Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
DHEA – eliksir młodości
Od dawien dawna ludzie pragnęli poznać przyczynę długowieczności. Dzisiaj sprawą młodzieńczego wyglądu zajmują się już badacze hormonów, których znaczenie dla procesów metabolicznych, układu immunologicznego, psychiki i dojrzewania udowadniano bardzo często. Nasza wiedza wciąż wzrasta – nowe odkrycia dają daleko idące obietnice dla każdego człowieka. DHEA wydaje się być największą zapowiedzią ery młodości.

DHEA, czyli dehydroepiandrosteron okrzyknięto „eliksirem młodości” i „fontanną młodości”. Najwięcej emocji budzi jednak nazwa superhormon, wymyślona przez dr Wiliama Regelsona i cytowana w jego książce pod tytułem „Obietnica superhormonów”. Oto czym zasłużył sobie dehydroepiandrosteron, aby znaleźć się w gronie zainteresowania współczesnych badaczy hormonów:

DHEA

 • Dodaje energii
 • Wzmaga libido
 • Poprawia pamięć
 • Odnawia układ immunologiczny
 • Zmniejsza stres
 • Przeciwdziała nowotworom
 • Zapobiega chorobie niedokrwiennej serca
 • Zmniejsza odkładanie się tłuszczu
 • Pomaga w okresie menopauzy
 • Wygładza zmarszczki
 • Lecz oparzenia

Po przeczytaniu powyższej listy, wielu z nas stwierdzi, że spełnienie chociażby jednego z punktu podniesie jakość naszego życia. To prawda. Proces starzenia zależy w głównej mierze od hormonów. Zaburzenie równowagi hormonalnej wpływa na wiele procesów w naszym organizmie.

Stężenie DHEA (hormonu nadnerczy) we krwi zmienia się wraz z wiekiem. Jest bardzo niskie u dzieci, rośnie tuż przed dojrzewaniem płciowym, by osiągnąć maksimum pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Poziom DHEA u osiemdziesięciolatka to zaledwie 20% poziomu tego hormonu u osoby w wieku 30 lat. Wysokie stężenie DHEA we krwi zapewnia człowiekowi siłę, witalność, sprawność fizyczną oraz intelektualną, czyli napędza nas do działania i dodaje wigoru. Mimo że dehydroepiandrosteron nie wywołuje bezpośrednio efektów metabolicznych, to wpływając na powstawania hormonów płciowychnierozerwalnie związany jest z okresem młodości, kiedy to mężczyzna zakłada rodzinę, a kobieta wydaje na świat potomstwo. Człowiek jest wówczas u szczytu sprawności intelektualnej oraz fizycznej.

Bardzo niedawno odkryto ogromny wpływ DHEA na proces starzenia. W bardzo wielu przypadkach problemy zdrowotne są następstwem postępujących procesów starzenia. Ulegają one nasileniu, gdyż wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej naturalnych substancji, chociażby hormonów, których poziom w młodości jest bardzo wysoki, a drastycznie spada po czterdziestce. Niedobory DHEA powodują dokuczliwe konsekwencje w postaci przyspieszenia procesów starzenia. Na skutek niedoboru DHEA pojawiają się uciążliwe dolegliwości kobiecej menopauzy i męskiej andropauzy. Organizm staje się podatny na typowe choroby wieku starszego - miażdżycę, nadciśnienie, osteoporozę i inne. W wielu badaniach wykazano, że osoby z niskim stężeniem DHEA dużo częściej niż ich rówieśnicy zapadają na te schorzenia.

 

DHEA wygładza zmarszczki i odmładza cerę

Z wiekiem skóra człowieka staje się coraz bardziej sucha, ponieważ gruczoły łojowe, które mają za zadanie natłuszczać ją, nie spełniają swego zadania tak dobrze jak w młodości. DHEA przeciwdziała temu niekorzystnemu procesowi natłuszczając i poprzez to odmładzając skórę. Dehydroepiandrosteron wygładza skórę i likwiduje zmarszczki. Dzięki temu odmładza wygląd twarzy. DHEA nadaje cerze zdrowy, młodzieńczy wygląd.

Ciekawostką jest także to, że amerykańscy naukowcy ustalili, że już niewielki wzrost DHEA we krwi ogranicza śmiertelność aż o 36- 48%. Można więc domniemywać, że DHEA bywa wskaźnikiem wieku biologicznego człowieka- i jeżeli jego poziom jest niski, świadczy to o mocnym nadwerężeniu organizmu.

DHEA w tabletkach

Dla uzupełnienia niedoborów naturalnego dehydroepiandrosteronu poleca się DHEA w tabletkach. Jest to lek bezpieczny, ponieważ zmienia się w hormony płciowe w zależności od aktualnych potrzeb organizmu. Niewykorzystana dawka DHEA jest wydalana i nie kumuluje się. Badania kliniczne potwierdzają brak jakichkolwiek skutków niepożądanych przy odpowiednim zażywaniu. Warto też pamiętać, że DHEA powinien być przyjmowany przez ludzi 40- i 50-letnich, cieszących się zdrowiem, sprawnością fizyczną i intelektualną, którzy chcieliby ten stan zachować jak najdłużej.

 

Ewelina Kępska

Źródła

W.Regelson, „Obietnica superhormonów”, wyd. Amber 1997

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter