Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa technologia zdalnego odczytu pozwala ocenić wielkość i jakość plonów
23.09.2011

Centrum Innowacji Sime Darby

Aby zwiekszyć zasięg badań, a co za tym idzie zwiększyć wachlarz usług oferowanych naszym klientom, Sime Darby R&D powołało Centra Innowacji w Europie, Azji i Afryce, skoncentorowane na potrzebach klientów:
• Afrykańskie Centrum Innowacji w Boksburg, Republika Południowej Afryki
• Azjatycke Centrum Innowacji w Johor Bahru, Malezja
• Europejskie Centrum Innowacji w Zwijndrecht, Holandia

Ich podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie klientom technicznego wsparcia, rozbudowywanie bazy produktów oraz ulepszanie istniejących już rozwiązań. Projekt ten powstał, aby współpracować z około 800 klientami z całego świata. Dodatkowo, centra innowacji odpowiedzialne są za wprowadzennie zmian, ulepszanie procesów produkcji oraz cięcie kosztów w lokalnych rafineriach.


Marta Cipińska: Które z technologii stosowane przez Europejskie Centrum Innowacyjne zaliczane są do grupy state-of-art (najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych przez Sime Darby Unimils)?


Dr Gerhard de Ruiter, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacji w Zwijndrecht, Holandia: W nowych zakładach ICE znajdują się laboratoria state-of-art, laboratoria zajmujące się analizą oraz pilotażowy zakład przetwarzania oleju używanego w przemyśle spożywczym. Ten ostatni jest unikatowy w Europie, ponieważ poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii pozyskiwania oleju (takich jak tradycyjna rafinacja, technologia suchego frakcjonowania oraz nowoczesna technologia enzymowa, wykorzystywana przy dopasowywaniu właściwości tłuszczu) pozwala nam na wykonywanie prototypów nowych produktów na 200-250 kg skali. Dzięki temu, przy użyciu najkorzystniejszych rozwiązań oraz przy nakładzie jak najmniejszych kosztów, możliwe jest szybsze wprowadzanie innowacji, przygotowanych dla naszych klientów.



Czy któreś z urządzeń stosowaych w laboratoriach ICE może być uznane za unikatowe w tej gałęzi przemysłu?


Dr Gerhard de Ruiter: Nowe Centrum Innowacji Sime Darby wyposażone jest w najnowsze urządzenia analityczne, miedzy innymi w urządzenie spectroskopowy rezonans magnetyczny, który niezależnie od temperatury, bada tłuszcze stałe oraz krzywe krystalizacji tłuszczu. Laboratoria są również wyposażone w urządzenia przeznaczone do monitorowania zrobotyzowanej chromotagrafii gazowej,  badającej profile kwasów tłuszczowych zawartych w produktach wytwarzanych z tłuszczów roślinnych, oraz w aparaturę naukowo-badawczą DSC (differential scanning calorimetry - Różnicowa Kalorymetria Skaningowa) oraz NIR- technology (podczerwień).


Jakie sukcesy odniosło Europejskie Centrum Innowacji Sime Darby do tej pory?


Dr Gerhard de Ruiter: W Centrum Innowacji Sime Darby stale pracuje się nad tworzeniem nowych, zrównoważonych składników żywnościowych, które pozwolą naszym klientom na tworzenie nowych, pasujących do zdrowego stylu życia produktów żywnościowych. Naszym najnowszym produktem jest tłuszcz do wypieków GoldBake ®255, dzięki któremu poziom tłuszczów nasyconych w wyrobach takich jak bułki i ciastka maślane spada o około 30%, co w porównaniu do tradycyjnych przepisów, oznacza około 40% redukcję tłuszczów przy zachowaniu wyśmienitego profilu smakowego i przetwarzalności ciasta. Innym przykładem jest wprowadzenie nowego wachlarza produktów Delico®, stworzonych przy pomocy technologii enzymowej, które są kluczowym składnikiem
przy produkcji wysokiej jakości margaryny o doskonałym poziomie smarowalności oraz profilu smakowym.


Które z produktów firmy Sime Darby są powszechnie znane?


