Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowoczesna biogazownia w Kostkowicach działa „pełną parą”
27.01.2012

Wybudowana kosztem niemal 10 milionów złotych i uruchomiona w listopadzie 2010 roku nowoczesna agrobiogazownia w Kostkowicach właśnie osiągnęła pełną zdolność produkcyjną.

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w śląskich Kostkowicach jest prawdziwym „weteranem” na polu energii odnawialnej. Od 2007 roku działa tam bowiem agrorafineria, w której – dla potrzeb własnych – jest produkowany biodiesel. Oprócz tego Zakład prowadzi uprawę wierzby energetycznej, ma swoją turbinę wiatrową oraz wykorzystuje panele słoneczne do produkcji energii elektrycznej.

15-go listopada 2010 na terenie Zakładu odbyło się oficjalne uruchomienie unikatowej na skalę kraju – a jednocześnie jednej z najmniejszych – biogazowni. Przy wykorzystaniu sprawdzonej w Europie zachodniej konstrukcji żelbetowej jest tu produkowana energia cieplna, elektryczna, a także nawóz wykorzystywany do zasilania upraw.

Wyjątkowość wspomnianego obiektu polega jednak na tym, że typowa kiszonka roślinna stanowi tu zaledwie od 25 do 40 procent substratu. Oprócz niej wykorzystuje się także na przykład obornik, świńską gnojowicę, odpady gliceryny, resztki pozostałe po uboju zwierząt, a nawet spożywcze odpady domowe. Dzięki temu – biogazownia pełni również częściowo rolę utylizacyjną. Wkład początkowo poddawany jest fermentacji metanowej. Uzyskany w ten sposób metan jest następnie spalany w specjalnym silniku kogeneracyjnym, gdzie powstaje w efekcie energia elektryczna i cieplna.

To jednak nie koniec całego procesu, bowiem masa pofermentacyjna – po oddzieleniu frakcji stałych – wykorzystywana jest jako doskonały, bogaty w składniki mineralne, nawóz. Nie marnuje się również odseparowana z masy pofermentacyjnej woda, bowiem trafia z powrotem do głównej komory fermentatora, gdzie ponownie służy do rozcieńczania substratu.

Cała instalacja i proces technologiczny – są więc jak widać wyjątkowo ekologiczne. Innowacyjność Zakładu została doceniona, bowiem inwestycję wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ponadto uzyskana została ochrona patentowa zastosowanych rozwiązań.

Instalacja kostkowickiej agrobioelektrowni ma moc 0,6MW i właśnie – po zaledwie 14 miesiącach - osiągnęła pełną zdolność produkcyjną.

 

oprac. Adam Czajczyk

źródło: portalspozywczy.pl, zdgrodziec.edu.pl

KOMENTARZE
Newsletter