Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Antyoksydacyjne właściwości octanu bornylu i nezukolu otrzymywanych z olejku eterycznego kryptomerii japońskiej (Cryptomeria japonica)
Kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) inaczej szydlica japońska jest drzewem iglastym z rodziny cyprysowatych. Rośnie głównie w Japonii i Chinach. Jest wykorzystywana jako roślina ozdobna oraz do pozyskiwania bez żywicznego drewna, natomiast pozyskiwany z niej olejek eteryczny jest wykorzystywany w kosmetyce.

Rys. 1 Kryptomeria japońska.

Naukowcy z Uniwersytetu w Korei przebadali kryptomerię japońską, a dokładnie wytwarzane przez nią olejki eteryczne. Celem tej pracy było zbadanie właściwości antyoksydacyjnych substancji zawartych w olejkach. Badanie właściwości antyoksydacyjnych poprzez inhibicję tyrozynazy zostało przeprowadzone za pomocą metody DPPH oraz metody SOD. Metoda DPPH polega na redukcji rodników DPPH (1,1 diphenyl-2-picrylhydrazyl). DPPH jako substancja jest stabilnym rodnikiem azowym, jego zabarwienie jest fioletowe, natomiast w trakcie redukcji pod wpływem właściwości antyoksydacyjnej badanej substancji barwa ta zanika. Brak barwy oznacza, że badana substancja ma właściwości antyoksydacyjne.

SOD, czyli dysmutaza ponadtlenkowa jest enzymatycznym przeciwutleniaczem, który składa się z dwóch dimerów zawierających jon miedzi Cu(II) i cynku Zn(II). W tym układzie miedź jest zlokalizowana w centrum katalitycznym, natomiast cynk pełni rolę strukturalną.

W prowadzonych badaniach olejki eteryczne izolowano z liści kryptomerii japońskiej za pomocą ekstrakcji wodą destylowaną. Następnie dokonano zagęszczenia lotnych składników, po czym kondensaty ekstrahowano octanem etylu. Olejki eteryczne kryptomerii japońskiej podzielono na sześć frakcji metodą chromatografii cienkowarstwowej. Frakcje zawarte w olejkach składały się z: kaurenu, octanu bornylu, nezukolu, (-) -4-terpineolu,  δ-cadinene, α - terpineolu, γ-eudesmolu, α-eudesmolu i elemolu .

Do hamowania aktywności tyrozynazy użyto dwóch substratów: L-tyrozynę i 3,4- dihydroksyfenyloalaninę (L-DOPA). Związki takie jak kaurene, octan bornylu i nezukol były wysoce skuteczne. Jeżeli chodzi o właściwości antyoksydacyjne wysoką aktywność w badaniu za pomocą metody DPPH wykazały (-)- 4-terpinenol i δ-cadinene, natomiast octan bornylu i nezukol wykazały dużą aktywność w badaniu za pomocą metody SOD.  

Dlatego wykazując bardzo dobre właściwości antyoksydacyjne, octan bornylu i nezukol otrzymywane z kryptomerii japońskiej mają potencjalne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.  

Źródła

Kim S.H., Lee S.Y., Hong C.Y., Gwak K.S., Park M.J., Smith D., Choi I.G.2013. Whitening and antioxidant activities of bornyl acetate and nezukol fractionated from Cryptomeria japonica essential oil. International Journal of Cosmetic Science, 35:484–490. 

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter