Adipocytokiny to grupa substancji wpływających korzystnie na funkcje skóry. Jedną z nich jest adiponektyna. Jak wykazały najnowsze badania naukowe, wpływa ona pozytywnie na syntezę kwasu hialuronowego w skórze i mechanizmy regulacyjne w ludzkich fibroblastach skórnych. Nadaje to tej substancji właściwości przeciwfotostarzeniowych, nawilżających, zatrzymujących wodę w naskórku, przeciwzapalnych, a także wyposaża nas w możliwości leczenia różnych schorzeń skóry.
Czym jest adiponektyna?
Adiponektyna jest hormonem występującym w organizmie ludzkim, pochodzącym z adipocytów. Występuje w dużych ilościach w osoczu zdrowych ludzi (jej poziom jest niższy u osób z nadwagą oraz cukrzycą). Reguluje procesy metaboliczne komórek, takie jak: glikoliza, glukogeneza, metabolizm lipidów, synteza białek. Jej niedobór może być czynnikiem ryzyka cukrzycy, otyłości, chorób sercowo-naczyniowych z towarzyszącą otyłością brzuszną i insulinoopornością. Kilka z badań wykazało także możliwości lecznicze adiponektyny w chorobach skóry, takich jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy też nowotwory skóry.
Co wykazały badania naukowe?
Przeprowadzono badania z wykorzystaniem ludzkich fibroblastów skórnych, aby sprawdzić wpływ adiponektyny na syntezę hialuronianu w skórze. Dowiedziono, że poziom hialuronianu wzrastał wraz ze zwiększanym stężeniem adiponektyny. Adiponektyna indukuje syntezę kwasu hialuronowego oraz ekspresję HAS2, który jest składnikiem wydzielającym kwas hialuronowy. Wyniki tych badań stanowią bardzo obiecujące perspektywy zastosowania adiponektyny w kosmetyce. Inne z badań potwierdziły wpływ adiponektyny na zapobieganie uszkodzeniom skóry wywołanym promieniowaniem UV. Sprawdzono znaczenie peptydu stymulującego ekspresję adiponektyny na działanie naprawcze uszkodzeń skóry wywołanych promieniowaniem UV, takich jak: zaczerwienienie skóry, utrata wody z naskórka, podrażnienie, wysuszenie. Wyniki tego badania są bardzo obiecujące dla rozwoju innowacyjnych kosmetyków przeciwfotostarzeniowych. Wykazano również, że sama adiponektyna hamuje produkcję prozapalnych cytokin, takich jak interleukina i czynnik genetyczny nowotworowy, a jej obniżony udział zaostrza stany zapalne związane ze stanami łuszczycowymi. Wspomaga także gojenie się ran, działa kojąco, redukuje stres oksydacyjny i reakcje zapalne. Co więcej, oprócz wpływu na stymulację produkcji kwasu hialuronowego, adiponektyna zwiększa produkcję kolagenu przez fibroblasty, co wpływa na integralność strukturalną i młody wygląd skóry.
Jak wykorzystać adiponektynę w kosmetykach?
Ponieważ sama adiponektyna jest hormonem obecnym w naszym organizmie, w kosmetykach oraz kosmetologii dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie promotorów wzrostu adiponektyny. Są to substancje, które mają udział w zabiegach kosmetologicznych, ale także kosmetykach (jako uzupełnienie pielęgnacji). Oprócz działania przeciwfotostarzeniowego, łagodzącego, kojącego, przeciwzapalnego, stymulującego produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu wpływają też na poprawę bariery hydrolipidowej skóry oraz wzrost nawilżenia.
KOMENTARZE