Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe wyniki badań nad komórkami macierzystymi
23.05.2011

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, na łamach nowego numeru czasopisma Nature Biotechnology prezentują wyniki swoich badań nad komórkami macierzystymi.

 Badacze w warunkach laboratoryjnych przeprowadzili eksperyment, który pozwolił na przekształcenie komórek macierzystych w największe komórki glejowe czyli astrocyty

Grupie naukowców przewodniczył Su-Chun Zhang badacz z UW-Madison's Waisman Center oraz profesor neurobiologii na UW-Madison Waisman School of Medicine and Public Health.

Technologia opracowana przez grupę naukowców z Wisconsin stanowi podstawę do stworzenia wszelkich różnych gatunków astrocytów. Co więcej, możliwe jest ich genetyczne zaprojektowanie w ten sposób aby mogły naśladować choroby i schorzenia neurologiczne.

Według raportu przedstawionego na łamach Nature Biotechnology jest to pierwszy eksperyment, który pozwolił na stworzenie ludzkich astrocytów. Jak podkreślają sami badacze proceder nie był łatwy do przeprowadzenia z racji tego, że komórki glejowe są bardzo trudne do uzyskania. Stworzenie pojedyńczej komórki to ponad połowa sukcesu gdyż w razie potrzeby można ją powielić do określonej liczby kopii metodami inżynierii genetycznej.

Astrocyty to komórki bez których neuron nie jest w stanie funkcjonować. Otaczając komórki nerwowe pełnią głównie funkcje ochronne. Biorą udział w praktycznie każdej funkcji mózgu.

Otrzymanie astrocytów w warunkach laboratoryjnych stwarza ogromne możliwości w walce z chorobami i zaburzeniami nerologicznymi. Komórki mogą być wykorzystywane jako źródło informacji o skuteczności leków zarówno tych nowych wporwadzanych na rynek jak i obecnie już istniejących.

Na polskim rynku nie ma zbyt wiele firm których profil badawczy jest oparty na rozwoju i opracowaniu skutecznych metod leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Do tej pory niekwestionowanym liderem  w tej dzidzinie są Chiny. Chińskim badaczom udało się uzyskać między innymi ludzkie komórki macierzyste poprzez zaszczepienie niedojrzałej komórki jajowej królika, jądrem komórki ludzkiej skóry, czego dokonali specjaliści z Szanghaju.

W Polsce na uwagę zasługuje firma Celther, ponieważ jako pierwsza rozpoczęła pracę nad stworzeniem wydajnej oraz bezpiecznej terapii opartej na wykorzystaniu komórek macierzystych. Badania prowadzone przez fimrę Celther opierają się głównie na opracowaniu produktów biotechnologicznych, które znajdą zastosowanie w  terapii takich chorób jak Parkinson czy cukrzyca typu I. Poszukiwanie skutecznej terapii na SM to również jeden z projektów spółki. Założone cele są realizowane w oparciu o trzy strategie, które zmierzeją do wykorzystania róznego rodzaju komórek
           
            - fizjologiczną z wykorzystaniem komórek somatycznych

            - fizjologiczno-biotechnologiczną opartą na zjawisku plastyczności

            - biotechnologiczną wykorzystującą technikę reprogramowania

Techniki te zostały uznane przez wiele autorytetów i z powodzeniem wdrażane są w wielu ośrodkach na całym świecie. Dodatkowo nie są one obciążone koniecznością wykorzystywania kontrowersyjnych komórek macierzystych pochodzenia płodowego. Firma Celther była jednym z wystawców na tegorocznych targach Bioforum.

 


 Red. Agata Bednarek

KOMENTARZE
Newsletter