Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy lek wspomagający rzucanie palenia zatwierdzony
12.05.2006
Agencja do spraw Żywienia i Leków (FDA) zatwierdziła Chantix (wareniklina) w postaci tabletek do redukowania głodu nikotynowego u osób rzucających palenie.
Wareklina- aktywna substancja leku jest uznana przez FDA jako bardzo ważna, ponieważ jest potencjalną substancją, która może przynieść korzyści w zdrowiu publicznym.

Chantix działa na tą samą część mózgu, na którą oddziałuje nikotyna (aktywuje receptory nikotynowe) i może pomóc osobom rzucającym palenie na dwa sposoby. U osób niepalących stymulacja nikotynowa powoduje obniżenie chęci sięgnięcia po papierosa i blokuje objawy neuronalne z tym związane. U osób ciągle palących, związanie warekliny z receptorami zapobiega łączeniu do receptorów nikotyny. Używanie tytoniu a zwłaszcza palenie papierosów jest jedną z przyczyn śmierci i pojawiania się nowotworów, a także innych przewlekłych chorób płuc lub serca, nie tylko w USA ale także w innych krajach. Palenie papierosów jest uzależnieniem, z którym walka jest bardzo trudna, ponieważ występuje bardzo silne uzależnienie od nikotyny. Środek Chantix okazał się bardzo efektywnym i stał się dodatkową możliwością dla osób rzucających palenie. Skuteczność środka pokazały badania kliniczne, które obejmowały aż 6 faz badawczych. Efekty uboczne stosowania leku to nudności, bóle głowy, wymioty, gazy, zaburzenia w rozpoznawaniu smaków. Chantix jest produkowany przez firmę Pfizer Inc.

Źródło:www.fda.gov

KOMENTARZE
Newsletter