Trądzik różowaty, czyli rosacea, jest przewlekłym schorzeniem dermatologicznym. Dotyczy głównie kobiet po 30. roku życia, o jasnej karnacji, ale pojawia się także u mężczyzn, przyjmując nieraz ciężką postać przerostową w obrębie nosa. Jest to wówczas tzw. rhinophyma. Leczenie trądziku różowatego jest długie i skomplikowane. Jednym z elementów kuracji mogą być specjalistyczne zabiegi kosmetyczne. Jeden z nich, z użyciem kosmetyków z serii Alodem, zaprezentowany został podczas 26. Kongresu LNE & spa w Krakowie.
Zobacz również:
Peeling ziołowy - na czym polega zabieg?
Arganowe komórki macierzyste - nowość od Bielendy
„Skóra naczynkowa łatwo ulega zaczerwienieniu, jest nadmiernie reaktywna, rumień z czasem przechodzi w trwałe teleangiektazje, czyli w widoczne naczynka, może też współistnieć z łojotokowym zapaleniem skóry. Niewłaściwie pielęgnowana skóra naczyniowa może się z czasem przekształcić w trądzik różowaty. U podłoża tej choroby leżą predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze, suche i ciepłe powietrze, stres, alkohol, leki, zwłaszcza maści sterydowe, i przewlekła ekspozycja na promienie UV. Ważne są także czynniki pokarmowe, które wpływają na pulsację naczyń” – wyjaśniała na kongresie Diana Kosareva, przedstawicielka firmy Anna Lotan, produkującej serię Alodem.
W przypadku skóry naczyniowej i z trądzikiem różowatym bardzo ważne jest wykluczenie z pielęgnacji preparatów, które mogą nasilać problem.
„Należy unikać silnych detergentów, mydeł, peelingów mechanicznych, a zwłaszcza gruboziarnistych, a także niektórych peelingów enzymatycznych. Enzymy są to powierzchniowo aktywne składniki, które również mogą spowodować podrażnienie skóry. Stosować można delikatne peelingi enzymatyczne albo peelingi mineralne. Należy unikać także toników alkoholowych, masek rozgrzewających, wapozonów oraz blokerów opartych wyłącznie na filtrach chemicznych” – radziła Diana Kosareva.
Kosmetyki stosowane na dzień muszą posiadać filtry mineralne. Na noc wskazane są natomiast kremy wyciszające podrażnienia, łagodzące rumień. Zalecane składniki kosmetyków to witaminy C, K, P i E, wyciąg z owoców cytrusowych, miłorząb japoński, ruszczyk, oczar wirginijski, awokado, kwas hialuronowym, pantenol. Preparaty muszą być hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie.
Zabieg Alodem
Zabieg do skóry trądzikowej oparty na kosmetykach marki Anna Lotan może być przeprowadzany przy każdym rodzaju skóry z widocznymi naczyniami, a więc przy cerach tłustych, suchych, bardzo wrażliwych, alergicznych.
Pierwszym etapem jest demakijaż, do którego używa się delikatnej bioemulsji oczyszczającej z nagietkiem. Emulsja ta nie bazuje na glicerynie, więc nie zatyka porów i nie tworzy okluzji. Ma postać hydrofilną, dlatego łatwo się usuwa przy pomocy nawilżonych wacików, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy. Bioemulsja zawiera w swoim składzie kwasy AHA i BHA – obniża pH, więc nie ma potrzeby tonizacji.
Drugim krokiem jest przeprowadzenie peelingu. Jest to peeling tłusty, czyli oparty na tłuszczach i emolientach roślinnych. Ma postać przezroczystą, nie zatyka porów i nie tworzy okluzji na skórze.
„W peelingu nie ma enzymów, minerałów ani substancji ściernych. Złuszczanie naskórka następuje więc na drodze rozpuszczenia łoju z sebum przy pomocy emolientów i tłuszczów roślinnych: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Peeling rozpuszcza więc ten nasz naturalny klej, który utrzymuje martwe komórki naskórka i dzięki temu w sposób delikatny je złuszcza” – wyjaśniała Diana Kosareva.
Skórę masujemy peelingiem 1-2 minuty i dokładnie zmywamy wacikami nasączonymi wodą.
Następnym krokiem jest nałożenie zawartości bioampułki w miejscach, gdzie są szczególnie silne zaczerwienienia na skórze. Możemy ją wprowadzić, wklepując delikatnie opuszkami palców lub za pomocą sonoforezy.
Kolejnym etapem jest użycie mgiełki bezalkoholowej oraz nałożenie maseczki kremowo-żelowej Myrtle z mirtem, skrobią ryżową i alantoiną. Maseczkę pozostawiamy na ją na 10-15 minut, a jej nadmiar można ściągnąć zwilżonymi wacikami. Na zakończenie zabiegu nakładany jest preparat z filtrem fizycznym.
Cały zabieg trwa ok. 1-1,5 godziny.
Źródło: notatki własne z 26. Kongresu LNE & spa
Małgorzata Przybyłowicz
KOMENTARZE