ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 16 stycznia 2004 r.
w sprawie produktów leczniczych będących przedmiotem pomocy humanitarnej.
Na podstawie art. 72 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001r.- Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz. 1381, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1. Rozporządzenie określa :
1) wymagania jakie powinny spełniać produkty lecznicze będące przedmiotem pomocy humanitarnej;
2) procedury postępowania dotyczącego przyjmowania i wydawania produktów leczniczych przeznaczonych na pomoc humanitarną.
2. Wymagania określone w rozporządzeniu obejmują produkty lecznicze przywożone z zagranicy, wywożone za granicę jak i te które są przedmiotem pomocy humanitarnej w kraju.
§ 2.
1. Produkty lecznicze będące przedmiotem pomocy humanitarnej muszą spełniać następujące wymagania:
1) posiadać aktualne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
2) posiadać aktualne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w kraju darczyńcy oraz zawierać taką samą substancję czynną lub substancje czynne występujące w produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Produkty, o których mowa w ust. 1 nie mogą:
1) stanowić bezpłatnych próbek dostarczanych w ramach reklamy;
2) pochodzić ze zbiórki od osób fizycznych w przypadku produktów leczniczych wymagających szczególnych warunków przechowywania (w temperaturze od +2º C do +15º C);
3) być transportowane i przechowywane w warunkach, które nie zapewniają zachowania ich należytej jakości.
3. Okres ważności produktów, o których mowa w ust. 1, nie może być krótszy niż 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania produktów do dnia upływu terminu ich ważności.
§ 3.
1. Opakowania produktu leczniczego muszą być oznakowane w języku angielskim, niemieckim, francuskim lub innym języku łatwo zrozumiałym w kraju odbiorcy przesyłki.
2. Opakowania jednostkowe produktu leczniczego muszą być nienaruszone i pełne z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Oznakowanie opakowania jednostkowego zawiera co najmniej :
1) nazwę handlową;
2) nazwę międzynarodową;
3) postać;
4) dawkę;
5) numer serii;
6) termin ważności;
7) ilość produktu leczniczego zawartą w opakowaniu;
8) nazwę wytwórcy;
9) warunki przechowywania.
4. Opakowania jednostkowe produktów leczniczych pakowanych w blistry, mogą być niepełne, jeżeli opakowania bezpośrednie są pełne, nienaruszone i oznakowane zgodnie z ust. 3 pkt.1, 4-6.
§ 4.
1. Darczyńca jest zobowiązany pisemnie powiadomić odbiorcę przesyłki produktów leczniczych o kierowanej do niego przesyłce.
2. Do powiadomienia darczyńca dołącza następujące dokumenty:
1) oświadczenie darczyńcy, iż przekazywane produkty lecznicze spełniają wymogi określone w § 2;
2) akt darowizny z oznaczeniem odbiorcy przesyłki (nazwa, adres);
3) wykaz produktów leczniczych stanowiących przedmiot przesyłki z podaniem co najmniej:
a) nazwy handlowej wraz z nazwą międzynarodową produktu leczniczego,
b) postaci,
c) dawki,
d) terminu ważności,
e) wielkości i liczby opakowań jednostkowych,
f) nazwy i adresu darczyńcy,
g) miejsca odbioru przesyłki,
h) przewidywanej daty jej dostarczenia.
3. Odbiorca przesyłki produktów leczniczych przekazuje wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu właściwemu ze względu na siedzibę odbiorcy przesyłki, dokumenty o których mowa w ust. 2, celem potwierdzenia, że produkty lecznicze spełniają wymogi określone w § 2; potwierdzenie stanowi podstawę wprowadzenia produktów leczniczych na polski obszar celny.
§ 5.
Do każdej przesyłki, darczyńca dołącza wykaz, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 3, który musi być zgodny z asortymentem przekazywanych produktów leczniczych.
§6.
Odbiorca przesyłki produktów leczniczych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji otrzymywanych produktów leczniczych; ewidencja obejmuje dane, o których mowa w § 4 ust. 2.
§7.
1. Produkty lecznicze będące przedmiotem pomocy humanitarnej wydaje się pod nadzorem farmaceuty za potwierdzeniem odbioru.
2. Potwierdzenia odbioru, z zastrzeżeniem ust. 3, dokonuje podmiot lub osoba, której wydano produkt leczniczy albo osoba działająca z ich upoważnienia. Potwierdzenie zawiera :
1) imię, nazwisko i adres (w przypadku podmiotu - nazwę i adres siedziby),
2) nazwę oraz ilość i rodzaj przekazanego produktu leczniczego.
3. Potwierdzeniem odbioru produktu leczniczego zawierającego substancje czynne występujące w produktach leczniczych posiadających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kategorię dostępności oznaczoną symbolem „Rp”, wydawanych na podstawie recepty lekarskiej, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 85, poz. 785) jest recepta lekarska.
4. Potwierdzenie odbioru, o którym mowa w ust. 2 i 3, pozostaje w dokumentacji prowadzonej przez farmaceutę zgodnie z odrębnymi przepisami.
§8.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia, iż dany produkt leczniczy nie odpowiada wymaganiom jakościowym, farmaceuta o fakcie tym zawiadamia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego właściwego ze względu na siedzibę odbiorcy.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
MINISTER ZDROWIA
KOMENTARZE