Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Opracowanie indeksu gatunkowego i optymalizacja technologii produkcji wybranych roślin energetycznych
02.11.2010
Projekt jest realizowany przez Konsorcjum Naukowe pod nazwą „Agro-Centrum Innowacyjnych Technologii”, w skład którego wchodzą następujące jednostki:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (www.puls.edu.pl)
Politechnika Łódzka (www.p.lodz.pl)
Politechnika Poznańska (www.put.poznan.pl)
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (www.iung.pulawy.pl)

Projekt zakłada przeprowadzenie badań polowych nad krajowymi odmianami (rodami) zbóż, buraków, kukurydzy oraz sorgo w kierunku wyznaczenia cech (i najlepszej ich kombinacji) pożądanych w celu otrzymania wysokowartościowego surowca dla produkcji biopaliw i biogazu. Ponadto w projekcie przewiduje się badania doświadczalne polowe nad wybranymi odmianami zbóż, buraków cukrowych, kukurydzy, sorgo, mozgi trzcinowatej i ślazowca pensylwańskiego w celu opracowania technologii optymalnych dla pozyskania wysokowartościowego surowca dla produkcji energii w formie płynnej i gazowej. Powyższe analizy zostaną poparte także badaniem efektywności ekonomicznej i energetycznej produkcji wyżej wymienionych roślin na cele energetyczne z uwzględnieniem aspektów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa rolnego.

Realizacja projektu pozwoli na:
1. Uzyskanie wzorcowych parametrów odmiany/rodu zbóż, buraków cukrowych, kukurydzy i sorgo przeznaczonych do produkcji biopaliw i biogazu (uzyskanie informacji o najkorzystniejszej kombinacji cech odmiany/rodu) – optymalizacja czynnika wewnętrznego tkwiącego w potencjale genetycznym roślin,
2. Identyfikację najlepszych w danych warunkach glebowych i klimatycznych (rejonizacja) technologii produkcji zbóż, buraków cukrowych, kukurydzy, sorgo, mozgi trzcinowatej i ślazowca pensylwańskiego – optymalizacja czynnika zewnętrznego zawartego w organizacji produkcji, 3. Opracowanie wzorcowych z punktu widzenia ZR modeli (do wdrożenia w praktyce gospodarczej) gospodarstw i przedsiębiorstw produkujących ziarno zbóż, korzenie buraków i biomasę kukurydzy, sorgo, mozgi trzcinowatej i ślazowca pensylwańskiego na cele energetyczne – optymalizacja procesu zarządzania gospodarstwem rolnym.


Efektem innowacyjnym projektu będzie również opracowany w projekcie program komputerowy pozwalający na zasadzie interaktywnej wybrać zalecaną do wdrożenia w danych warunkach przyrodniczych i organizacyjnych gospodarstwa rolnego technologię produkcji rozpatrywanych w projekcie roślin.

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter