Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alga na wagę złota
Laminaria ochroleuca ze względu swoje zabarwienie, nazywana jest złotą algą. Niewątpliwie, korzyści płynące ze stosowania kosmetyków zawierających wyciąg z tego surowca lub bogatych w Antyleukinę 6- jedną z jej kluczowych substancji aktywnych, czynią je produktami na wagę złota.

Laminaria ochroleuca jest błyszczącym i gładkim żółto-brązowym glonem z klasy brunatnic. Maksymalnie osiąga długość 4 metrów, jednak najczęściej nie przekracza 2 metrów.  Naturalnie występuje na obszarach północno-wschodniego Atlantyku oraz w Morzu Śródziemnym. Można spotkać ją na skałach otoczonych płytkimi wodami lub rzadziej w zbiornikach głębokich, sięgających do 30 metrów. Zarówno ekstrakt jak i Antyleukina 6 posiadają wiele wspólnych cech z innymi wodorostami wykorzystywanymi w kosmetologii, jednakże niektóre właściwości czynią je wyjątkowymi:http://images.freeimages.com/images/previews/55e/a-real-tanning-bed-1509232.jpg

  • Skutecznie strzegą DNA przed promieniami UVA i UVB. Promieniowanie słoneczne stymuluje wytwarzanie cytokin i prostaglandyn odpowiedzialnych za reakcje zapalne. Antyleukina 6 zapobiega reakcji zapalnej, zmniejszając skutki foto-uszkodzenia i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto neutralizuje skutki stresu oksydacyjnego. Fakt ten, wykorzystywany jest przez producentów kosmetyków ochronnych przed promieniowaniem UV. Antyleukina 6 wykazuje synergizm działania z innymi substancjami promieniochronnych oraz wzmacnia naturalne mechanizmy obronne, zapewniając skuteczniejszą ochronę przed poparzeniami. Za naturalizację wolnych rodników odpowiedzialna jest również zawarta w ekstrakcie witamina E.
  • Działanie przeciwzapalne obejmujące naskórek i skórę właściwą, związane jest z obecnością w ekstrakcie fosfatydylocholiny.  Dzięki temu następuje redukcja podrażnień, świądu, zaczerwienienia i opuchlizny.
  • Podobnie jak inne rodzaje wodorostów, Laminaria ochroleuca posiada właściwości wiązania wody w skórze. Zawarta w niej Antyleukina 6 odtwarza barierę lipidową naskórka, zapobiegając nadmiernej utracie wody i wysuszaniu się skóry.http://images.freeimages.com/images/previews/cb2/algae-1557938.jpg
  • Stymulacja produkcji kolagenu oraz glikozaminoglikanów wpływa na redukcję zmarszczek i wygładzenie skóry.
  • Substancje odżywcze, przyspieszają regenerację naskórka oraz ziarninowanie ran.
  • Stosowanie alg Laminaria wpływa na poprawę szczelności naczyń krwionośnych oraz mikrokrążenia.
  • Dodatkowe właściwości antybakteryjne, sprzyjają walce ze zmianami trądzikowymi.

Niewątpliwą zaletą stosowania ekstraktu z alg jest ich naturalność i bardzo niski potencjał alergizujący. Kosmetyki zawierające w składzie substancje pozyskiwane z Laminaria ochroleuca są szczególnie polecane dla osób z cerą wrażliwą i problematyczną oraz do pielęgnacji skóry w ciągu dnia. 

Źródła

http://ziaja.com/substancje-aktywne/51/alga-laminaria-ochroleuca

http://www.aubrey-organics.com/custom.aspx?id=92

KOMENTARZE
Newsletter