokiem podczas kolonizacji. Szczególnym postępem jest nasze odkrycie interakcji między białkami bakteryjnymi a korneodesmozyną na korneocytach pacjentów z AZS, co może utorować drogę do opracowania ukierunkowanych podejść zapobiegania kolonizacji skóry przez S. aureus w AZS .

Alan Irvine, profesor dermatologii w Trinity College w Dublinie, dodał: – AZS jest powszechnym i niezwykle niewygodnym stanem, który ma ogromny wpływ na jakość życia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kolonizacja skóry przez S. aureus jest głównym czynnikiem powodującym AZS i przyczyną zaostrzeń choroby. Identyfikując mechanizm, za którego pośrednictwem S. aureus wiąże się ze skórą pacjentów z AZS, otworzyliśmy możliwość ukierunkowania tej ścieżki jako opcji terapeutycznej w AZS. Ukierunkowanie S. aureus na wiązanie się z ludzką skórą przy użyciu małych cząsteczek byłoby pożądanym dodatkiem do naszych opcji terapeutycznych. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe jest wyłaniającym się globalnym zagrożeniem.

Źródła

www.sciencedaily.com

www.tcd.ie

Fot. Autorstwa Eric Erbe, Christopher Pooley - Original source (dead link), a U. S. Department of Agriculture server.[1] The image was published in NSF's newsletter. [2] It was also published in: Davenport, R. John (2007-10-09). A shifting threat (PDF). Infection Research. Hemholtz and Stifterverband. Retrieved on 2009-03-31., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=976021

KOMENTARZE
Newsletter