Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe leki przeciwko zapaleniu wątroby typu C
18.08.2010
Jak informuje portal Nature News, dwa nowe leki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (HCV) przechodzą pomyślnie testy kliniczne.
Prawdopodobnie wspomniane specyfiki wejdą do sprzedaży, na początku w USA, w połowie 2011 roku.

Dwie firmy farmaceutyczne – Vertex Pharmaceuticals i Merck doniosły o pomyślnych wynikach testów klinicznych dwóch nowych leków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (HCV). Wirus tego zapalenia atakuje komórki wątroby i jest sprawcą jej marskości oraz potencjalną przyczyną raka wątroby kończącego się zwykle śmiercią pacjenta. Obecnie na zapalenie tego typu choruje 3 proc. populacji na świecie, a leczenie jest bardzo trudne.

Pacjenci przyjmują przez długi czas kombinację interferonu alfa – białka, które podwyższa reakcje systemu immunologicznego – i ribavirinu – leku antywirusowego, działającego jednak na wiele typów wirusów, nie tylko na wirus HCV. Efekty uboczne długotrwałych kuracji tego typu są poważne. Należą do nich m.in. depresje, anemia oraz zakażenia około grypowe.

Nowe leki – telaprevir – tak nazywa się nowy lek Vertexu, i boceprevir Mercka działają na podobnej zasadzie. Blokują kluczowy dla wirusa HCV enzym, proteazę. Wszystkie bowiem białka HCV tworzą na początku długi łańcuch, który musi być pocięty na części przez proteazę. Zablokowanie tego enzymu oznacza niemożliwość stworzenia funkcjonalnych białek.

Boceprevir, według testów klinicznych jest skuteczny w 66 proc. przypadków choroby po 48 tygodniowym leczeniu. Spora część pacjentów wyleczyła się wcześniej – po 24 lub 36 tygodniach.

Telaprevir, wraz z lekami stosowanymi standardowo przy HCV, był w testach klinicznych skuteczny po 24 tygodniowej kuracji w przypadku 72 proc. pacjentów. Jak się okazało, w czasie testów klinicznych istniała grupa pacjentów na tyle dobrze odpowiadających na ten lek, że zakończenie kuracji możliwe było w czasie od 4 do 12 tygodni, jednak po ostatnich testach klinicznych Vertex zdecydował się na przedłużenie standardowego okresu kuracji do 48 tygodni.

Według Ireny Melnikovej, analityka w TVN capital Boston, rynek leków stosowanych w leczeniu HCV w 2017 roku będzie miał globalnie wartość 15 mld USD i większość z tej kwoty przejmą nowe generacje leków przeciwko HCV, do których należą telaprevir i boceprevir. Inne wytwórnie farmaceutyczne także tworzą nowe odmiany leków przydatne w HCV, blokujące jednak nie proteazę, a białko NS5A umożliwiające replikacje wirusa i polimerazę – enzym, który wspomaga kopiowanie jego RNA.

Źródło: Rynek zdrowia
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter