Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Obecne w produktach spożywczych mikototsyny zagrożeniem dla ludzi
17.01.2012

 

Jak się okazuje zanieczyszczeń w żywności jest coraz więcej. Do niebezpiecznych substancji pochodzenia biologicznego spotykanych w żywności należą toksyny grzybów inaczej mikotoksynami. Mikotoksyny są źródłem zanieczyszczenia żywności pochodzenia roślinnego. Jak duże stanowią dla nas zagrożenie? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

 

Mikotoksyny są produktami wtórnego metabolizmu różnych rodzajów grzybów strzępkowych, należących do rodzajów Aspergillus, Penicillinum i Fusarium. Charakteryzują się ostrym działaniem toksycznym o takich właściwościach jak mutagennych, teratogennych, estrogennych oraz onkogennych. Mogą powstawać w szerokiej gamie artykułów rolnych, w różnych warunkach środowiskowych, na całej kuli ziemskiej. Obecność mikotoksyn w żywności i w paszach stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Produkty rolne mogą ulec zanieczyszczeniu w każdym momencie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi obecność mikotoksyn w żywności eliminuje ją z obrotu zarówno w kraju jak i w handlu międzynarodowym.

 

Mikotoksyny działają w różny sposób pod kątem toksyczności i wpływu na organizm człowieka. Wpływ, zależy od rodzaju toksyny i ilości spożytej w produktach spożywczych. Długotrwałe narażenie na niskie stężenia niektórych mikotoksyn powoduje choroby przewlekłe np. nowotwory wątroby i nerek, powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki nerwowej i uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Poznanych jest około 400 metabolitów grzybów i ich pochodnych. Zróżnicowany charakter toksycznego ich oddziaływania na organizmy wyższe podzielono na 6 grup (aflatoksyny, ochratoksyna A, patulina, fumonizyny, deoksyniwalenol i zearalenon).

 

Wybrane mikotoksyny i ich charakterystyka

 

Aflatoksynysą mikotoksynami wytwarzanymi przez różne gatunki Aspergillus, rozwijają się w obszarach o dużej wilgotności i wysokich temperaturach w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Są genotoksycznymi, rakotwórczymi substancjami które mogą występować w żywności w znacznych ilościach. Silne uszkadzają wątrobę, nerki oraz centralny układ nerwowy. Obecne są w mleku i produktach mlecznych, pochodzących od zwierząt, które karmione były zanieczyszczoną mikotoksynami. Zanieczyszczenia aflatoksynami wykryto w kukurydzy, orzechach ziemnych, nasionach bawełny, orzechach brazylijskich, pistacjach i kopra (wysuszony miąższ orzecha kokosowego). Spośród nich, szczególne zainteresowanie przyciągają orzechy ziemne, nasiona bawełny i kopra, ponieważ są ważnym źródłem olejów jadalnych. Wchłaniają się głównie przez przewód pokarmowy. Największe ich ilości stwierdzono w wątrobie ludzi i zwierząt. Wykazano że aflatoksyny są powodem nowotworów umiejscowionych w innych narządach: okrężnicy, żołądku, nerkach, gruczołach łzowych, języku i tchawicy.

 

Ochratoksyna Ajest produkowana przez Penicillium w klimacie umiarkowanym i chłodnym, natomiast Aspergillus jest odpowiedzialny za jej produkcję w cieplejszych i tropikalnych obszarach świata. OTA występuje naturalnie we wszystkich zbożach, tj.: kukurydzy, jęczmieniu, pszenicy, sorgu, życie, owsie i ryżu. Oprócz zbóż występowanie OTA stwierdzono w wielu innych produktach spożywczych: nasionach soi, fasoli, ciecierzycy, ziarnach surowej kawy, kakao, winie i soku z winogron, piwie, przyprawach i ziołach jak również w podrobach wieprzowych i przetworach mięsnych wieprzowych. Wykazuje działanie nefrotoksyczne i nefrokancerogenne. Odkłada się w nerkach, następnie w wątrobie, mięśniach i tkance tłuszczowej. Nie stwierdzono dotychczas przechodzenia OTA z paszy do krwi, mleka i mięsa przeżuwaczy. W przewodzie pokarmowym przeżuwaczy znajduje się swoista mikroflora bakteryjna, która rozkłada ochratoksynę A.

 

Deoksyniwalenol (DON)niemal zawsze jest wytwarzany na roślinach przed zbiorem. Powstaje w czasie długotrwałych okresów chłodu, w czasie wegetacji i żniw przebiegających w warunkach dużej wilgotności. Odpowiada za hamowanie biosyntezy białka, redukcję aktywność enzymów, zaburzenia w przepuszczalności błon cytoplazmatycznych oraz zaburzenia w podziałach komórkowych i wiele innych. Wykryto ją m.in. w pszenicy, jęczmieniu, kukurydzy i owsie. Po spożyciu tej toksyny występują u ludzi biegunki, wymioty, anoreksja wywołana stanem zapalnym nabłonka jelita cienkiego.

 

Fumonizynysą mikotoksynami produkowanymi przez ograniczoną liczbę pleśni z rodzajów Fusarium, na całym świecie często infekują zbiory kukurydzy. Zanieczyszczenie pasz i żywności jest zwykle następstwem infekcji grzybowej pierwszych zbiorów w sezonie wegetacyjnym. Poza kukurydzą i produktami wytwarzanymi z kukurydzy, wykrywano również w ryżu, makaronie pszennym, sorgu, piwie i przyprawach. Potwierdzono również nefrotoksyczne i hepatotoksyczne działanie zbadane na szczurach.

Zearalenonjest mikotoksyną o działaniu estrogennym. Produkowany jest przez niektóre gatunki Fusarium. Spotykana jest w zbiorach zbóż na całym świecie. Wykazuje małą toksyczność ostrą. Obecność zearelenonu w paszy, przez długi czas była poważnym problemem w rolnictwie, powodował bezpłodność i inne choroby pokrewne, zwłaszcza u świń i owiec. Pasza zawierająca zearalenon wywołuje u zwierząt zespół estrogenny. Brak jest informacji o szkodliwym wpływie tej toksyny na organizm człowieka.

 

 

Źródło:

Toksykologia Witolda Seńczuka Wyd Lekarskie PZWL Warszawa 1999 r.

 

 

 

MagdalenaJóźwicka

 

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter