Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prezydent wetuje Ustawę o Nasiennictwie. Powód: niezgodność z wymaganiami UE.
24.08.2011

 

Dziś prezydent Bornisław Komorowski zawetował Ustawe o Nasiennictwie. Jako powód podaje niezgodność zaproponowanej ustawy z prawem europejskim.

Ustawa o nasiennictwie zezwala na rejestrację materiału siewnego modyfikowanego genetycznie, który wzbudził kontrowersje wśród przeciwników GMO w Polsce. W treści ustawy nie znajdują się inne przepisy pozwalające na regulację rynku roślin modyfikowanych. Jest to o tyle niebezpieczne, że brak jakichkolwiek regulacji doprowadza do działań nielegalnych. Jasno określone reguly pozwoliłyby egzekwować od rolników i producentów chociażby oznaczanie , czy dana roślina wyrosła z nasion modyfikowanych. Obecne przepisy zabraniają takich upraw a mimo to Polska od GMO wolna nie jest. po pierwsze - 90% pasz sprowadzanych do Polski to soja i rzepak modyfikowana genetycznie, a po drugie wiele upraw w Polsce nieoficjalnie stosuje organizmy GM.

Prezydent orzekł, iż: Istotnym elementem uzasadniającym przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez rząd, była chęć uniknięcia negatywnych skutków wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który Polska przegrała i grozi w związku z tym Polsce kara natury finansowej.

Dodał też, że w trakcie prac nad ustawą doszło w niej do wielu istotnych zmian irozumie, że zastrzeżenia dotyczą głównie artykułów związanych z zagadnieniem GMO. Uważa, że Polacy nie są dokładnie poinformowani nt. bezpieczeństwa GMO i stąd liczne obawy, których osobiście nie podziela. Po konsultacjach, które odbyły się 17.08 br stwierdził, iż nie widzi naukowych dowodów na szkodliwość żywności transgenicznej. Prezydent zamierza przeczekać okres wyborów parlamentarnych i dopiero po nich rozpocząć pracę nad ustawą-matką regulującą wszystkie kwestie związane z GMO.

Wraz z moim wetem składam deklarację: jeżeli parlament przyjmie moje weto, to w trybie natychmiastowych skieruję do parlamentu, jako inicjatywę prezydencką, ustawę o nasiennictwie bez tych zapisów dotyczących GMO, jako ustawę zupełnie niekontrowersyjną, a pożyteczną i niewątpliwie oczekiwaną- oświadczył dziś Bronisław Komorowski.

Gdyby przed wyborami nie udało się dojść do porozumienia w sprawie tej ustawy, gotów jest złożyć projekt ustawy (bez zapisów o GMO) także po wyborach parlamentarnych.

Źródło: PAP

 

Inne artykuły na temat Ustawy i GMO:

Protest pod Pałacem Prezydenckim: Ustawa o nasiennictwie budzi w społeczeństwie liczne kontrowersje. Czy słusznie?

Działalność Monsanto doprowadza do wzrostu cen żywności w USA. Kolejny alarm w sprawie ustawy o nasiennictwie

.Bezpieczna żywność: GMO w Europie

 

Oprac. Joanna Roga

KOMENTARZE
news

<Marzec 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter