Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOWY CEL MOLEKULARNY / Nadzieja na nowy lek na schistosomatozę
07.04.2008
Około 200 milionów ludzi na całym świecie choruje na schistosomatozę, z czego u 20 milionów stwierdza się ciężki przebieg choroby, a przypadku kilkudziesięciu tysięcy przypadków prowadzi do śmierci.
Jest to druga najpoważniejsza, obok malarii, choroba parazytologiczna. Obecnie powszechnie stosowanym lekiem jest prazykwantel, jednakże obserwuje się coraz więcej przypadków oporności pasożytów na ten lek. W związku z tym istnieje silna potrzeba rozwinięcia nowej, skutecznej terapii.

Sayed i współpracownicy zidentyfikowali związki (phosphinic amides oraz oxadiazole 2-oxides), które hamują aktywność enzymu reduktazy tioredoksyno-glatationowej (thioredoxin-glutathione reductase).U schistosoma enzym ten pełni kluczową rolę w usuwaniu reaktywnych form tlenu, tym samym zahamowanie go prowadzi do śmierci pasożyta. Związki te okazały się być skuteczne w testach in vitro jak również in vivo w zwierzęcych modelach infekcji. Co więcej wykazywały swoje działanie wobec różnych stadiów rozwojowych przywry oraz przeciwko 3 rożnym gatunkom najczęściej atakującym ludzi t.j. Schistosoma mansoni, S. japonicum i S.haematobium. Wyniki tych badań stwarzają szanse na rozwój nowego skutecznego leku, który stałby się alternatywą dla prazykwantelu.

Żródło: Sayed, A.A. et al. Nat. Med. 14, 407–412 (2008).

KOMENTARZE
Newsletter