Dr Gerhard de Ruiter: Baza klientów składa się zarówno z dobrze znanych marek jak i prywatnych producentów. Aby wyprdukować olej roślinny oraz składniki tłuszczowe dopasowane do potrzeb naszych klientów, Sime Darby Unimills korzysta z szerokiej gamy procesów state-of-art, od podwójnego frakcjonowania i rafinacji, przez łuszczenie, aż po nowoczesną technologię enzymową. Nasza firma wytwarza też lecytyny, również te uzyskiwane przy użyciu technologii enzymatycznych, których używa sie do produkcji wyrobów cukierniczych, maseł i margaryn, oraz pieczywa. Ze względu na to, że wszystkie budynki naszej firmy znajdują się w jednym miejscu, przetworzone oleje mogą być mieszane i wzbogacane o składniki takie jak smak, lecytyny czy naturalne barwniki bez opuszczania Sime Darby Unimills.

Sime Darby Unimills oferuje produkty takie jak: Delico® przeznaczone do produkcji margaryn i maseł, tłuszcz do wypieków GoldBake® przeznaczony do pieczenia, tłuszcze MasterCraft®, które dodaje się do wyrobów cukierniczych i czekoladowych, oraz Cremex®, produkt który zapoczątkował nową generację zdrowych tłuszczy, dodawanych do mechanicznie spulchnionych produktów żywnościowych (np. do lodów). Pasterex® jest jedną z marek oferowaych przez Sime Darby Unimills, której używa się do produkcji przemysłowej margaryny piekarskiej. Margaryny tej używa się przy produkcji wypieków, lukrowanego ciasta oraz maślanych ciasteczek.


 W jakich krajach jesteście dostępni?


Dr Gerhard de Ruiter: Sime Darby dostarcza swoje produkty na wszystkie kontynenty z 8 zakładów produkcyjnych wytwarzających olej roślinny w Azji, Afryce i Europie. W Europie, Sime Darby Unimills posiada swoje zakłady w Holandii, z których dostarcza swoje produkty do wszystkich 27 państw członkowskich oraz państw sąsiadujących (np. w Europie Wschodniej czy w Afryce Północnej).

 

Jakiej technologii używa się do oszacowania jakości i ilości zbiorów?


Dr Gerhard de Ruiter: W zakresie analizy wydajności i trwałego rozwoju wykorzystywana jest Remote Sensing Technology (technologia zdalnego odczytu), która służy jako narzędzie do prowadzenia inteligentnego rolnictwa. Pozwala ona na skanowanie pól upraw przy pomocy satelity. Na podstawie długości fali odbitej od powierzchni plantacji, oceniana jest kondycja i etap rozwoju roślin na poszczególnych częściach pola.


Czy efektywność technologii stosowanej w Sime Darby została potwierdzona?

Dr Gerhard de Ruiter: Tak, zostało udowodnione, że dzięki tej techonologii można uzyskać wysoką wydajność prognozy (około 96%). Remote sensing techonology jest aktualnie wykorzystywana w kluczowych rejonach upraw, takich jak Malezja, a w najbliższych latach jej użycie będzie stopniowo zwiększane także na innych plantacjach.


Czy z tej technologii mogą korzystać zwykli rolnicy?


Dr Gerhard de Ruiter: Użycie tej technologii wymaga określonych umiejętności, odpowiedniego zaplecza, specjalistycznych urządzeń, a także wyrafinowanej wiedzy matematycznej. Technologia ta jest wykorzystywana przez duże firmy dysponujące odpowiednimi centrami R&D. Rolnicy posiadający mniejsze uprawy nie mają zwykle dostępu do takich analiz.


Czy firma planuje inwestycje na polskim rynku?


Dr Gerhard de Ruiter: Jako najwiekszy na świecie producent certyfikowanego oleju palmowego, Sime Darby Plantation oraz jego europejska filia- Sime Darby Unimills BV, odgrywa wiodącą rolę w rozwoju i promocji zrównoważonych praktyk w sektorze oleju palmowego. Aby stworzyć trwały łańcuch dostaw, Sime Darby Plantation rozważa możliwość rozszerzenia operacji downstreamowych zgodnie z planem rozwoju Sime Darby Group’s Growth Strategies. Aktualnie, firma nie ma takich działań.

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje za udzielenie wywiadu.

 

Red. Marta Cipińska

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter