Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Orkiestra zagra dla pediatrii i seniorów
Adam Zalewski, 07.01.2016 , Tagi: WOŚP, pediatria, geriatria
Zazwyczaj działania organizacji Jurka Owsiaka kojarzą nam się głównie z pomocą i ratowaniem życia dzieci. Dochód ze zbliżającej się 24. edycji WOŚP zostanie przeznaczony na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Orkiestra zagra już w najbliższą niedzielę, 10 stycznia.

 

Mimo, iż celem 23. finału była zbiórka pieniędzy na podtrzymanie standardów leczenia dzieci na specjalistycznych oddziałach pediatrycznych, to środki znalazły się także dla seniorów. Oprócz wyposażenie dziecięcych oddziałów pulmonologicznych, reumatologicznych oraz kardiochirurgicznych, wsparcie otrzymały ponadto oddziały geriatryczne oraz kilkadziesiąt Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w całej Polsce.

24. finał to zatem powtórka z historii? Po części tak, ale przede wszystkim dlatego, iż pediatria to w naszym kraju worek bez dna i środowisko medyczne zauważa największe potrzeby w tej właśnie dziedzinie. Tym razem wyposażone zostaną oddziały podstawowe zarówno w małych, jak i dużych szpitalach. Ta zmiana kierunku WOŚP wynika przede wszystkim z faktu, że wcześniej przez ponad 10 lat organizacja wspierała zupełnie inne gałęzie medycyny. Po latach pochylono się również nad opieką i leczeniem osób starszych.

Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na zakup sprzętu (niektóre łóżka, szafki, czy co gorsza aparatura pamiętają jeszcze czasy PRL-u), ale także na inwestowanie w specjalistów, których wciąż brakuje. Brakuje na oddziałach, ale nie na rynku. Prawie 2,5 tys. osób z uprawnieniami do wykonywania zawodu, nie zarabia na życie według swojej specjalizacji.

Fundacja od 2013 r. zwróciła się także ku geriatrii, zarówno inwestując w podstawowy, jak i bardziej specjalistyczny sprzęt. Oprócz łóżek, materaców, wózków inwalidzkich, potrzebne są także ultrasonografy, aparaty EKG, densytometry. Tylko na potrzeby opieki medycznej seniorów w ostatnich trzech latach, Orkiestra wydała blisko 46 mln zł., wspierając 150 placówek geriatrycznych.

A jak będzie w tym roku na WOŚP w Twoim mieście? Piszcie, dzielcie się informacjami i zdjęciami. Chętnie opublikujemy je na portalu: adam.zalewski@biotechnologia.pl.

 

Źródła

http://www.wosp.org.pl/final/o_finale/24_final_wosp

KOMENTARZE
Newsletter