Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na początku grudnia b. r. część polskich senatorów skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją rządowego Programu leczenia niepłodności metodą In vitro. Został on wprowadzony w życie 1 lipca 2013r. Jego pojawienie się miało stanowić alternatywę wobec niekończącej się dyskusji politycznej, związanej z uregulowaniem w Polsce metod wspomaganego rozrodu. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, wsparci analizą ekspercką Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, podkreślili jednak w ostatnim czasie, iż działanie podobnego programu jest niezgodne z polską ustawa zasadniczą, która wskazuje, że zagadnienia szczególnie istotne dla społeczeństwa, winny być wprowadzenie w drodze ustawy.

Na naszym portalu w Raporcie:  Dofinansowanie metody In vitro- za, a nawet przeciw już ponad rok temu zwracaliśmy uwagę na szereg nieścisłości, jakie dostrzec można było na etapie czytania założeń do omawianego ministerialnego projektu. W tamtym czasie o opinię prosiliśmy także ekspertów. W ten oto sposób wprowadzenie Programu komentowała na naszym portalu dr Marta Soniewicka, filozof prawa oraz bioetyk z UJ: - Obserwując polską politykę, w której od lat nie udaje się dojść do porozumienia w kwestii regulacji metod sztucznego zapłodnienia, można odnieść wrażenie, iż decyzja rządu, by zapewnić dofinansowanie metody zapłodnienia in vitro w ramach trzyletniego programu zdrowotnego, który obejmie łącznie 1,5 tysiąca par (z 1,5 miliona par zmagających się z problemem bezpłodności), jest gestem czysto politycznym, a nie rozwiązaniem problemu.

Wspomniana badaczka dodała ponadto, że - …zastępowanie rządów prawa rządami polityki jest metodą trudną do zaakceptowania i szalenie niebezpieczną, której rząd nie powinien obierać.

W najnowszym, odcinku VLOGa wracamy do tematu Programu zdrowotnego dotyczącego in vitro, przypominając, co grozi Polsce w chwili, w której to rząd oraz parlament zwlekać będą z ustawowym uregulowaniem omawianej problematyki.  

 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter