Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja i ochrona skóry stóp
20.06.2007
Zdrowa skóra stóp jest wytrzymała, gładka i skutecznie chroni nas przed wpływami czynników zewnętrznych. Jednak, gdy skóra wysusza się, twardnieje i traci swoją elastyczność, wówczas mogą powstawać bolesne pęknięcia.
Takie pęknięcia, szczeliny występują najczęściej w okolicach pięt i między palcami.

Bolesne szczeliny w skórze

Rogowacenie naskórka stóp to zjawisko całkowicie naturalne. W ten sposób skóra chroni nas przed szkodliwymi wpływami czynników zewnętrznych. Skóra twardnieje w miejscach, które są narażone na ucisk i otarcie. Ciągłe podrażnienia jakiegoś miejsca prowadzi do nadmiernego rogowacenia. Skóra staje się wówczas twarda, traci swoją elastyczność i łatwo pęka. Szczelinowe pęknięcia mogą sięgać głęboko w skórę i zmieniać się w sączące lub nawet krwawiące rany, a to ułatwia wniknięciu zarazków chorobotwórczych i bakterii grzybiczych. Suche pęknięcia mogą powstawać nie tylko z powodu noszenia zbyt ciasnych butów, lecz sprzyjają temu również podrażnienia chemiczne i termiczne. Inne przyczyny to zaburzenia krążenia krwi i przemiany materii, choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca, nieprawidłowe ustawienia, jak też nadmierne obciążenie spowodowane nadwagą i nadmierną aktywnością sportową.

Wilgotne szczeliny pojawiają się na skutek silnego przemoczenia skóry. Najczęściej występują w przestrzeniach między palcami stóp lub na podeszwie stopy w okolicy stawów palców. Wiedzą o tym  osoby, które w pracy noszą nieprzewiewne obuwie robocze, jak np. gumowce i cierpią z powodu nadmiernej potliwości stóp.


Przychodzi pacjent do gabinetu?

Specjalista pielęgnacji stóp dokładnie ogląda stopy, ocenia wygląd naskórka, stan paznokci, wygląd stopy. W trakcie wywiadu trzeba pytać o choroby, w tym na pierwszym miejscu o cukrzycę. Dopiero potem przystępujemy do zabiegu pielęgnacji stóp.

Proponujemy moczenie stóp w wodzie z GEHWOL solą ziołową (zapobiega ona pękaniu skóry)  przez 3 do maksymalnie 5 minut. Następnie należy opracować zrogowaciały naskórek, potem paznokcie.
Naskórek na pięcie specjalista usuwa wyłącznie w kierunku równoległym do pęknięć za pomocą delikatnego frezu diamentowego. Jeżeli zrogowacenia nie są duże lepiej poczekać z usuwaniem naskórka na piętach do następnej wizyty. Na zakończenie wskazana jest maska na stopy z użyciem specjalistycznego preparatu np. GEHWOL med Schrunden-Maść. Nakładamy ją w dużej ilości, owijamy stopy folią przezroczystą i wkładamy w miękkie kapcie. Maska powinna działać przez przynajmniej 30 minut. Po zabiegu wycieramy stopy jednorazowym ręcznikiem. Należy zwrócić uwagę, aby stopy przed włożeniem do butów nie były śliskie. Maska na stopy jest pierwszą pomocą przy dolegliwościach bólowych.

Po pierwszym zabiegu należy kontynuować właściwą pielęgnację. Klient odwiedza gabinet regularnie, początkowo raz na 2 tygodnie.


Pielęgnacja pękających stóp w domu

Ponieważ rogowacenie skóry jest dolegliwością nawracającą, powstaje niebezpieczeństwo odnawiania się również pęknięć skóry. Po profesjonalnym usunięciu nadmiernej warstwy zrogowaciałej skóry wykonanym przez specjalistę pielęgnacji stóp, do czasu następnej wizyty w gabinecie specjalisty można samemu znacząco przyczynić się do tego, by skóra stóp pozostałą dłużej miękka i gładka.
Każdego wieczora, klient w domu może moczyć stopy w soli ziołowej GEHWOL, która ma właściwości zmiękczające naskórek. Dla intensywnej pielęgnacji w domu polecana jest GEHWOL med Schrunden-Maść. Jej specjalna receptura oprócz przyjaznej dla skóry lanoliny opiera się na sprawdzonej bazie: mydło medyczne – ma łagodne działanie dezynfekujące i od stuleci jest z sukcesem używane przy zapalnych chorobach skóry. Mydło medyczne wspomaga leczenie ran, chroni przed infekcjami i zmiękcza warstwę rogową skóry. Aktywne tlenek cynku, bisabolol jak też pantenol działają przeciwzapalnie i intensyfikują proces regeneracji skóry. Dla dziennej pielęgnacji skóry suchej zaleca się stosowanie łagodniejszych kremów lub balsamów do suchej skóry, koniecznie zawierających mocznik!


Autor: Aneta Drzażdżyńska
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter